Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

VIDEO Nákaza sa rozširuje. Slovensko má ďalších 12 prípadov ochorenia COVID-19

Zdroj: TASR / Michal Svítok

BRATISLAVA – Slovensko má 12 ďalších prípadov ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to oznámil pred médiami v sobotu popoludní. Ako doplnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, na Slovensku máme tak celkovo 44 pozitívnych výsledkov testov na ochorenie COVID-19 a 1147 negatívnych.

 

“Národné referenčné centrum dnes nahlásilo 12 pozitívnych vzoriek a 173 negatívnych,” priblížila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová. Ide o štyroch mužov a tri ženy z Bratislavy, jedného muža v okrese Bytča, jedného muža v okrese Svidník, dve ženy v okrese Senec a jedného muža v okrese Nové Zámky. Protiepidemické opatrenia zabezpečujú príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR.

Prísnejšie pravidlá?

Premiér nevylúčil prijatie ešte prísnejších opatrení, aby sa zabránilo šíreniu nového koronavírusu. V tejto súvislosti pravdepodobne zvolá  na nedeľu (15. 3.) mimoriadne rokovanie vlády. Apeluje tiež na občanov, aby boli disciplinovaní.

“Vyhodnotíme účinnosť týchto opatrení a budeme zvažovať, či nebudeme musieť prijať ešte striktnejšie opatrenia, pretože sa javí, že len prísne a tvrdé opatrenia nám pomôžu zmierniť nárast ochorených,” povedal o pravdepodobnom programe nedeľného zasadnutia. V hre je podľa neho aj to, že zatvoria všetky krčmy a reštaurácie, ale aj obchody s výnimkou potravín, lekární, drogérií a predajní tlače. Zároveň vyzval ľudí na disciplinovanosť a obmedzenie pohybu. Hovorí, že sprísniť bude treba aj represie.

Premiér apeluje na občanov, aby boli disciplinovaní. Zdroj: TASR / AP

Žiadne rúška od štátu

Pellegrini tiež upozornil na to, aby sa občania nespoliehali na to, že im rúška zabezpečí štát. Každý sa podľa neho musí spoliehať na seba. “Som veľmi rád, že konečne sa v uliciach objavili tie státisíce ochranných pomôcok, ktoré boli húfne vykúpené občanmi,” podotkol. Tie, ktoré vláda objednala, budú distribuovať lekárom, domovom sociálnych služieb či príslušníkom bezpečnostných zložiek. Apeloval aj na zamestnávateľov, aby sa starali o svojich ľudí.

Premiér zároveň odmietol správy o možnom uzatvorení hlavného mesta. Vyzval ľudí, aby identifikovali hlasy na nahrávkach, z ktorých sa tieto poplašné správy šíria.

Saková informovala o tom, že v Gabčíkove túto noc umiestnili už prvého záujemcu o absolvovanie karantény mimo domova. Ubytovať tam majú aj Slovákov pracujúcich na severe Talianska, ktorých dopravia domov v spolupráci s ambasádou. K dispozícii je podľa nej viacero zariadení Ministerstva vnútra (MV) SR.

Premiér odmietol správy o možnom uzatvorení hlavného mesta. Zdroj: TASR / Michal Svítok