Spoločnosť Zahraničné

Najvyšší súd ČR potvrdil štvorročný trest pre teroristu Jaromíra Baldu

Zdroj: pixabay.com

PRAHA – Český Najvyšší súd potvrdil v stredu štvorročný trest odňatia slobody pre 71-ročného dôchodcu Jaromíra Baldu. Muž pred dvoma rokmi v Stredočeskom kraji zámerne sťal stromy na železničnú trať, čím chcel vyvolať nenávisť voči moslimským utečencom. Balda je vôbec prvým človekom v Česku odsúdeným za terorizmus, pripomína spravodajský server seznamzpravy.cz.

 

Balda zoťal v júni a júli 2017 dva stromy na železničné koľaje. V okolí potom rozhádzal letáky písané zámerne skomolenou češtinou, čo malo vyvolať dojem, že postínané stromy sú dielom islamských teroristov. V oboch prípadoch narazil do stromov vlak a len šťastnou zhodou okolností sa ani jeden nevykoľajil a nikomu z niekoľkých desiatok cestujúcich sa nič nestalo.

Balda svoje konanie od začiatku nepopieral. Tvrdil, že za to môžu jeho lieky na tlak, ktoré v ňom vyvolávali pocity stiesnenosti, zvieravé pocity a búšenie srdca. Spolu s informáciami “od priateľov z Nemecka, z internetu a správ” o útokoch islamistov v Nemecku či Francúzsku potom všetko vyústilo do snov.

Elektrikár na dôchodku, sympatizujúci s politickým hnutím Sloboda a priama demokracia (SPD), tvrdil, že svojimi činmi nechcel nikomu ublížiť a chcel len vyvolať odpor k teroru, “urobiť výzvu ako Palach”. Počas väzby sa mu vraj všetko v hlave urovnalo.

Balda počas predvlaňajšej volebnej kampane podporoval krajne pravicovú SPD Tomia Okamuru. Poskytol jej dary za vyše 12.000 českých korún (470 eur) a hral na jej mítingoch na harmonike.