Domáce Šport Top

Najbohatším športovcom všetkých čias je Michael Jordan. Za deň zarobí 410-tisíc dolárov

Najbohatším športovcom všetkých čias je legendárny basketbalista Michael Jordan. ZDROJ: TASR / AP

BRATISLAVA – Sú alebo boli slávni, úspešní, populárni a bohatí. Športovci, ktorí majú status globálnej hviezdy a ich meno otvára sponzorské účty, peňaženky a na zmluvách sa podpisujú milióny a milióny dolárov.

 

No okrem toho je tu ešte jedna skupina, elita alebo ak chcete smotánka smotánky. Športovci, ktorí sú tak neznesiteľne bohatí, že už pomaly ani nevedia, koľko majú núl na účte a peniaze sa im sypú ako perpetuum mobile. Na úplnom vrchole tejto vybranej spoločnosti je iba jediné meno. Michael Jordan. Legendárny americký basketbalista, šesťnásobný šampión a ikona zámorskej NBA, podľa mnohých najlepší hráč všetkých čias ale najmä magnet na peniaze. Už dávno “Air Jordan” nelieta pod deravými košmi, no každý, kto niečo vo svete biznisu, reklamy a médií znamená, lieta za 57-ročnou ikonou. Keď sa jeho meno alebo logo jeho obchodnej značky objaví či spomenie na ľubovoľnom produkte, zisky môžete počítať v desiatkach miliónov dolárov.

Polemika, kto je najlepší športovec všetkých čias, je vždy závislá na kategórii, období či dôvode vyhlasovania podobnej ankety. Pre niekoho je to Pelé, pre iného Federer, pre ďalšieho Muhammad Ali, Michael Schumacher, Carl Lewis, Michael Phelps. Sto ľudí, sto chutí. Ale kto je najbohatší, o tom niet ani na sekundu žiadnych pochýb. Je to Michael Jordan, ktorého majetok v roku 2019 odhadli na viac ako 2 miliardy dolárov a stále rastie. Zlaté vajcia mu predovšetkým znáša jeho zmluva s reklamným gigantom NIKE, kde má Jordan vlastnú značku a ročne mu na účte cinkne 100 miliónov dolárov. Iba na na reklame pritom dostal za rok 2019 145 miliónov dolárov. V tomto prípade sa dá uplatniť veta – ráno vstanem a už mám zarobené. Na porovnanie – ani najväčšie športové esá súčasnosti ako LeBron James, Stephen Curry a Kevin Durant nemajú spolu z reklamy viac, ako Jordan sám.

Podľa portálu idnes.cz tenisky s logom Jumpmana má na sebe 10 percent všetkých hráčov NBA a celkovo sa ich vo svete predá za rok viac, než tenisiek s menami všetkých ďalších hráčov dokopy. Sú to stovky miliónov párov. Aj preto si Jordan môže vyberať, s kým a čo podpíše alebo dohodne. Podľa jeho manažéra a agenta Davida Falka odmietol Jordan 7 miliónov dolárov za jednodňový golfový turnaj v Ázii iba preto, že cesta by bola časovo náročná. Pritom golf je pre Jordana absolútnou životnou prioritou a dokáže ho hrať od rána do večera. Alebo odmietol 100 miliónov dolárov za dvojhodinové televízne vystúpenie. Jednoducho nemal záujem. “On je tak úspešný, že má možnosť robiť si čo chce a čo sa mu práve páči. To na ňom obdivujem. Vyberá si, s čím a s kým bude spájaný,” povedal o Jordanovi Falk.

Nuž, a to sa v súčasnosti dostal na obrazovky dokument s názvom The Last Dance. Ide o príbeh Michaela Jordana a slávnej basketbalovej éry Chicaga Bulls očami legendárneho čísla 23. Nechýba ani pohľad do zákulisia alebo ťažko prístupného súkromia 57-ročného multimiliardára. Je to televízny trhák, ktorý láme rekordy sledovanosti na všetkých kontinentoch. Dokument je návratom do minulosti, kedy Chicago a Jordan získali šesť titulov šampiónov NBA. Jeho súčasťou sú výpovede jeho spoluhráčov, trénerov, súperov, ale aj prezidentov USA, hercov či spevákov. Film je spoveďou muža, ktorý zmenil fyzikálne zákony. Jordan sa totiž netočí okolo sveta financií, ale naopak.

Najbohatší športovci histórie

 1. Michael Jordan, basketbal  – 2,1 miliardy
 2. Michael Schumacher, Formula 1 – 800 miliónov
 3. Tiger Woods, golf – 800 miliónov
 4. Roger Staubach, americký futbal – 600 miliónov
 5. Magic Johnson, basketbal – 600 miliónov
 6. Tom Brady, americký futbal – 580 miliónov
 7. Floyd Mayweather, box – 565 miliónov
 8. Kobe Bryant, basketbal – 500 miliónov
 9. Cristiano Ronaldo, futbal – 480 miliónov
 10. David Beckham, futbal – 450 miliónov
 11. Roger Federer, tenis – 450 miliónov
 12. LeBron James, basketbal – 450 miliónov

Mohlo by vás zaujímať: