Domáce Top

Napriek pochybeniam je Ľubovnianska nemocnica opäť najlepšou

Zdroj: TASR / Adriána Antošková

BRATISLAVA –  Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zostavil rebríček nielen najlepších štátnych univerzitných a fakultných nemocníc, ale aj tých všeobecných. Poradie prvých troch priečok zostalo nezmenené v porovnaní s minulým rokom. Aj tentokrát sa hodnotila spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, hospodárenie či transparentnosť nemocníc.

V kategórii všeobecných nemocníc sa na prvom mieste umiestnila Ľubovnianska nemocnica, n.o. Štvrtý rok po sebe získala v hodnotení Nemocnica roka prvé miesto. Aj tentokrát zabodovala vysokou spokojnosťou pacientov a relatívne nízkou mierou úmrtnosti po operačných výkonoch. Nemocnica boduje aj vďaka nízkej potrebe rehospitalizácií pacientov a krátkemu čakaniu záchraniek na urgente. Znížiť by však mala počet pokút, ktoré Ľubovnianskej nemocnici udelil  Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Presne ako minulý rok aj tentokrát druhé miesto obsadila Nemocnica Košice-Šaca a.s. V tesnom závese sa Ľubovnianskou nemocnicou získali Košice vysoký počet bodov vo všetkých skúmaných oblastiach. V porovnaní s minulým rokom si nemocnica výrazne zlepšila v úrovni transparentnosti. Bodovala aj vďaka nízkej úmrtnosti pacientov po uskutočnených operačných výkonoch. Slabinou nemocnice však stále zostáva relatívne vysoká miera rehospitalizácií. ,,Výborné hospodárenie šačianskej nemocnice vytvára dobré predpoklady pre jej stabilný rozvoj,” uvádza INEKO.

Tretiu pozíciu si obhájila štátna Nemocnica Poprad, a.s. Podľa inštitútu INEKO exceluje v schopnosti uhrádzať všetky svoje záväzky načas a dokáže i veľmi dobre generovať vlastné zdroje. Nemocnica medziročne zvýšila aj spokojnosť svojich pacientov. Jej index transparentnosti je druhý najvyšší spomedzi všeobecných nemocníc. ,,Nedostáva pokuty od ÚDZS za zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Má dobre fungujúcu JIS-ku a rýchly urgentný príjem,” píše sa v tlačovej správe. Podpriemerné hodnotenie však dostala popradská nemocnica kvôli vyššiemu počtu reoperácií.

Rebríček všeobecných nemocníc

Zdroj: INEKO