Zahraničné Politika

Najvyšší súd Wisconsin zamietol Trumpovu snahu o zneplatnenie hlasov

Zdroj: TASR/AP Photo/Patrick Semansky

MADISON – Najvyšší súd v americkom štáte Wisconsin zamietol v pondelok žalobu, ktorou sa dosluhujúci prezident Donald Trump snažil o zvrátenie výsledkov novembrových prezidentských volieb v tomto štáte, kde ho porazil demokratický kandidát Joe Biden.

Súd tak rozhodol na poslednú chvíľu, približne hodinu pred stretnutím Zboru voliteľov, v rámci ktorého má desať voliteľov za Wisconsin odovzdať svoj hlas Bidenovi, informovala agentúra AP. Trumpovi právnici žiadali, aby bolo zneplatnených viac ako 221.000 hlasov odovzdaných v dvoch wisconsinských okresoch Dane a Milwaukee, v ktorých majú najsilnejšie pozície demokrati. Išlo najmä o hlasy odovzdané korešpondenčne alebo bez osobnej účasti voliča, pri ktorých malo podľa Trumpovho tímu dôjsť napríklad k dopĺňaniu chýbajúcich informácií volebnými úradníkmi.

Trumpov právny tím sa so svojou žalobou najskôr obrátil priamo na najvyšší súd Wisconsinu, pričom vynechal nižšie súdne inštancie. Najvyšší súd však jeho žalobu ešte začiatkom mesiaca zamietol s tým, že ju musí podať najskôr na súde nižšej inštancie. To sa následne aj stalo, súd však aj túto žalobu v piatok zamietol a Trumpov tím sa následne znovu obrátil na wisconsinský najvyšší súd. ten jeho odvolanie zamietol v pondelok.

Biden zvíťazil nad Trumpom vo Wisconsine s náskokom približne 20.600 hlasov. Jeho víťazstvo ustálo aj prepočítanie hlasov v okresoch Milwaukee a Dane, o ktoré požiadal Trump, pričom zaň zaplatil tri milióny dolárov. Prepočítanie pritom len mierne zvýšilo Bidenov náskok nad Trumpom.

Volebný štáb Donalda Trumpa už prehral desiatky podobných žalôb a sťažností, ktoré predložil súdom v rôznych amerických štátoch. Žaloby sa opierali o nepodložené tvrdenia o rozsiahlych volebných podvodoch, uvádza AP. Najvyšší súd USA zamietol v piatok aj žiadosť tradične republikánskeho štátu Texas o anulovanie výsledkov novembrových prezidentských volieb v štyroch kľúčových amerických štátoch – v Michigane, Georgii, Pensylvánii a Wisconsine -, v ktorých zvíťazil Biden.

V pondelok sa v hlavných mestách jednotlivých štátov USA schádza zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí prezidenta USA na základe výsledkov novembrových volieb. Kongres následne 6. januára 2021 potvrdí víťaza volieb. Bidenova slávnostná inaugurácia je naplánovaná na 20. januára 2021.

Volebné výsledky už oficiálne potvrdilo všetkých 50 amerických štátov a hlavné mesto Washington. Biden podľa CNN celkovo získal 306 voliteľských hlasov, zatiaľ čo Trump 232. Na víťazstvo pritom stačilo len 270 hlasov voliteľov.