Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Námestie pred SND ožije kultúrou. Svoje miesto nájde aj pouličné umenie

Zdroj: SND

BRATISLAVA – Aj keď Slovenské národné divadlo (SND) svoje brány už zatvorilo a naplno si užíva prázdniny, predsa len sa pustilo do nového projektu. Inštitúcia sa tak nebude ani počas leta nudiť. Spolu s Fondom na podporu umenia (FPU) spustili výzvu, do ktorej sa môžu zapojiť všetci umelci.

 

Slovenské národné divadlo už čoskoro chystá letné piatky a nedele pred novou budovou SND. ,,Slovenské národné divadlo v spolupráci s Fondom na podporu umenia, reagujúc na iniciatívu ministerky kultúry Natálie Milanovej, chce oživiť priestor a námestie pred národným divadlom a poskytnúť ho tvorcom na open air aktivity,” uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Divadlo bude počas leta hostiť nezávislú a živú kultúru, ktorú si budú môcť užiť nielen nadšenci umenia, ale aj okoloidúci.

 

Divadlo ponúka priestor pre umelcov. Zdroj: SND

Živé námestie

Keďže množstvo umelcov a združení muselo v dôsledku pandémie rušiť akcie, SND im ponúka priestor na reprízy svojich projektov. Spustili výzvu, ktorá je určená najmä pre zoskupenia podporené zo zdrojov FPU. Rovnako pozývajú aj tých, ktorí sa venujú street artu a pouličnému umeniu.

Mnohým predstaveniam sa potešia tiež deti. V rámci výzvy totiž inštitúcia oslovuje divadlá a tvorcov zameraných na detské divadlo a umenie pre deti. Záujemcovia môžu projekty posielať už len dnes mailom na letnepiatky@snd.sk. ,,Buďte spolu so Slovenským národným divadlom spolutvorcami letného programu na jednom z námestí nového centra mesta Bratislava. Nie je leto v meste ako leto v hlavnom meste s nezávislou kultúrou pred národným. Nezávislá kultúra je totiž pre nás národná kultúra,” láka SND.

SND okrem bezplatného priestoru ponúka pre divadelné, tanečné a hudobné programy aj technické zabezpečenie, asistenciu a mediálnu podporu.

 

Námestie pred divadlom bude v lete opäť žiť. Zdroj: SND

Pompézny nástup

Námestie pred novou budovou SND sa osvedčilo už pred pár týždňami. Divadlo sa lúčilo so svojou stou jubilejnou sezónou open air podujatím – Divadlo pred divadlom. Akciu otvorili slávnostné fanfáry z triumfálneho pochodu z opery Aida. Nechýbali árie z Mozartovej Figarovej svadby i Dona Giovanniho, Verdiho Rigoletta, Gounodovej opery Romeo a Júlia, zaznie ária Dalily z opery Saint-Saënsa Samson a Dalila, ale aj ária Rusalky z rovnomennej Dvořákovej opery.

Predstavili sa sólisti opernej scény Monika Fabianová, Katarína Flórová, Eva Hornyáková, Andrea Vizvári, Daniel Čapkovič, Ľudovít Ludha.

 

Počas akcie sa predstavili operní sólisti. Zdroj: SND

Veselá rozlúčka

Svoje zastúpenie mal takisto balet. V Čajkovského Sentimentálnom valčíku svoj talent predviedli sólisti Baletu SND Tatum Shoptaugh a Mergim Veselaj v choreografii Igora Holováča. Ďalší členovia ukázali Tanec toreadorov z predstavenia Carmen.

Príjemným prekvapením bolo vystúpenie Dominiky Kavaschovej s Andreou Bučko. Tie uviedli skladby z inscenácie a albumu Morena.

 

Náladu pozdvihli aj skladby z inscenácie Morena. Zdroj: SND