Politika Spoločnosť Domáce Ekonomika GPlus Top

Náhubkový zákon končí. Od nového roka môžete slobodne hovoriť o svojej mzde

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Mzdové tabu končí. Od nového roku budete môcť bez strachu z disciplinárnych postihov slobodne hovoriť o výške svojich platov.  Dlhoročné mlčanie prelomila novela z dielne občianskeho združenia Pracujúca chudoba, ktoré chce odstrániť diskriminačné a nespravodlivé platové ohodnotenie. Zamestnávatelia sú proti.

 

Od 1.januára 2019 budú na Slovensku platiť nové pravidlá. Občianske združenie Pracujúca chudoba zakomponovalo do Zákonníka práce klauzulu o prerušení mlčanlivosti o vlastnej mzde. Po novom budete môcť hovoriť bez strachu o výške platov s vašimi kolegami. Doteraz však tomu tak nebolo.

Pokiaľ ste sa podelili so svojim kolegom o informáciu, kto koľko zarába, mohli ste byť potrestaní. A to na základe nenápadnej klauzuly v pracovných zmluvách alebo v pracovnom poriadku, ktorá zaväzuje k mlčanlivosti o vlastnej mzde. Po prerieknutí sa, mohol zamestnávateľ zasiahnuť. Siahnuť mohol na vaše odmeny či po druhom porušení vás môže dokonca vyhodiť z práce. Toto ustanovenie je však od nového roka NEPLATNÉ.

Zmenu presadilo občianske združenie Pracujúca chudoba, ktoré chce pomôcť zamestnancom v boji za vyššie mzdy. Očakávajú, že zapracovaním tejto zmeny do praxe sa podarí zmeniť firemnú kultúru. Chcú docieliť spravodlivejšiu a transparentnejšiu platovú politiku a intenzívnejšiu komunikáciu medzi zamestnávateľom a zamestnancom. ,,Doteraz sú bežné prípady, že dokonca dvaja ľudia pracujúci vedľa seba na tej istej linke, robia tú istú prácu, majú rozdielne mzdy. Keďže si doteraz medzi sebou ani nemohli prezradiť, koľko zarábajú, nedala sa táto diksriminácia tak ľahko odhaliť,” vysvetlil zakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc.

Dlhoročné mlčanie prelomilo občianske združenie Pracujúca chudoba, ktoré chce odstrániť diskriminačné a nespravodlivé platové ohodnotenie.Na snímke predseda občianskeho združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc a podpredseda Ján Košč. Zdroj: TASR / František Iván

Nápad odtajniť výšku platov na vyjednávaní tripartity napokon presadila Konfederácia odborových zväzov (KOZ). Tiež ho podporilo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) v zastúpení štátnym tajomníkom MPSVR Branislavom Ondrušom.

Podľa nezávislého ekonomického experta Mariána Jánoša je toto opatrenie správnym krokom k zvyšovaniu informovanosti zamestnancov o trhovej cene ich práce. ,,Možno očakávať zníženie informačnej asymetrie medzi zamestnancom a zamestnávateľom, čo posilňuje vyjednávaciu pozíciu zamestnancov,” povedal Jánoš.

Napriek tomu, že pracovné zmluvy a poriadky sa kvôli tejto zmene meniť nebudú musieť, s nápadom občianskeho združenia zamestnávatelia nesúhlasia. Zákon o prerušení mlčanlivosti o vlastnej mzde bude od nového roka platiť aj pre tých, ktorí pracovné zmluvy podpísali pred účinnosťou tohto zákona. Pasáže v zmluvách, ktoré vás doteraz zaväzovali k mlčanlivosti, tak budú neplatné.

Zamestnávatelia sa búrili

Podľa Milana Kuruca z Pracujúcej chudoby boli zamestnávatelia na začiatku nápadu zaskočení. ,,Potom dodali, že s tým nesúhlasia, lebo s tým nesúhlasia. A potom sa zmohli na to, že s tým nesúhlasia, lebo s tým majú morálny problém. Keď už boli v koncoch, začali kričať, že to spôsobí revolúciu, a že či chceme, aby sa po firmách na nástenky vylepovalo, kto koľko zarába,” napísal Milan Kuruc vo svojom blogu.

Na rozdiel od zamestnávateľov na zmenu sa pozitívne pozerá aj analytik inštitútu zamestnanosti Alexej Dobroľubov. ,,Legislatívnu zmenu je nevyhnutné vnímať ako zmenu určitého pohľadu u časti populácie na to, že rozhovor o výške platu už nemá byť tabu. To napomôže, či už znižovaniu diskriminácie, ale aj otvorenejšiemu vyjednávaniu o mzde,” skonštatoval analytik.

Zamestnávatelia boli zaskočení, keď sa dozvedeli o zmene, ktorú sa občianske združenie snažilo pretlačiť. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Cesta k úspechu

7.október 2018 Občianske združenie Pracujúca chudoba sa inšpirovalo v zahraničí. Nápad odtabuizovať mzdy prebralo od amerických a dánskych firiem, v ktorých môžu zamestnanci slobodne diskutovať o svojich platoch.

17.október 2018 Prvýkrát informovalo občianske združenie o tejto téme verejnosť prostredníctvom blogu. S nápadom oslovili štátneho tajomníka MPSVR Branislava Ondruša, predsedu strany SPOLU Miroslava Beblavého a Konfederáciu odborových zväzov (KOZ).

1.november 2018 Pracujúca chudoba spolu s KOZ priklepli túto pripomienku k novelizovanému zákonu o uvoľnení pravidiel pre dovoz pracovníkov z tretích krajín.

5.november 2018 Viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová pripomienku pretlačila na rokovaní s ministerstvom práce a zamestnávateľmi.

20.november 2018 Len mesiac a pol od prvotného nápadu zrušiť na Slovensku mlčanlivosť o vlastnej mzde vláda zákon schválila.

7.december 2018 Národná rada schválila v zrýchlenom konaní zákon o službách zamestnanosti, ktorého súčasťou bola aj táto zmena. Zákon podporilo 76 poslancov, proti hlasovalo 32.

Toto však nie je prvá zmena, ktorú Pracujúca chudoba pre občanov Slovenska ,,vydupala”. Po viac ako ročnej snahe presadili zverejňovanie mesačnej mzdy v pracovných inzerátoch. Od 1.mája 2018 sú tak zamestnávatelia povinní uvádzať v inzerátoch aspoň hrubú mzdu, ktorú za prácu ponúkajú.

Galéria
Zdroj: archív
Od 1.januára 2019 vás zamestnávatelia nebudú môcť trestať za prezradenie vlastnej mzdy. Zdroj: FB Pracujúca chudoba
navigate_before
navigate_next