Spoločnosť Koronavírus Domáce GPlus Top

Napáliť vás môžu aj počas pandémie. V týchto prevádzkach im to nedovolia

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Ani koronavírus nezastavil podvodníkov ojazdených áut. Odborníci preto vyzývajú motoristov, aby ani počas pandémie neprestali byť ostražití a varujú ich pred dlhými prstami šmejdov. Síce boli pracoviská kontroly originality dočasne kvôli mimoriadnym opatreniam zatvorené, dnes už ich služby môže využívať každý. Má to však niekoľko háčikov.

 

Falošný vek vozidla, stočené kilometre, klamlivé informácie o stave či histórii auta. To je len hŕstka podvodov, na ktoré ste možno naleteli aj vy. Aktuálna celosvetová situácia však nepribrzdila nelegálne praktiky podvodníkov. Na trhu s jazdenkami (pozn. redakcie: autami z druhej ruky) sa bohužiaľ nie zriedkavo objavujú kradnuté automobily, neodborne opravené či v exekúcií alebo v záložnom práve. Stopercentnú istotu, že na vás nikto nechce neprimerane zarobiť, máte len pri osobnej obhliadke, podrobnej kontrole originality v špecializovaných pracoviskách či požiadaním o pomoc odborníkov, ktorí dokážu podvod odhaliť na kilometre ďaleko.

Odborná pomoc počas pandémie

Od 30. marca sa opäť otvorili brány staníc kontroly originality a pracoviská emisnej kontroly, ktoré dočasne zatvorila pandémia koronavírusu. Aj v tomto prípade sa musia dodržiavať nariadenia Úradu verejného zdravotníctva, pokiaľ chcete dať preveriť vášho budúceho ,,tátoša” odborníkom. Spustenie prevádzky pracovísk kontroly originality povolili hygienici len za podmienky dodržiavania prísnych hygienickych opatrení.

V týchto dňoch už nie je raritou, keď sa od zákazníka vyžaduje pred vstupom do prevádzky nasadenie ochrany dýchacích ciest (rúško, šál, šatka, …). Inak to nie je ani v prípade pracovísk kontroly originality. Tie musia byť zároveň vybavené dezinfekčnými prostriedkami, prípade jednorazovými rukavicami. Na pracovisku sa musia tiež dodžiadať minimálne dvojmetrové rozostupy a na ploche 25 štvorcových metrov smie byť len jeden zákazník. Pred vstupom si môžete všimnúť vylepené oznamy o povinnosti dodržiavania hygienických nariadení, ktoré by mali ,,skrášľovať” každú prevádzku.

Od 30. marca sa opäť otvorili brány staníc kontroly originality a pracoviská emisnej kontroly. Zdroj: TASR / Milan Kapusta

Zmeny v každom sektore

COVID-19 pozmenil nielen otváracie hodiny supermarketov, pôšt či úradov, ale aj technických služieb. Preto je potrebné si pred návštevou pobočky overiť, či v týchto dňoch má otvorené a poskytuje svoje služby. ,,Prípadne si vyhľadala iné pracovisko kontroly originality vo svojom okolí, ktoré činnosť aktuálne vykonáva,” podotkli na Technickej službe kontroly originality. Kompletný zoznam pracovísk nájdete TU.

Na Slovensku dokážu približne v sto pracoviskách kontroly originality zistiť či je auto spôsobilé na jazdu tak, ako káže zákon. ,,V súlade s ustanoveniami zákona prevádzkovateľ vozidla nesmie v premávke na pozemných komunikáciách prevádzkovať vozidlo, na ktorom boli vykonané neoprávnené zmeny do identifikátorov vozidla, neoprávnené zásahy do konštrukcie vozidla (napr. rozrezané a poskladané z viacerých vozidiel) a do dokladov vozidla,” konštatujú. Overuje sa tiež výskyt údajov o vozidle a dokladoch v pátracích evidenciách a odhaľujú sa ďalšie neoprávnené alebo podvodné praktiky spojené s vozidlami.

Na to, aby sa auto mohlo zaradiť do cestnej premávky nemôžu byť na ňom vykonané neoprávnené zmeny. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať: