Spoločnosť Koronavírus Domáce

Najväčšie nedostatky zistila polícia pri nosení rúšok a dodržiavaní karantény

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najväčšími nedostatkami, ktoré polícia odhalila pri kontrolách zameraných na dodržiavanie opatrení prijatých pre pandémiu, sú nedodržiavanie povinnosti nosenia rúška a porušenie povinnej karantény. Doteraz polícia vykonala vyše 13 000 kontrol. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR Barbara Túrosová.

 

Polícia skontrolovala nosenie rúšok u viac ako 3 900 osôb, pričom zaznamenala vyše 2 000 porušení nariadenia.

„Prioritou vlády a aj mojou prioritou ako ministra vnútra je v čo najväčšej miere minimalizovať riziko prenosu tohto nebezpečného vírusu. Preto oceňujem prácu polície, ktorá pokutuje nezodpovedných občanov, ktorí odmietajú nosiť rúško a tým ohrozujú svoje okolie,” uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Ako priblížil, za chýbajúce rúško zaplatilo 672 osôb pokutu priamo na mieste. V blokovom konaní nezaplatenom priamo na mieste bolo udelených takmer 1 400 pokút.

Od marca policajti zistili tiež 1 560 porušení povinnej karantény. Celkovo urobili 4 000 kontrol. “Išlo najmä o situácie, keď sa osoby nezdržiavali na určenom mieste a aj napriek povinnej karanténe sa pohybovali na verejnosti, a tak ohrozovali svoje okolie,” skonštatovala Túrosová.

Porušenie zákona zistili v predchádzajúcom období policajti aj takmer v 400 prevádzkach, ktoré mali byť na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva SR zatvorené.