Politika Domáce Top

Najnovší prieskum politických strán: Smer stále prvý, opozícia klesla

BRATISLAVA – Prieskum, ktorý opozíciu veľmi nepotešil, naopak, národniari či Most-Híd sa môžu radovať. Ak by sa voľby konali na konci februára, podľa prieskumu AKO by ich opäť vyhral Smer s náskokom pred SaS, OĽaNO a SNS. Progresívne Slovensko ani SPOLU zatiaľ veľa sympatií nemajú.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 21. – 26.02.2018 formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 respondentov – dialo sa tak ešte pred tým, ako sa vedelo o vražde reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky. Anketári sa pýtali túto otázku: „Ak by sa tento víkend konali voľby do NR SR (parlamentu), ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí.”

Smer sa udržal na približne rovnakej hodnote, zvyknutý je však na vyššie čísla. Oproti predchádzajúcemu prieskumu AKO z novembra 2017 klesli najmä najsilnejšie opozičné strany SaS (zo 17,8 na 16,2%) a OĽaNO – NOVA (z 12,5 na 10,2%). Naopak, posilnili sa národniari o jedno celé percento.

V parlamente by znovu boli aj kresťanskí demokrati po zisku 7,7%. Naopak, do NR SR majú stále ďaleko nové strany Progresívne Slovensko a SPOLU – Občianska demokracia, ktorým prieskum nameral iba po 1,6% hlasov.

Autor: ph, Foto: SITA