Zahraničné

Najvyšší súd v Poľsku má nových sudcov. Prezident ich vymenovaním vyrobil poriadny problém

Zdroj: TASR / AP

VARŠAVA – Poľský prezident Andrzej Duda prijal v stredu prísahu 27 nových sudcov tamojšieho Najvyššieho súdu, čím ďalej vystupňoval spor o kontrolu nad súdnictvom a odignoroval rozhodnutie iného súdu, na základe ktorého malo byť uvedenie nových sudcov do funkcie odložené, kým sa k danej záležitosti nevyjadrí súdny orgán EÚ. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Podľa predstaviteľa prezidentskej kancelárie Pawela Muchu vymenoval Duda sudcov občianskoprávneho a trestnoprávneho kolégia, ako aj novozriadeného kolégia pre zvláštne spory.

Slávnostná prísaha sa konala bez účasti novinárov. Pred prezidentským palácom vo Varšave protestovala skupina odporcov justičnej reformy, uskutočňovanej poľskou konzervatívnou vládou.

“Uskutočňujeme ďalšiu etapu reformy justičného systému, ktorá je pre nás taká dôležitá,” povedal Mucha s tým, že ide o postup “vo verejnom záujme”.

Európska komisia v závere septembra zažalovala Poľsko na Súdnom dvore EÚ práve pre sporné zmeny vo fungovaní Najvyššieho súdu. Tie Brusel hodnotí ako porušenie práva EÚ formou oslabovania nezávislosti súdov, obzvlášť pokiaľ ide o zásadu neodvolateľnosti sudcov.

Uvedená reforma znížila vek odchodu sudcov poľského Najvyššieho súdu do dôchodku zo 70 na 65 rokov, čo donútilo značnú časť uvoľniť svoje posty. Poľská vláda justičnú reformu obhajuje tvrdením, že napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém. Vládnuca konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) tiež trvá na tom, že je potrebné nahradiť sudcov, ktorí boli aktívni ešte pred pádom komunistického režimu v roku 1989.