Spoločnosť Kauzy Domáce

Najvyšší súd má stále vytýčený termín zasadnutia s Jozefom Majským. Ten je naďalej v Česku

Zdroj: TASR / Štefan Puškáš

BRATISLAVA – Najvyšší súd (NS) SR má stále na stredu (1. 7.) vytýčený termín pojednávania s podnikateľom Jozefom Majským v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Vyplýva to z rozpisu činnosti NS SR.

 

S Jozefom Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v Českej republike predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Jozef Majský teda na zasadnutí NS SR v stredu prítomný nebude. Jeho advokát Peter Filip však TASR potvrdil svoju účasť. Aký je stav vydávacieho konania, nie je známe, keďže ide o neverejné konanie. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Jozefa Majského do predbežnej väzby, keďže nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave.

Pôvodná predsedníčka senátu NS SR Gabriela Šimonová vylúčila Jozefa Majského v marci 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. V ten istý deň senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika P. na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu. Súd trestné stíhanie Jozefa Majského prerušil v marci 2019 pre ťažkú chorobu. Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovým subjektom Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta od minulého roku podal na NS SR dovedna tri návrhy na pokračovanie prerušeného trestného stíhania voči Jozefovi Majskému. Posledný, tretí doručil na NS SR v polovici mája. NS SR zareagoval tým, že vydal príkaz na zatknutie a európsky zatýkací rozkaz, aby zabezpečil účasť obžalovaného na vytýčenom zasadnutí.