Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

NDS vysvetľuje zvláštne pravidlá a systém preplácania elektronických diaľničných známok: Ako to funguje?

Diaľničné známky na Slovensku sú neprenosné. Ich refundácia je komplikovaná. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Refundácia diaľničných známok pri kúpe alebo predaji auta, alebo vtedy, ak ste si ju kúpili nesprávnym spôsobom, vyvolala medzi motoristami veľké diskusie. Mnoho vodičov má totiž práve s vrátením peňazí negatívne skúsenosti.

 

Fakty sú totiž jasné. Ako informuje portál eznamka.sk a Národná diaľničná spoločnosť v zmysle príslušných ustanovení Všeobecných obchodných podmienok Správy výberu úhrady diaľničnej známky je diaľničná známka medzi vozidlami alebo prípojnými vozidlami neprenosná. V praxi to znamená, že ak ste si napríklad zakúpili ročnú alebo 365 dňovú známku a predáte auto alikvotnú časť za nevyužitú diaľničnú známku Vám už nik nevráti a nepreplatí. Ani ju nemôžete vrátiť bez udania dôvodu v zákonnej lehote 14 dní. Čo je podstatný rozdiel napríklad s Rakúskom, kde sa diaľničné známky na rok 2022 predávajú v troch variantoch a to desaťdňovej, dvojmesačnej a ročnej. Ak si kúpite elektronickú diaľničnú známku, potom máte ako súkromný spotrebiteľ právo na odstúpenie od zmluvy a preto je platná až od 18. dňa po kúpe.

https://bratislava.zoznam.sk/kupili-ste-si-zlu-dialnicnu-znamku-alebo-predavate-auto-mate-smolu-peniaze-vam-nevratia-a-znamky-nevymenia/

“Pri diaľničných známkach by malo platiť to, čo pri poistkách za auto. Ak ho predám a zruším poistenie, tak mi poisťovňa vráti alikvotnú časť a nie ako pri diaľničných známkach. Celé mi ti zaváňa podvodom a obohacovaním sa na účet iných. Nepáči sa mi to,” povedal nám jeden z bratislavských vodičov. “S týmto mám iba zlé skúsenosti. Kolegyňa si kúpila zlú známku, snažila sa asi dva mesiace si všetko vybaviť, ale napokon rezignovala a musela si kúpiť novú známku. Mali by si niektorí uvedomiť, že 50 EUR je pre niekoho dosť peňazí, aby ich iba tak daroval štátu,” pridal sa ďalší šofér. K celej situácii s diaľničnými známkami na Slovensku sa vyjadrila aj Eva Žgravčáková, hovorkyňu Národnej diaľničnej spoločnosti.

 

V Bratislave sú spoplatnené diaľničné úseky aj rámci mesta. ZDROJ: TASR – Miroslav Košírer

Je možné vrátiť peniaze za zle zakúpenú diaľničnú známu, ak áno, za akých podmienok, ak nie, prečo?

Vrátenie finančných prostriedkov za zle kúpenú diaľničnú známku je možné v troch prípadoch:

  1. ak si zákazník zakúpi diaľničnú známku na neexistujúce vozidlo
  2. ak si zakúpi elektronickú diaľničnú známku na motorové vozidlo, ktoré má nárok na oslobodenie od platenia eDZ
  3. ak elektronickú diaľničnú známku zakúpi duplicitne

V týchto prípadoch po požiadaní na e-mailovej adrese vratenieuhrady@ndsas.sk s použitím formulára a doložení náležitých podkladov (v prípade kúpy eDZ na neexistujúce vozidlo je potrebné doložiť doklad z Dopravného inšpektorátu Policajného zboru SR o neexistencii vozidla, doklad o zakúpení diaľničnej známky a osvedčenie o evidencii, technický preukaz vozidla) a následnom kladnom posúdení žiadosti, mu finančné prostriedky za zakúpenie známky môžu byť vrátené.

Je možné pri predaji alebo kúpe vozidla a zmene jeho registračných údajov požiadať o vrátenie alikvotnej čiastky za diaľničnú známku?

Vrátenie alikvotnej čiastky nie je možné. Pri kúpe motorového vozidla, ktoré už obsahuje diaľničnú známku, je možné si ju ponechať, je však nutné zmeniť Evidenčné číslo vozidla. Pôvodný majiteľ eDZ si môže ním zakúpenú známku premietnuť do predajnej ceny.

Je možné vrátiť diaľničnú známku do 14 dní bez udania dôvodu, ako je to pri obchodných podmienkach za tovar a služby?

Nie, diaľničnú známku nie je možné vrátiť bez udania dôvodu.