Spoločnosť Zahraničné

Nález starej bomby v Kolíne nad Rýnom narušil prevádzku železnice i televízie

Zdroj: TASR / AP

KOLÍN NAD RÝNOM – Železničnú dopravu v Kolíne nad Rýnom narušila v utorok nevybuchnutá bomba z druhej svetovej vojny, ktorú objavili pri stavebných prácach v blízkosti dôležitého mosta Hohenzollernbrücke. Nález spôsobil okrem prerušenia premávky vlakov aj evakuáciu priľahlých podnikov a redakcií dvoch televíznych staníc, informovala tlačová agentúra DPA.

 

Leteckú bombu vážiacu jednu tonu, ktorá bola vybavená nárazovou rozbuškou, sa podarilo špecialistom ešte pred poludním zneškodniť. Most Hohenzollernbrücke cez rieku Rýn bezprostredne nadväzuje na hlavnú železničnú stanicu v Kolíne nad Rýnom a tvorí súčasť jedného z najdôležitejších uzlov v nemeckej železničnej sieti. Obmedzenia trvali niekoľko hodín a nebolo bezprostredne jasné, koľkých vlakov sa týkali.

Počas zneškodňovania bomby bola tiež prerušená lodná doprava na Rýne a uzavretý vzdušný priestor. Nemenovaná hovorkyňa mestskej samosprávy uviedla pre DPA, že v súvislosti so zneškodňovaním muselo svoje pracoviská v utorok dočasne opustiť približne 10-tisíc zamestnancov firiem, ktoré sa nachádzajú v okolí miesta nálezu na pravom brehu Rýna. Evakuované boli aj redakcie televíznych staníc RTL a ntv, vysielanie však nebolo prerušené, pričom stanica ntv prinášala svoj program z otvoreného priestranstva na protiľahlom brehu rieky.

Ďalšími evakuovanými objektmi boli priestory kolínskej opery či obytné domy, v ktorých žije celkove 15 ľudí.