Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca Top

Národniari si presadili svoje. Obchodníci budú musieť platiť špeciálnu daň napriek odporu prezidenta

Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Ani zmeny zákona, ktoré národniari zakomponovali do návrhu o osobitnom odvode, neodmäkčili obchodníkov. Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) SNS-károv obvinila zo zavádzania. Prezident Andrej Kiska s návrhom zákona taktiež nesúhlasí a udelil mu červenú.

 

Pôvodný návrh, ktorý predstavili poslanci Slovenskej národnej strany (SNS), prešiel niekoľkými úpravami. Podliehať špeciálnej dani nebudú reťazce, ktoré predávajú menej ako 25 percent potravín z celkového obratu, podnikové predajne, ale aj malé či stredné podniky. Od platenia odvodu vo výške 2,5 percenta svojho ročného čistého obratu budú oslobodené aj prevádzky z tzv. najmenej rozvinutých okresov, ktoré majú najviac 10 zamestnancov. Na zmeny reagovala Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá Dankovcov obvinila zo zavádzania. Podľa nich žiadny z členov aliancie, ktorý patrí do tejto kategórie, nemá vo svojich prevádzkach taký nízky počet zamestnancov ako poslanci uviedli. „Sme presvedčení, že predkladatelia zákona zavádzali, keď tvrdili, že daň na potraviny neuvalia na obchody v málo rozvinutých okresoch, ktoré definuje zákon a momentálne je ich 18,“ povedal predseda SAMO Martin Krajčovič.

Podľa Slovenskej aliancie moderného obchodu nie je reálne, aby tento odvod mal iný ako negatívny dopad. Od začiatku upozorňovali na problémy, ktoré môže spôsobiť vo všetkých článkoch dodávateľského reťazca na Slovensku. Uvádzajú, že iba dva reťazce majú zisk väčší ako 2,5 percenta. Všetky ostatné by tak skončili v strate. „Tento odvod je čistý náklad, ktorý by mal byť za normálnych okolností niekde zohľadnený, v závislosti od obchodného rozhodnutia každého reťazca. Mohol by byť prenesený do ceny potravín či iného tovaru, viesť k zníženiu iných nákladov na predaj (mzdy, zamestnanosť, služby zákazníkom…), k zníženiu investícií do obchodnej siete, ovplyvniť rozsah spolupráce s dodávateľmi, či viesť k optimalizácii podnikania, alebo ku kombinácii týchto možností,“ vysvetlil predseda Krajčovič.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) naďalej odmieta zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Upozorňuje sa veľké straty. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Kiska povedal nie

Prezident Andrej Kiska včera vetoval zákon o osobitnom odvode. Poslancom Národnej rady navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon neprijali ako celok. ,,Hlava štátu považuje nový osobitný odvod za nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce voči iným ustanovením početných a navzájom sa prekrývajúcich podmienok vzniku povinnosti platiť odvod,” uvádza sa v stanovisku kancelárie prezidenta.

Kiska upozornil aj na nedostatočnú odbornú diskusiu okolo návrhu zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. „Vzhľadom na závažné účinky osobitného odvodu obchodných reťazcov na široký okruh subjektov mala byť zabezpečená väčšia účasť verejnosti na legislatívnom procese,“ tvrdí Andrej Kiska.

SAMO sa preto obracia na poslancov parlamentu, aby prezidentovo veto neprelomili a aby sa konečne postavili na stranu ľudí. ,,Okrem toho zákon porušuje Ústavu SR a legislatívu EÚ, keďže ide o nepovolenú štátnu pomoc, diskrimináciu, porušenie slobody usadzovania, či porušovanie pravidiel vnútorného trhu,“ dodal Krajčovič.

Poslanci prezidentovo veto prelomili

(TASR) Poslanci Národnej rady (NR) SR prelomili vo štvrtok veto prezidenta Andreja Kisku pri zákone o osobitnom odvode pre obchodné reťazce a schválili ho v pôvodnom znení. Na Slovensku sa tak zavedie odvod pre reťazce vo výške 2,5 % z ich čistého obratu.

Za návrh zákona hlasovalo 78 poslancov zo 135 prítomných, proti bolo 43 poslancov a hlasovania sa zdržalo 14 poslancov. Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce odobrili poslanci pôvodne 6. decembra 74 hlasmi.

Prezident Andrej Kiska považuje návrh o osobitnom odvode za nesystémový a diskriminačný.  Zdroj: SITA / Branislav Bibel