Domáce Ekonomika GPlus Koronavírus Spoločnosť Domáca Top

Nákupy ako nikdy predtým: Zapáskované regále a zmena otváracích hodín. Toto sú Vianoce 2020

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Nechať si nákup vianočných darčekov na poslednú chvíľu, ako to mnohí majú zaužívané už roky, sa tentokrát nevyplatilo. Zhoršujúca sa situácia, pritvrdzujúce opatrenia či lockdown zamávali aj najkrajšími sviatkami v roku. Stereotypný vianočný zhon sa spomalil a koronavírus obrátil všetko hore nohami. Redakcia Glob.sk pre vás preto pripravila prehľad otváracích hodín supermarketov, ktorých sa protiepidemiologické opatrenia nedotkli.

 

Vyhláška hygienikov z Úradu verejného zdravotníctva hovorí jasne o najnovších nariadeniach počas vianočných sviatkov. Od 19. decembra sa Slovensko ponorilo do tzv. lockdownu. Zatvorili sa všetky maloobchodné prevádzky, kúpaliská, fitness centrá či iné prevádzky, ktoré mohli byť doposiaľ otvorené za osobitných podmienok. Otvorené zostali len obchody, v ktorých si môžete zabezpečiť nevyhnutné životné potreby, ako napríklad potraviny, lekárne či drogérie.

Seniori pozor

Už niekoľko mesiacov si zvykáme na obmedzenia pri nakupovaní vo forme seniorských hodín, kedy sú obchody s potravinami prístupné len rizikovej skupine. Doposiaľ si seniori mohli bezpečne nakúpiť v čase medzi 9. až 11. hodinou. Aj tu však nastáva zmena. Na Štedrý deň (24. december) a Silvester (31. december) sa tento časový interval skráti. Hodiny vyhradené pre ľudí nad 65 rokov sa skrátia iba na hodinu a to od 9. do 10. hodiny.

 

Seniorské hodiny sa skrátili. Zdroj: TASR / František Iván

Len to najdôležitejšie

Aby prevádzky dodržali striktné nariadenia hygienikov, musia dbať aj na počet zákazníkov v obchode. Súčasné pravidlá hovoria o jednej osobe na 15 metroch štvorcových. Nepočítajú sa však deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby. Doposiaľ bola zaužívaná veková hranica 14 rokov.

Pokiaľ ste sa v týchto dňoch prešli po supermarkete, určte vašej pozornosti neunikli ani opáskované regály ponúkajúce iný tovar ako ten spotrebný. Dokonca sa podobným spôsobom zamedzil vstup do celých častí obchodov. Môže za to nová vyhláška, ktorá hovorí o tom, čo smieme a nesmieme v tejto situácii kúpiť. „Návštevu predajne potravín je možné vykonať iba za účelom nákupu sortimentu predstavujúceho základné životné potreby, ako je stanovené v predmetnom uznesení. Úrad verejného zdravotníctva považoval za potrebné vo vyhláške zdôrazniť, že sa nepredpokladá predaj sortimentu, ktorý v zmysle uznesenia vlády nepredstavuje sortiment potrebný k uspokojeniu základných potrieb,“ uvádzajú hygienici vo vyhláške.

 

V supermarketoch by ste mali nakupovať len potraviny. Zdroj: TASR / František Iván

Čas na nákup

Spolu s lyžiarskymi strediskami, čerpacími stanicami, lekárňami či drogériami nám zostali otvorené aj potraviny. Aby sa zákazníci aj napriek novovzniknutej situácii stihli adekvátne pripraviť na Vianoce, niektoré supermarkety predĺžili svoje otváracie hodiny. Výnimkou nie je ani Billa, ktorá ponechá svoje prevádzky vo väčších mestách otvorené až do polnoci. Avšak, ako to už býva zvykom, Prvý a Druhý sviatok vianočný, Nový rok a Traja králi zatvoria obchody po celom Slovensku. Počas pracovných dní medzi sviatkami nakúpite tak, ako bežne.

Otváracie hodiny supermarketov počas vianočných sviatkov. Zdroj: Glob.sk

Mohlo by vás zaujímať: