Domáce Šport Top

Nafúkaný Vémola stále nevie predýchať hanebnú prehru s Véghom. Zosmiešňuje ho a provokuje

Slovenský zápasník MMA Attila Végh. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Máloktorá športová akcia mala tak dokonale prepracovaný mediálny a marketingový zámer, ako organizácia Zápasu storočia medzi Karlosom Vémolom a Attilom Véghom. Promo celej akcie malo všetky atribúty “čisto americkej šou”, ktorá k televíznym obrazovkám a k celkovému mediálnemu záujmu pritiahla aj tých, ktorí sa o zmiešané bojové umenia vôbec nezaujímajú.

 

Veď ešte pred 2-3 rokmi bolo MMA, Oktagon a podobné akcie zaujímavé iba pre ľudí, ktorí sa bitkám v klietke venujú. Bola to iba okrajová zábava a k vzrušeniu letargického obecenstva prišlo iba ak sa na obrazovky dostal boxerský súboj bratov Kličkovcov alebo Mike Tyson. No duel Vémola – Végh prekonal všetky hranice a stal sa fenoménom doby, v ktorej žijeme. Zaslúžene. Aspoň z komerčnej stránky, ktorá je v podobných šou dôležitejšia ako ich pridaná športová hodnota. Jednoducho Attila Végh sa z noci do rána stal najpopulárnejšou, najžiadenejšou a najmedializovanejšou postavou slovenského trhu.

Kto chce dnes zaujať, byť originálny a pritiahnuť davy, musí svoje aktivity aspoň do Vianoc spojiť s Attilom Véghom. Prínos a efektivita sú zaručené. Napokon 34-ročný zápasník z Gabčíkova je v Európe nielen jedným z najlepších vo svojom obore. Na rozdiel od Vémolu s povesťou veľkohubého a arogantného “terminátora” je Végh aj sympatickým, vtipným, veselým a pohodovým “bitkárom”. To sú tie body navyše, ktoré Vémola nikdy nebude mať. Jeho silácke reči a provokácie sú sú po súboji s Véghom akurát dobré na sériu vtipov a zosmiešňujúcich poznámok na internete či sociálnych sieťach. Zaslúžene. Ako sa hovorí – víťaz berie všetko a víťazom je Attila Végh. On môže teraz” vyskakovať”, robiť ramená, lízať smotanu úspechu, slávy aj mastných honorárov. Šampión je iba jeden – Attila Végh.

Český zápasník zmiešaných bojových umení Karlos Vémola. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Nie Vémola, ktorý stále pokračuje v provokáciách, veľkohubých vyhláseniach a vyplakáva do médii, že on je najlepší. Otravuje s odvetou, ako malé dieťa, ktorému zoberú obľúbenú hračku. „Mojím vrcholom je teraz to, aby som si dokázal vydobyť odvetu s Attilom. Či sa to niekomu páči alebo nie, Végh má len dve možnosti – koniec kariéry alebo odvetu so mnou. Už som promotérom Oktagonu písal, že urobím všetko pre to, aby som sa k odvete dostal. To je môj plán a motor, ktorý ma teraz ženie vpred. Vravel som len to, čo som si myslel. Skutočne som cítil, že som lepší bojovník ako on. Trénoval som viac a tvrdšie ako Attila. Stačí sa pozrieť na to, ako vyzeral pred predchádzajúcim zápasom s Zwickerom a potom ako vyzeral pred súbojom so mnou. Myslím, že Attila by mi mal ďakovať za to, že som sa pre neho stal motiváciou. Klobúk dole pred ním, že za štyri mesiace prípravy sa dostal do takej formy,“ vyhlásil.

Attila Végh a jeho kariéra

Počiatky kariéry Attilu Végha boli v Gabčíkove, kde v piatich rokoch začínal s grécko – rímskym zápasením.  V šestnástich rokoch sa dal na Kempo Karate, ktoré mu náramne sadlo. Veď získal štrnásť titulov majstra Maďarska, titul majstra Európy a nakoniec aj majstra sveta. Do MMA sa Végh zamiloval v roku 2008, keď začal spolupracovať s trénerom Iljom Škondričom. V tom istom roku absolvoval „Pumukli“ deväť profesionálnych zápasov, ktoré všetky vyhral. Začala sa Véghová nová kariéra v KSW, čo je najväčšia Európska MMA organizácia, aby si svojimi výkonmi vyslúžil pozvánku do USA. Do druhej najlepšej organizácie sveta – Bellatoru. Atilla Végh tu vyhrával jeden duel za druhým a bolo len otázkou času, kedy mu bude ponúknutý titulový zápas o šampióna Bellatoru. Stalo sa v roku 2013, kedy zdolal Christiana M´Pumbu. No hneď v ďalšom zápase mu opasok zobral Emanuel Newton. Po prehratom súboji Bellator s Véghom zmluvu nepredĺžil a tak musel ísť bojovať inde.

Végh preto podpísal zmluvu s Česko – Slovenskou organizáciou OKTAGON MMA a svojou povahou a prístupom si hneď získal srdcia všetkých fanúšikov. Bol to začiatok cesty k zápasu storočia s Karlosom Vémolom. Duel bol potvrdený začiatkom roku 2019. Atilla Végh si chcel ešte pred ním spraviť chuť proti Virgilovi Zwickerovi. Ale skončil sapre neho prehrou a na Atillu sa spustila vlna pochybností či vôbec má na to zdolať Karlosa Vémolu. Napokon 9. novembra 2019 to všetkým ukázal a Vémolu poslal po dvoch minútach k zemi a do zabudnutia.

Mohlo by vás zaujímať: