Domáce Šport Politika Top

Národný futbalový štadión zhltne viac ako sa počítalo. Či to zatiahne štát, sa nevie

BRATISLAVA – Výstavba nového moderného futbalového stánku, ktorý bude spĺňať aj vysoké zahraničné štandardy, ide do veľkého finále. Čaká sa už iba na posledné “papierovačky” ohľadne povolení a otvorene sa hovorí o prvom zápase aj menách možných súperov. To, čo však stále nie je jasné je, koľko bude Národný futbalový štadión stáť, a akú sumu zaň na konci dňa zaplatí štát. 

 

Výstavbu nového štadióna ako aj súvisiacu infraštruktúru realizuje spoločnosť NFŠ, a.s., ktorá zároveň zabezpečuje aj samotné financovanie. Jej akcionárom je ŠK Slovan Bratislava. Na čele predstavenstva spoločnosti je Pavel Komorník a členom dozornej rady Ivan Kmotrík starší.

Svojou “troškou” však prispieva aj štát.  “V roku 2013 bola uzavretá dotačná zmluva o poskytnutí dotácie na stavbu diela vo výške 27,2 mil. eur,” uviedlo ministerstvo školstva.

Firma si po dokončení stavby môže voči štátu uplatniť opciu na predaj nekomerčnej časti. Tá zahŕňa samotný futbalový štadión a súvisiacu infraštruktúru.

V zmluve o budúcej kúpnej zmluve, ktorú NFŠ ako budúci predávajúci podpísala s budúcim kupujúcim – ministerstvom školstva ešte v máji 2016, sa zároveň uvádza nasledovné:

 

 

V praxi by to znamenalo, že ak sa NFŠ po dokončení štadióna rozhodne, že ho chce predať, štát ho odkúpi. Obe strany sa však v tom istom dokumente dohodli aj na tom, že maximálna výška sumy bude 75,2 miliónov eur bez DPH. Od kúpnej ceny bude okrem toho zároveň odpočítaná štátna dotácia vo výške spomínaných 27,2 milióna eur.

Cena bude vyššia

Ako však už v septembri  tohto roka pripustil šéf investora výstavby Ivan Kmotrík starší, cena sa časom zmenila a náklady na výstavbu budú vyššie, ako sa pôvodne rátalo. „Možno to bude viac o sedem, možno o dvanásť miliónov. Ja by som bol rád, ak by to zvýšenie nebolo viac ako päť-šesť miliónov,“ tvrdil začiatkom jesene.

To, že by nový futbalový stánok mohol nakoniec vyjsť viac nevylúčil ani premiér Peter Pellegrini. „Musíme si povedať, či chceme mať najmodernejšie osvetlenie a infraštruktúru, aké sú možné, alebo budeme vyžadovať niečo, čo bude síce lacnejšie, no už pri kolaudácii bude zaostávať za moderným svetom,“ argumentoval ešte v septembri. Všetko je podľa neho otázkou vyjednávaní.

Oprávnenosť nákladov sa posudzuje

Finálna cena štadióna zatiaľ jasná nie je. Ako nás informovalo ministerstvo školstva, zástupcovia spoločnosti NFŠ sa na nich obrátili “a predložili nám informácie o istej skupine nákladov, ktoré predstavujú práce a dodávky tovarov a služieb nad rámec pôvodného projektu.” Podľa nich môže ísť napríklad o náklady, ktoré zvyšujú štandard užívania celého objektu štadiónu a priľahlých priestorov alebo o náklady, ktoré súvisia s potrebou dovybavenia priestorov štadióna, napríklad aj podľa nových, v súčasnosti platných štandardov UEFA.

Momentálne na základe dodaných podkladov posudzujú, či sú tie náklady oprávnené. “Akékoľvek zvyšovanie ceny nad uvedenú čiastku musí byť predmetom rokovania a schválenia vlády SR,” odkázal rezort školstva.

 

Pripravený na 99,9 percent

Zástupca investora spoločnosti Národný futbalový štadión Pavel Komorník sa mohol počas minulotýždňového kontrolného dňa pochváliť, že Národný futbalový štadión je už na 99,9 percent pripravený. Na organizáciu stretnutia najvyššej slovenskej futbalovej ligy – Fortuna ligy však ešte potrebuje certifikát od Slovenského futbalového zväzu. Rovnako tak čakajú na povolenie od Európskej futbalovej únie. “Je to v štádiu riešenia, čakáme na povolenie od zväzu. Druholigový zápas už by sa tu však mohol hrať aj dnes. Pred tromi týždňami sme mali návštevu z UEFA a štadión na 99,9 % vyhovuje. Nemohli nám však ešte dať certifikát, pretože chýbajú niektoré detaily, najmä turnikety. Pravdepodobne prídu na zápas s Trnavou a počas neho priamo urobia certifikáciu. UEFA štadión pochválila, dokonca nám sľúbila, že nám umožní usporiadať duel o európsky Superpohár,” citovala Komorníka agentúra TASR. Finálna kolaudácia zatiaľ neprebehla.

 

Na snímke Národný futbalový šštadión počas kontrolného dňa 12. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Slovanisti sa vracajú domov

Staré Tehelné pole slúžilo okrem medzinárodných zápasov aj ako domovský stánok klubu Slovan Bratislava. Od posledného zápasu, ktorý belasí na svojom trávniku odohrali však ubehlo už viac ako deväť rokov. Naposledy si tu pripísali remízu 0:0 v ligovom zápase s Myjavou 25. novembra  2009. Potom, ako sa začalo na Tehelnom poli s prvými prácami, belasí sa presťahovali na štadión na Pasienkoch. Po dokončení Národného futbalového štadióna ich tu však čaká veľká ligová premiéra. Tá by mohla prísť už 2. marca 2019 v domácom zápase s Trnavou.  “Môžeme oficiálne potvrdiť, že najbližší domáci zápas s Trnavou odohráme na novom Tehelnom poli,” povedal viceprezident Slovana Bratislava Ivan Kmotrík mladší. “Nesmierne sa teším, že sa vraciame na Tehelné pole a verím, že rovnako sa tešia aj naši fanúšikovia,“ doplnil.

Podľa minultýždňových vyjadrení generálneho riaditeľa Slovana Ivana Kmotríka hráči zatiaľ netrénovali. “Ešte neprebehla finálna kolaudácia. Keď budú všetky veci dotiahnuté, tak verím tomu, že tu na jar pred prvým domácim zápasom hráči absolvujú nejaké tréningy, aby sa zžili s prostredím,” povedal pre TASR.Pritiahnuť chcú aj mužstvo zvučného mena. “Urobíme všetko, čo bude v našich silách,” povedal.

Galéria
Na snímke Národný futbalový šštadión počas kontrolného dňa 12. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Na snímke Národný futbalový šštadión počas kontrolného dňa 12. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Slovenská futbalová reprezentácia odohrá barážový duel s Írskom na Tehelnom poli pred prázdnymi tribúnami. FOTO TASR – Jaroslav Novák
Na snímke Národný futbalový šštadión počas kontrolného dňa 12. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Na snímke Národný futbalový šštadión počas kontrolného dňa 12. decembra 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer
Na snímke vpavo investor, podnikateľ Ivan Kmotrík starší a vpravo jeho syn, viceprezident a generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík ml. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer
navigate_before
navigate_next