Regióny Bratislava Top

Najčastejšou príčinou smrti v roku 2020 nebol koronavírus. Najviac obetí zapríčinili iné choroby

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Najčastejšou príčinou smrti na Slovensku boli v minulom roku choroby obehovej sústavy. Na ich následky zomrelo vyše 27-tisíc ľudí. Druhou najčastejšou príčinou úmrtí boli nádory. Vlani na ne zomrelo približne 14-tisíc ľudí. Treťou častou príčinou bol nový koronavírus, na ktorý zomrelo 4004 ľudí. Vyplýva to z dát o príčinách smrti na Slovensku v roku 2020, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

V porovnaní s päťročným priemerom úmrtí na choroby obehovej sústavy bolo okolo 1600 zomretých ľudí viac. Ide o nárast o šesť percent. U mužov bol počet zomretí na toto ochorenie najvyšší za posledných desať rokov, konštatuje ŠÚ. “Keďže u ľudí v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov) došlo k miernemu poklesu úmrtí na túto príčinu, majoritný prírastok počtu zomretých sa teda týkal ľudí v poproduktívnom veku (nad 65 rokov),” približujú štatistici.

Najväčší rast úmrtí na choroby obehovej sústavy sa prejavil v poslednom štvrťroku. “Takmer výhradne sa to prejavilo medzi seniormi vo vekovej skupine 65 až 74-ročných osôb, v ktorej miera rastu presiahla až 30 percent,” podotkli. ŠÚ zároveň tvrdí, že choroby obehového systému sú dlhodobo najčastejšou príčinou s výrazne najvyšším podielom na zomieraní v krajine. Tvoria viac ako 40 percent príčin úmrtí.

Vyššia úmrtnosť na nádory sa prejavila iba v skupine seniorov, u ľudí v produktívnom veku zaznamenal ŠÚ pokles. Na nádory zomrelo v minulom roku 14-tisíc ľudí, čo je v porovnaní s priemerom predchádzajúcich piatich rokov nárast o tri percentá. “Nádory majú takmer 24-percentný podiel na úmrtiach v SR,” skonštatovali štatistici.

Ochorenie COVID-19 je v klasifikácii príčin smrti novou kategóriou. Na náraste úmrtí sa podľa štatistov podieľala dominantne. Podiel nového koronavírusu na úmrtiach dosiahol takmer 6,8 percenta. “Nový koronavírus sa stal masívnou príčinou smrti až v rámci druhej vlny pandémie. Viac ako 97 percent úmrtí, ktoré sa pripisujú ochoreniu COVID-19 ako hlavnej príčine, sa udialo v poslednom štvrťroku 2020,” povedala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ Zuzana Podmanická.

Z významnejších príčin úmrtí sa vlani v porovnaní s päťročným priemerom najvýraznejšie zvýšil podiel úmrtí na infekčné a parazitárne choroby a tiež na choroby močovej a pohlavnej sústavy (po 16 percent). Štatistici poukazujú, že o 13 percent poklesol počet úmrtí spôsobených vonkajšími príčinami. O dvanásť percent klesli úmrtia zo subjektívnych a objektívnych príznakov a abnormálnych klinických a laboratórnych nálezov. Klesli aj úmrtnosti z chorôb nervového systému či dýchacej sústavy.

Z celkového počtu viac ako 59-tisíc zomretých ľudí skonalo vlani v nemocnici vyše 31-tisíc, čo je 53 percent, a doma 17-tisícosôb (29 percent). “V zariadeniach pre dlhodobo chorých to bolo približne 1500 ľudí (3 percentá),” priblížil ŠÚ.