Politika Spoločnosť Kauzy Domáce

NAKA naďalej rieši trestné oznámenia na záchrankový tender

Zdroj: FB / Polícia SR

BRATISLAVA – Vo veci výberového konania na stanice záchrannej zdravotnej služby (ZZS) koná Národná kriminálna agentúra (NAKA). Pre TASR to potvrdil hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

 

“Vo veci vyhláseného výberového konania o vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancie ZZS evidujeme dve trestné oznámenia, jedno z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR a jedno od bývalého funkcionára Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Vzhľadom na to, že v súčasnosti sú v tejto veci vykonávané procesné úkony, ďalšie informácie nie je možné poskytnúť,” komentoval.

Kauza okolo výberového konania na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií ZZS za 800 miliónov eur, ktoré sa v polovici júna 2019 týkalo 328 bodov, vznikla po tom, ako denník Sme poukázal na možné prepojenia členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Najviac bodov získala spoločnosť LSE – Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc.

Vtedajší predseda ÚDZS Tomáš Haško však zaujatosť členov komisie opakovane odmietol. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou. Bývalá ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) však navrhla koncom októbra 2019 Haška odvolať.

Hľadať nového predsedu ÚDZS sa rozhodol v januári premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je poverený vedením rezortu zdravotníctva. Záujemcovia o túto funkciu majú možnosť prihlásiť sa do výberového konania do tohto piatka (24. 1.). Podľa právneho výkladu MZ SR zrušenie tendra nie je možné a ministerstvo nedisponuje zákonnou pôsobnosťou zrušiť toto výberové konanie.