Spoločnosť Zahraničné

Náraz vlaku do davu ľudí v Indii: Z miesta hlásia už viac ako 60 obetí

TASR/AP Photo/Prabhjot Gill

AMRITSAR – Najmenej 61 ľudí prišlo v piatok o život a desiatky ďalších utrpeli zranenia po tom, ako do davu ľudí na severe Indie vrazil vlak. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá. Mnohí zo zranených sú vo vážnom stave.

K nehode došlo približne 460 kilometrov severne od indickej metropoly Naí Dillí. Vlak narazil do ľudí zhromaždených na vlakovej koľaji, kde počas hinduistických náboženských slávností neďaleko mesta Amritsar v štáte Pandžáb sledovali ohňostroj. V rovnakom čase prišli z opačných smerov na odlišné trate dva vlaky, čím poskytli ľuďom len malú šancu ujsť. Podľa úradov do davu vrazil len jeden z týchto vlakov.

Podľa spravodajského servera indiatoday.in ľudia vlak nevideli pre dym z petárd, ktorý znížil viditeľnosť. Jeden zo svedkov zasa povedal, že ľudia stojaci na koľajniciach nepočuli prichádzajúci vlak v dôsledku hlučného ohňostroja a boli zaneprázdnení filmovaním slávnosti na svoje mobilné telefóny. Na znak smútku zostali v sobotu v Pandžábe zatvorené úrady a školy, informoval spravodajský server BBC s tým, že zranených bolo približne 100 ľudí.

Indický premiér Naréndra Módí na Twitteri označil tragédiu za “srdcervúcu”. Rodinám obetí vyjadril hlbokú sústrasť a príslušné úrady požiadal, aby poskytli okamžitú pomoc. Od roku 2010 zahynulo v dôsledku vlakových nehôd v Indii podľa údajov príslušných úradov viac ako 25.000 ľudí. Príčinou vlakových nešťastí v Indii je často zlá údržba rozsiahlej železničnej infraštruktúry a neschopnosť nahradiť zastarané technické vybavenie novým. Významnú rolu zohráva aj preťaženosť osobných vlakov.