Regióny Stará Ľubovňa

Nadácia Zastavme korupciu a SKU upozorňujú, že ZŠ Podsadek sa vedie nezákonne

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Lukáš Furcoň

STARÁ ĽUBIVŇA – Nadácia Zastavme korupciu a Slovenská komora učiteľov (SKU) upozorňujú, že Základná škola (ZŠ) Podsadek v meste Stará Ľubovňa sa vedie nezákonne. Dávajú aj podnet na Okresnú prokuratúru Stará Ľubovňa, aby preskúmala zákonnosť správnych aktov a postupu vedenia mesta ako zriaďovateľa školy.

 

„Vlani v júni vzišla z výberového konania nová riaditeľka Základnej školy Podsadek. Napriek tomu nebola doteraz vymenovaná a školu vedie pôvodná riaditeľka, ktorú tým opakovane poveril primátor mesta Ľuboš Tomko. Je to v rozpore so zákonom, na čo sme primátora už dávnejšie upozornili, no nič sa nezmenilo,“ uvádza vo svojom stanovisku SKU a Nadácia Zastavme korupciu. Navyše majú podozrenie, že vedenie mesta je v tomto prípade v konflikte záujmov, keď mestský poslanec zabezpečuje pre školu suché obedy a jeho manželka bola donedávna na škole zástupkyňou.

Slovenská komora učiteľov podľa slov jej prezidenta Vladimíra Crmomana už dlhodobo presadzuje, aby sa pri výberových konaniach zverejňovali koncepcie o rozvoji školy všetkých kandidátov na riaditeľa, aby aj verejnosť mala šancu objektívne posúdiť kvality uchádzačov. Práve zámena koncepcií u dvoch uchádzačiek na riaditeľku ZŠ Podsadek tesne pred ich vypočutím bola podľa SKU dôvodom, prečo primátor nevymenoval víťaznú kandidátku.

Okolo školy sa nedávno riešil aj súdny spor pre odvolanie dvoch učiteliek z rady školy. Tie odvolali vlani uprostred letných prázdnin. „So znepokojením sme zistili, že práve v týchto dňoch, v čase zákazu vychádzania a prísnych obmedzení pre pandémiu ochorenia COVID-19 na škole prebehla voľba nových členov do rady školy spomedzi pedagogických pracovníkov. Vedenie mesta aj školy naše otázky cez infožiadosť, či sa táto voľba nemohla uskutočniť inokedy a či boli dodržané všetky hygienické predpisy, úplne odignorovali,“ dodala Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.