Spoločnosť Zahraničné

Najvyšší súd v Holandsku rozhodol, že halucinogén ayahuasca je zakázaná droga

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRUSEL – Rituálny halucinogén ayahuasca už spadá pod holandské zákony o tvrdých drogách a jeho dovoz je nezákonný. Uviedol to spravodajský server DutchNews.nl s odvolaním sa na utorňajšie rozhodnutie holandského najvyššieho súdu.

Ayahuasca je nápoj s psychoaktívnymi vlastnosťami, ktorý má svoj pôvod v oblasti Amazonky. Nápoj s halucinogénnymi účinkami používajú tamojší ľudia už po stáročia a prisudzujú mu mystické vlastnosti. Využívajú ho najmä miestni šamani pri rituáloch tranzitu medzi svetom živých a duchovných bytostí.

Holandský najvyšší súd dostal žiadosť, aby preskúmal prípad ženy, ktorá doviezla z Brazílie 33 kilogramov čaju na použitie pri rituáloch synkretickej cirkvi Santo Daime založenej v roku 1930, ktorá má pobočky v Amsterdame a Haagu.

Najvyšší súd skonštatoval, že skúmaná droga obsahuje látku dimethyltryptamín (DMT), na ktorú sa v Holandsku vzťahuje zákon o ópiu, a preto je nezákonná. Súdy na nižších stupňoch obvinili ženu z dovozu čaju, ale neuložili jej žiaden trest. Obvinená sa následne obrátila na najvyšší súd s tvrdením, že predošlé súdne rozhodnutia sú v rozpore s princípmi slobody náboženského vyznania.