Domáce Kauzy Top

ONLINE Pojednávanie v kauze zmenky odročili na polovicu januára. Ruska mali napadnúť

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Kauza zmenky je späť. Vo februári tohto roku Špecializovaný trestný súd uznal Mariana Kočnera a Pavla Ruska vinnými z falšovania cenných papierov a odsúdil ich na 19 rokov. Obaja sa však odvolali, rovnako aj prokurátor Ján Šanta. Prípad tak skončil na Najvyššom súde, ktorý si naň vyčlenil dva dni. Napokon sa však celý proces presunul na polovicu januára. Dôvodom má byť fakt, že Pavla Ruska mali noc pred pojednávaním počas behu napadnúť. Musel byť aj ošetrený v nemocnici a má vypísanú práceneschopnosť. Obžaloba však má vážne podozrenie, že ide o obštrukciu. 

 

Náš online pre dnešný deň končí. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

10:25 – Advokát Ruska Marek Para povedal, že za Ruskovým ošetrením v nemocnici a vystavenou péenkou nevidí obštrukciu. “Takéto situácie sa stávajú,” uviedol Para s tým, že nevie, prečo je klient pri vyšetrení nespolupracoval. Podľa jeho slov chceli, aby pojednávanie pokračovalo, ale bez Ruska. To, odkedy Rusko beháva, nevedel povedať. V najbližšom období sa s ním údajne nestretne, lebo má mať viaceré vyšetrenia. Komunikovať s ním chce prostredníctvom telefónu. S tým, že by sa vystavenie péenky preverilo, nemá žiadny problém.

10:19 – Podľa Daniela Lipšica je informácia, že Rusko pri vyšetrení nespolupracoval, významná. Ako dodal, Ruskova péenka by sa mala dať preveriť. “Príde mi to ako predvianočná obštrukcia,” konštatoval. Ako dodal, to, že súd odročil pojednávanie, neznamená, že akceptovali Ruskovu péenku. Stále môže prikročiť k tomu, že by vydal príkaz na jeho vzatie do väzby. Poukázal na to, že Rusko už podobné obštrukcie skúšal aj pri prvostupňovom súde. “Trikrát a dosť. Stačilo,” povedal. Lipšic okrem toho povedal, že podajú podnet na preverenie lekára Liptáka, ktorý vypísal Ruskovi ďalšiu péenku.

10:13 – Prokurátor Ján Šanta po skončení súdu povedal, že dá u polície preveriť, či zo strany Pavla Ruska nešlo o obštrukciu. Z monitorovacieho náramku, ktorý má na nohde, by malo byť pomerne jednoduché zistiť, kde sa včera večer nachádzal. Policajti majú v súčasnosti preverovať, či Ruska naozaj niekto napadol a či bol dôvod na jeho absenciu na súde. Ako uviedol, v správe sa píše, Rusko pri vyšetrení očí a a dýchacich ciest, ktoré má mať napadnuté kyselinou, nespolupracoval. Šanta má vzhľadom k forme ospravedlnenia vážne pochybnosti o tom, že ide o obštrukciu. Preverenie péenky by mal byť zo strany automatický krok, ktorý by mal urobiť.

9:40 – Senát po porade oznámil, že pojednávanie odročuje na 12. a 13. januára.

9:25 – Senát sa išiel poradiť, ako bude ďalej postupovať.

9:22 – K veci sa vyjadril aj Daniel Lipšic. Poukázal na to, že správu napísal doktor Peter Lipták, ktorý vypísal PN-ku pre Ruska ohľadne problémov s krčnou chrbticou ešte na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu. Lipšic, naopak, navrhuje, aby senát vydal príkaz na zatknutie. Pojednávanie pokračuje aj zajtra, kedy by mohol klásť otázky na prítomnú znalkyňu Alexandru Saxovú. „Odporúčania lekára, aby si preplachoval nos, nie sú tak závažné, aby sa nemohol zúčastniť pojednávania,“ povedal Lipšic.

9:19 – Prokurátor Ján Šanta sa vyjadruje k lekárskej správe. Tvrdí, že mu štýl ospravedlnenia v deň pojednávania pripomína modus operandi Pavla Ruska, ktorý už robil viaceré obštrukcie. Ako dodal, Rusko sa mal deň pred pojednávaním chrániť a nebehať hore-dolu.

Ospravedlnenie nebolo vykonané riadne. Tentokrát sa výnimočne pripájam k stanovisku obhajoby, aby sa Pavol Rusko vyčlenil na samostatné konanie. Musíme konať, pretože rozsudok je z februára, odvolania z marca.

9:18 – O nahliadnutie do lekárskej správy požiadal aj Marian Kočner.

9:13 – Obhajca poškodenej televízie Markíza Daniel Lipšic a prokurátor Ján Šanta požiadali o nahliadnutie do lekárskej správy o hospitalizácii Pavla Ruska.

9:08 – Ruskov obhajca Marek Para informuje senát, že Rusko nedáva súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Odôvodňuje to tým, že chce klásť otázky. Obhajcovia preto navrhujú, aby sa Ruskov prípad vyčlenil na samostané konanie.

9:00 – V pojednávacej miestnosti už sú všetky procesné strany, Pavol Rusko chýba. “Dnes ráno sme dostali lekársku správu a dočasné vystavenie práceneschopnosti,” informuje predsedníčka senátu Alena Šišková.

Informoval o tom Denník N. Ruskov a Kočnerov obhajca sa po príchode na súd k tomu, či dá súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, vyjadril, že chcú konať. Celú vec ale komentovať nechcel. Prokurátor Ján Šanta pred pojednávaním povedal, že neverí na náhody.

 

Daniel Lipšic a Ján Šanta. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Trojčlenný senát 4T v zložení Pavol Farkaš, Alena Šišková, Martina Zeleňáková sa môže stotožniť s rozsudkom senátu ŠTS pod vedením Emila Klemaniča, môžu ho sprísniť, poslať na ďalšie prejednanie, alebo môžu aj obžalovaných oslobodiť.

Celá kauza sa týka štyroch zmeniek v hodnote viac ako 69 miliónov eur. Tie mal podpísať ešte v roku 2000 Kočner s Ruskom, vtedy riaditeľom Markízy. Obaja tvrdia, že zmenky mali byť ukončením kauzy Gamatex. Následne v roku 2016 žiadal Kočner Ruska, aby ich vyplatil. Tým, že Rusko je oficiálne nemajetný, vyplatiť ich mala samotná televízia. Rusko mal totiž zmenky podpísať ešte ako generálny riaditeľ Markízy. Jeden majetkovo-právny spor Kočner vyhral, vtedy však sudkyňa, ktorá vec prejednávala, nezisťovala, či sú zmenky pravé. Markíza sa odvolala, k procesu na odvolacom súde však už nedošlo. Ruska a Kočnera obvinili zo zločinu falšovania zmeniek, druhý menovaný dokonca skončil za mrežami, kde je dodnes. Rusko zasa nosí elektronický náramok, avšak v inej kauze – v prípade údajnej objednávky vraždy jeho bývalej spoločníčky Sylvie Volzovej. Obaja obžalovaní boli vo februári uznaní vinní z falšovania cenných papierov, pričom senát Špecializovaného trestného súdu pod vedením Emila Klemaniča im vymeral trest vo výške 19 rokov. Podľa rozsudku mal byť iniciátorom kauzy Kočner, no Rusko ako spolupáchateľ dostal rovnakú výšku trestu. Kočner má okrem toho zaplatiť peňažný trest 10-tisíc eur.