Zahraničné Politika Top

Nahnevaný Macron tvrdí, že NATO prežíva mozgovú smrť. Analytik vysvetľuje, ako to naozaj je

Emmanuel Macron kritizoval stav Severoatlantickej aliancie. Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA – Francúzsky prezident Emmanuel Macron minulý týždeň ostro skritizoval stav Severoatlantickej aliancie. Spochybnil tiež lojalitu USA voči nej. Vyslovil sa aj za návrat vojenskej suverenity Európy. Je jeho predstava reálna? Aj na to sme sa opýtali bezpečnostného analytika Iva Samsona, ktorý v minulosti externe pôsobil ako výskumný pracovník v hlavnom sídle NATO v Bruseli.

 

Len niekoľko týždňov pred jubilejným 70. summitom NATO vystavil francúzsky prezident Macron Aliancii zlé vysvedčenie. V rozhovore pre The Economist povedal: “To, čo teraz zažívame, je mozgová smrť NATO,” uviedol. Podľa neho “neexistuje žiadna koordinácia pri strategických rozhodnutiach medzi USA a jeho spojencami”.

Macron tiež uviedol, že Európa stojí na okraji priepasti a riskuje, že nebude schopná sama rozhodovať o svojom osude. Preto sa musí prebudiť a viac sa starať o svoju vlastnú obranu. Okrem toho musí Európa získať späť svoju vojenskú suverenitu, požadoval prezident v rozhovore. “Ak sa Európa nebude môcť vnímať ako veľmoc, tak zmizne,” dodal Macron.

Jeho slová odmietla nemecká kancelárka Angela Merkelová, ako aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ten varoval pred tým, aby sa medzi USA a Európu nevrazil klin. Rusko naopak Macronove slová privítalo a dodalo, že v kríze je aj Európska únia.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla Macronove slová. Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Čo na to analytik?

Glob.sk oslovil bezpečnostného analytika Iva Samsona s otázkou, čo viedlo Macrona k jeho ostrým vyjadreniam. Podľa neho je dnes Francúzsko rozčarované z vývoja v NATO kvôli pokračujúcej nadvláde Washingtonu, ktorý dáva najavo, že napríklad Poľsko či Veľká Británia sú spoľahlivejšími spojencami. “Olej do ohňa prilialo Turecko, za ktorým USA zatiaľ ďalej stoja napriek tomu, že vzťahy Francúzska (a celkovo EÚ) s Tureckom sa vyostrili pre utečeneckú krízu a pre tureckú intervenciu v Sýrii.” Možno treťou príčinou Macronovej kritiky NATO je postavenie francúzštiny ako jedného z dvoch oficiálnych jazykov NATO, dodáva Samson. 

Podľa nalytika „najkrajší jazyk na svete“ noví členovia v tomto pakte (na rozdiel od EÚ)  vôbec nereflektujú. “Macron tak akoby resuscitoval vyjadrenie bývalého francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca z roku 1993, keď pred začiatkom invázie USA do Iraku pokarhal podporu Ameriky od krajín Stredovýchodnej Európy a dal im niečo ako ultimátum. Vyberte si – buď budete podporovať USA v Iraku, alebo stratíte našu podporu pri vstupe do EÚ.” Doslovne to znamenalo: „Východná Európa prepásla šancu mlčať“. “Aj tu je možné hľadať výrok Macrona o „mozgovej smrti“ NATO, vysvetlil Samson. 

Ivo Samson tvrdí, že Európa dnes nie je v stave zaistiť si vnútornú bezpečnosť. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz

V kríze sú aj ďalšie organizácie

“V kríze sú dnes všetky známe svetové organizácie ako OSN, EÚ, OBSE a mnohé ďalšie,” vraví odborník. Aliancii sa tieto krízy zatiaľ dotýkajú najmenej. Francúzsko hrá v tejto organizácii druhé husle a potrebuje sa nutne vymedziť proti strate vplyvu v euroatlantickom priestore, hovorí Samson. 

Nemci momentálne nepredstavujú vojenskú hrozbu, Rusko sa pokúša o obnovenie statusu superveľmoci – najmä prostredníctvom dezinformácií a Američania o starý kontinent strácajú vojensko-politický záujem, vysvetľuje analytik. “Už to nie je pupok sveta. A tu je šanca pre Francúzsko. Vytvoriť s Nemeckom tandem, v ktorom bude Berlín tým ekonomickým motorom a Francúzsku sa vráti aspoň odlesk bývalej noblesy vo sfére bezpečnosti a obrany, teda vojenskej stránky problému.” 

Dokáže sa v budúcnosti Európa brániť sama?

Na túto otázku Ivo Samson odpovedal tvrdými slovami. Podľa neho Európa, ktorá je bezpečnostne a vojensky totálne nejednotná a neschopná vlastnej koordinácie na tomto poli, nie je dnes v situácii zaistiť si vnútornú bezpečnosť. 

V prípade globálneho konfliktu by bola úplne závislá od euroatlantickej spolupráce, zdieľania spravodajských informácií a technológií, leteckého mostu zo Severnej Ameriky a mnohých ďalších zložiek obrany kontinentu. “Všetky doterajšie pokusy o autonómnu európsku obranu od konca Druhej svetovej vojny zlyhali natoľko, že uveriť v jej schopnosť ubrániť sa v globálnej vojne, ktorá navyše momentálne nehrozí, je námet na uštipačný vtip,” uzavrel Ivo Samson. 

Mohlo by vás zaujímať