Národný futbalový štadión je výrazne drahší. Kmotrík naň už hľadá nájomníka

BRATISLAVA – Nový futbalový stánok, ktorý si začiatkom marca odbil svoju súťažnú premiéru a odvtedy na ňom svoje domáce zápasy hráva Slovan Bratislava, bude stáť približne o 25 miliónov viac, ako sa počítalo. Národný futbalový štadión je pritom stále v rukách súkromného investora, ktorý pokrýva s tým spojené náklady. Dokedy to tak bude, je však otázne. Firma, za ktorou stojí Ivan Kmotrík by si síce rada nový stánok nechala, ale zároveň už začala aj s hľadaním nájomníka. To, že finančné bremeno nakoniec skončí na pleciach štátu, však vylúčené nie je.

 

Výstavbu nového štadióna ako aj súvisiacej infraštruktúry realizovala spoločnosť NFŠ, a.s., ktorá zároveň zabezpečovala aj samotné financovanie. Jej akcionárom je ŠK Slovan Bratislava. Na čele predstavenstva spoločnosti je Pavel Komorník a členom dozornej rady Ivan Kmotrík starší. Samotnú výstavbu mala v rukách firma Strabag.

Finančnú spoluúčasť však prisľúbil aj štát a na základe zmluvy v roku 2013 vyčlenil dotáciu vo výške 27,2 mil. eur. S Kmotríkovou firmou bola zároveň uzatvorená dohoda na tom, že ak sa rozhodne štadión predať, štát ho odkúpi. Podmienkou však bolo, aby celková suma nepresiahla 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny mala byť zároveň odpočítaná spomínaná štátna dotácia vo výške spomínaných 27,2 milióna eur.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Cena postupne stúpala

Už na jeseň minulého roka, keď sa s výstavbou štadióna finišovalo, však bolo jasné, že finálna suma bude výrazne vyššia. Na kontrolnom dni, na ktorom sa zúčastnil aj premiér Peter Pellegrini Ivan Kmotrík priznal, že „možno to bude viac o sedem, možno o dvanásť miliónov.“ Ako ešte vtedy tvrdil, osobne by bol rád,  ak by navýšenie nebolo viac ako päť-šesť miliónov. Prešlo však viac ako pol roka a suma sa opäť zmenila. Ako inak smerom nahor. Ako Kmotrík tento týždeň uviedol v diskusii Denníka N, firma Starbag dnes hovorí o 24 až 25 miliónovom predražení. To, že štadión bude nakoniec stáť približne 100 miliónov eur, teda o štvrtinu viac, ako sa pôvodne počítalo, má mať vraj objektívne príčiny. Firma, ktorá štadión stavia podľa Kmotríka argumentuje tým, že sa zvýšila cena ocele, betónu či ľudských zdrojov.

Podnikateľ Ivan Kmotrík starší a jeho syn, viceprezident a generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Stále v rukách Slovana

Sám Kmotrík však hovorí, že štadión je do dnešného dňa budovaný z ich vlastných peňazí. Čo sa týka spomínanej štátnej dotácie, tá stále beží, ale myslí si, že nebola čerpaná. „Ak bola čerpaná, možno na minimum,“ uviedol. Pravda je však taká, že štátne peniaze pri výstavbe použité boli. Ako pre Glob.sk uviedlo ministerstvo školstva, k dnešnému dňu „je z prostriedkov štátneho rozpočtu – poskytnutej dotácie na výstavbu Národného futbalového štadióna vyčerpaných 8 194 641,51 eur.“

Zároveň je tu stále aj zmluva, ktorá hovorí o tom, že v prípade záujmu zo strany súkromného investora má štát právo štadión odkúpiť ako prvý. Akú sumu by za to však zaplatil potom, ako sa jeho cena výrazne zvýšila, sa teraz nevie. Ministerstvo školstva trvá na tom, že oni podpísali zmluvu,  v ktorej je stanovená celková suma 75,2 mil. eur . „O akomkoľvek navýšení tejto sumy musí rozhodnúť vláda SR. Zatiaľ nebola zo strany vlastníka predložená výzva na uplatnenie opcie, preto neprebiehajú ani žiadne rokovania v tejto veci,“ uviedli. Dlhodobo tiež tvrdia, že oprávnenosť vyšších nákladov posudzujú.

Kmotrík zatiaľ o tom, že by si chcel uplatniť opciu, nehovorí. Namiesto toho zdôraznil, že zatiaľ je 100 percentným vlastníkom štadióna Slovan Bratislava a urobí všetko preto, aby to tak aj ostalo. „Pokiaľ dostaneme kvalitné možnosti financovania, tak ja urobím všetko preto, aby štadión vlastnil Slovan Bratislava, respektíve aby mal nejaké predkupné právo minimálne do budúcnosti,“ povedal. Momentálne rieši, komu štadión prenajme.

Cena nového futbalového stánku má byť približne 100 miliónov eur. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Hľadá sa nájomca

Podmienky, za akých môže byť Tehelné pole prenajaté určila súkromnej firme vláda začiatkom februára.  Do súťaže sa môže prihlásiť každý, kto má za posledné tri roky skúsenosti s prevádzkovaním športovej infraštruktúry s kapacitou minimálne 10-tisíc miest. Zároveň ak nie je záujemcom konkrétny futbalový klub, musí predložiť tiež dokument, ktorý dokazuje, že má dohodu s klubom, ktorý je účastníkom najvyššej futbalovej súťaže. Fixná zložka nájomného má predstavovať milión eur ročne. Zároveň sa počíta aj s variabilnou zložkou, ktorá sa bude počítať z tržieb.

Vyhlásenie samotnej súťaže na prenajímateľa však už štát nechal v rukách súkromníka a ten začal konať. Ako uviedol rezort školstva, podľa ich informácií „NFŠ, a. s. vyhlásila súťaž na nájomníka štadiónu 18. apríla 2019.“ To, či sa do súťaže  prihlási aj Slovan Bratislava Kmotrík, ktorý za klubom stojí, priamo nepovedal. Ako uviedol, musia „nájsť optimálnu verziu.“  Možnosť, že Kmotríkova firma najskôr štadión prenajme sama sebe a následne ho odkúpi štát, je tak stále v hre.

Viac o téme: dotácia, futbal, futbalový štadión, Ivan Kmotrík, ministerstvo školstva, nájom, nájomca, nájomník, Národný futbalový štadión, NFŠ, prenajímateľ, Slovan Bratislava, Starbag, štátna dotácia, súkromný investor, vláda, vlastník

Súvisiace články