Domáce Kauzy Top

Najvyšší súd zvýšil Marčekovi trest na 25 rokov v kauze Kuciakovej vraždy

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Miroslav Marček dostal za vraždu novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára trest odňatia slobody na 25 rokov s maximálnym stupňom stráženia. Rozhodol o tom senát Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v stredu zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), čo sa týka výšky trestu. Zamietol aj odvolanie poškodených rodičov zavraždených vo veci výšky nemajetkovej ujmy.

 

„Súd zobral do úvahy okolnosti skutkov, spôsob ich spáchania a posúdenie osobnosti obžalovaného,“ uviedla predsedníčka senátu Alena Šišková. Dodala, že tri osoby zavraždil chladnokrvným spôsobom, pričom z vykonaného dokazovania nevyplýva, že by sa snažil predísť náhodným obetiam skutkov.

Rozhodnutie si Marček nevypočul, dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Na verejné zasadnutie NS SR neprišli ani rodičia zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Marčeka senát ŠTS pôvodne 6. apríla odsúdil na 23-ročný trest odňatia slobody za vraždu Kuciaka, Kušnírovej aj podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd. Odvolal sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, podľa ktorého sa nesplnili podmienky na zníženie trestu.

ŠTS zároveň priznal poškodeným nemajetkovú ujmu. Rodine Kuciakovcov dokopy 140.000 eur, Zlatici Kušnírovej 70.000 eur a pozostalým po Molnárovi, ktorého zastrelil v roku 2016, 40.000 eur.

Senát ŠTS následne 3. septembra oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy Kuciaka a jeho snúbenice obžalovaných Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Ďalšieho obžalovaného Tomáša Szabóa súd uznal za vinného a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody.

Malé víťazstvo

Rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR o zvýšení trestu pre Miroslava Marčeka za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej považuje zástupca poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic za malé víťazstvo. Trest považuje za adekvátnejší. “Ani 25 rokov nenahradí ľudské životy, ale je to spravodlivejší trest, ako o tom rozhodol súd prvého stupňa, takže z tohto uhla pohľadu je to malé víťazstvo, pretože veľká bitka nás čaká v hlavnej kauze, kde sú obžalovaní Marian K. a Alena Zs.,” povedal Lipšic. Verí, že sa s odvolaniami v ich prípade podarí uspieť.

“Nezostáva nám nič iné len rešpektovať rozhodnutie,” reagoval Marčekov právny zástupca Martin Endrödy.

Lipšic na margo zamietnutia odvolania poškodených rodičov vysvetlil, že odvolanie Kuciakovcov k náhrade škody bolo skôr formálne, aby si zachovali postavenie v konaní.

V zmysle návrhu prokurátorov

Rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu (NS) SR o zvýšení trestu pre Miroslava Marčeka za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej je v zmysle návrhu dozorujúcich prokurátorov. V reakcii to uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel. Keďže Najvyšší súd nepristúpil k mimoriadnemu zníženiu trestnej sadzby, rozhodoval len medzi 25-ročným trestom a doživotím. Napokon sa priklonil k miernejšiemu trestu. “Hoci pôvodné znalecké posudky hovorili o nemožnosti resocializácie zo psychologického hľadiska, bolo potrebné zohľadniť aj to, že táto osoba počas prípravného konania začala spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní,” doplnil prokurátor. Marček sa počas konania priznal k páchaniu trestnej činnosti a napomáhal k jej objasňovaniu.

Súd sa stotožnil s námietkami prokuratúry, že existujú právne prekážky pre možnosť mimoriadneho zníženia trestnej sadzby pod 25-ročnú hranicu. “Tie boli v tom, že mimoriadne znižovanie trestu bolo možné len v prípade páchania trestnej činnosti organizovanou skupinou, čo bolo len pri prvom skutku. Ako to bolo aj zrekapitulované predsedníčkou senátu, dôvody na mimoriadne znižovanie trestu neboli uznané,” uviedol Kysel.