Domáce Politika Kauzy Top

Najvyšší súd dnes môže prepísať históriu. Ak Kotlebovho poslanca uzná vinným

Zdroj: TASR - Branislav Račko

BRATISLAVA – Najmladší poslanec Národnej rady sa už o niekoľko hodín postaví pred súd. Pre Milana Mazureka to môžu byť zároveň posledné hodiny vo funkcii. Pokiaľ by totiž Najvyšší súd potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu a uznal Mazureka vinným, poslanec by prišiel o mandát. Bol by prvým poslancom v histórii, ktorý by týmto spôsobom musel opustiť poslanecké lavice. 

 

Písal sa október 2016. V regionálnom rádiu Frontinus sa oproti moderátorovi posadil čerstvo zvolený poslanec Milan Mazurek. Nikto ho tam nečakal – pôvodne mal do malého miestneho rádia zavítať samotný predseda ĽS NS Marian Kotleba.

V živej relácii “Debata na telefón” si člen ľudskoprávneho výboru rozhodne servítku pred ústa nedával. Naživo hovoril o “cigánskych asociáloch”, či tvrdil, že štát by mal zasiahnuť, aby si “Cigáni nerobili z plodenia detí biznis.” Hovoril tiež o svojom detstve, kde opisoval rómske deti z osobitnej školy ako “zo zoologickej záhrady”. Moderátor vtedy nezasiahol.

Rádio Frontinus dostalo za túto reláciu pokutu od licenčnej Rady pre vysielanie a retransmisiu 15-tisíc eur. S verdiktom nesúhlasili a podali žalobu.

Rovnaký súd, rovnaký senát

Oveľa väčšiemu problému však čelí poslanec. Má na krku obžalobu z prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia v jednočinnom súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu rodu.

Ešte v apríli 2018 Špecializovaný trestný súd rozhodol o Mazurekovej vine. Poslancovi nariadil zaplatiť pokutu 5- tisíc eur s tým, že pokiaľ ju nezaplatí, poputuje na pol roka do basy. Rozsudok je však neprávoplatný. Odvolal sa totiž poslanec aj prokurátor. Na ťahu je preto Najvyšší súd, konkrétne trestný senát, v ktorom sedia sudcovia Peter Paluda, Martin Piovartsy a František Mozner.

Zhodou okolností rovnaký senát pred časom rozhodoval o inom poslancovi z ĽS NS – Stanislavovi Mizíkovi.  Spod obžaloby ho oslobodili a kotlebovci si tak pripísali ďalšie víťazstvo.

Najvyšší súd rozhodoval aj o rozpustení strany ĽS NS. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Môže byť prvý v histórii

Tentokrát to však môže dopadnúť inak. Zatiaľ čo pri Mizíkovi sa nepodarilo obžalobe preukázať že antisemitský status písal práve on, pri Mazurekovi je to inak. Z relácie existuje zvukový aj obrazový záznam.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu bude pre poslanca už definitívne, odvolať sa už nebude možné. Podľa odborníčky na trestné právo Lucie Kurilovskej je viacero možností. “Najvyšší súd môže rozsudok zrušiť a vrátiť Špecializovanému trestnému súdu na rozhodnutie, alebo ho môže potvrdiť. Ale keďže sa odvolal aj prokurátor, môže byť rozhodnuté aj o ťažšom treste ako bolo rozhodnuté na prvom stupni,” vysvetlila pre Glob.sk Kurilovská.

Pokiaľ by Najvyšší súd potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu, Mazurek by sa stal právoplatne vinným – teda odsúdeným z úmyselného trestného činu. To podľa Kurilovskej jednoznačne znamená stratu mandátu, tak ako to popisuje Ústava. Rozsudok pritom v odvolacích konaniach nadobúda platnosť jeho vyhlásením, Mazurek by preto v prípade potvrdenia rozsudku o mandát mohol prísť už v najbližšom čase.

Ak by sa tak stalo, bol by prvým poslancom v dejinách Slovenskej republiky, ktorý by takto prišiel o miesto v Národnej rade. Potvrdil to aj tlačový odbor Národnej rady SR. “K takejto situácii straty mandátu poslanca NR SR, z dôvodu nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým by bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol poslanec odsúdený za trestný čin v zmysle bodu f) čl. 81a Ústavy SR nedošlo,” informoval. Pokiaľ by Mazurek prišiel o mandát, v NRSR by ho zrejme nahradil Milan Špánik, ktorý bol na kandidátke ďalším v poradí. Špánik sa v minulosti angažoval v regionálnej politike a bol aj poslaneckým asistentom poslanca za ĽS NS Martina Beluského.

Milan Špánik sa angažoval v regionálnej politike. Zdroj: archív

Nie je však vylúčené, že Najvyšší súd pôvodné rozhodnutie zvráti. Ak sa tak stane, celý proces sa začne nanovo a prípad sa vráti na Špecializovaný trestný súd. Oslobodenie Mazureka by bolo jedným z mnohých víťazstiev kotlebovcov.

Boli aj protesty

Proces na prvostupňovom súde v Banskej Bystrici bol pritom emočne veľmi vypätý. Pred súdom vtedy dokonca protestovali prívrženci ĽSNS a Milan Mazurek s Marianom Kotlebom si opäť vyslúžili mediálnu pozornosť. Sudcovi, prokurátorovi a znalcovi vtedy totiž povedali, že raz budú na lavici obžalovaných sedieť oni. „Spomeňme si, ako sa Izrael vyrovnával s nacistickými zločincami. Keď bolo treba, prišli si po nich,“ kričal vtedy svojim prívržencom Kotleba.

Mazurekovi obhajcovia žiadali oslobodenie spod obžaloby. Prokurátor naopak navrhoval podmienečný trest a aj povinné absolvovanie kurzu z dejín rómskeho holokaustu na Mazurekove vlastné náklady. Tvrdil zároveň, že aj počas samotného procesu Mazurek sám seba usvedčil z nenávisti voči menšinám. “Obžalovaný sa usvedčil z toho, že rasistické postoje sú v jeho mysli tak hlboko zakorenené, že im nechá voľný priebeh či už na súdnom pojednávaní, alebo v rozhlasovom vysielaní,” vyhlásil špeciálny prokurátor. Poslanec totiž namietal znalca kvôli jeho príslušnosti k židovskej komunite. Súd nakoniec v rozhodnutí nevyhovel ani jednej strane.

Mazurek je najmladším poslancom NR SR. Zdroj: TASR – Michal Svítok

Milan Mazurek čelil problémom kvôli svojim postojom aj v minulosti. Na sociálnej sieti totiž napísal kontroverzný status. “Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napísal Mazurek. Polícia nakoniec jeho stíhanie odmietla a svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že “možno lepšie ako stíhať je argumentovať a presviedčať.” Vyjadrenia sú podľa nich expresívne ale za trestný čin popierania holokaustu ich nepovažujú. Polícia zároveň za dôležitú považovala vetu “neobhajujem žiadny režim,” ktorú Mazurek napísal na do svojho textu.

O problémoch kotlebovcov so zákonom si viac prečítajte TU.