Zahraničné Šport

Najlepším futbalistom sveta je Lewandowski. Až za ním skončili Messi a Cristiano Ronaldo

Útočník Bayernu Mníchov, Poliak Robert Lewandowski získal ocenenie Hráč roka podľa FIFA. Zdroj: TASR / AP

ZÜRICH – Poliak Robert Lewandowski získal ocenenie Hráč roka podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) 2020. Útočník Bayernu Mníchov zvíťazil v ankete prvýkrát, keď zdolal Argentínčana Lionela Messiho a Portugalčana Cristiana Ronalda. Pre pandémiu koronavírusu sa galavečer uskutočnil virtuálne.

 

Tridsaťdvaročný Lewandowski dal v predchádzajúcej sezóne 55 gólov vo všetkých súťažiach a Bayernu pomohol k zisku treble – k triumfu v Bundeslige, Nemeckom pohári i Lige majstrov. Lewandowského už vyhlásili za najlepšieho hráča v Nemecku, ocenenie dostal aj od Európskej futbalovej únie (UEFA). Francúzsky magazín France Football tento rok ocenenia neudeľuje. “Som veľmi hrdý, je to veľký deň pre mňa i pre Bayern. Chcel by som sa podeliť o ocenenie s mojimi spoluhráčmi, trénermi a členmi realizačného tímu. Je to neuveriteľný pocit držať v rukách túto trofej. Bol to veľmi náročný rok, v ktorom sme vyhrali všetko, čo sa dalo. Vrcholom bol nepochybne triumf v Lige majstrov,” uviedol Lewandowsk, ktorý získal 52 bodov. Druhý skončil s 38 bodmi Ronaldo, rekordný šesťnásobný víťaz Messi bol tretí (35).

Útočník Bayernu Mníchov, Poliak Robert Lewandowski získal ocenenie Hráč roka podľa FIFA. Zdroj: TASR / AP

Anketa sa piatykrát konala pod názvom The Best FIFA Football Awards. Za najlepšiu futbalistku vyhlásili Angličanku Lucy Bronzeovú z Manchestru City, ktorá v uplynulej sezóne vyhrala s Olympique Lyon päťkrát Ligu majstrov. Najlepším brankárom sa stal nemecký reprezentant Manuel Neuer – Lewandowskeho spoluhráč z Bayernu Mníchov. Poctu pre najlepšieho trénera si rovnako ako vlani vyslúžil nemecký kouč Jürgen Klopp, ktorý priviedol FC Liverpool k prvému anglickému ligovému titulu od roku 1990. “Ďakujem všetkým hráčom a trénerom, s ktorými spolupracujem. Dlhé roky sme snívali o zisku titulu v Premier League, v lete sa nám to konečne podarilo. Som rád, že sme potešili našich verných fanúšikov. Bez nich je to na štadiónoch ťažké,” priznal Klopp.

Laureáti FIFA The Best 2020

Hráč: Robert Lewandowski (Poľ./Bayern Mníchov)
Hráčka: Lucy Bronzeová (Angl./Olympique Lyon/Manchester City)
Tréner: Jürgen Klopp (Nem./FC Liverpool(
Trénerka ženského tímu: Sarina Wiegmanová (Hol.)
Najlepší brankár: Manuel Neuer (Nem./Bayern Mníchov)
Najlepšia brankárka: Sarah Bouhaddiová (Fr./Olympique Lyon)
Cena Ferenca Puskása: Son Heung-min (Kór. rep./Tottenham Hotspur)
Cena Fair Play: Mattia Agnese (Tal.)
Cena Fanúšikov: Marivaldo Francisco da Silva (Braz.)