Politika Domáce

Naša výzva na väzobné stíhanie Trnku stále platí, povedal Galko

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Nezaradení poslanci Národnej rady SR kandidujúci vo voľbách za Demokratickú stranu (DS) Ľubomír Galko a Jozef Rajtár upozornili, že ich výzva na väzobné stíhanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku stále platí. Uviedli to v utorok na tlačovej konferencii.

 

“Pýtame sa, prečo sa v prípade tohto pána akoby zastavil stroj. Je to preto, že veľa toho vie a takto môže mnohých ľudí zničiť?” povedal Galko. Považuje za dôležité, aby sa vyšetrovali “skutočne všetci”, u ktorých existujú isté podozrenia.

Členovia DS na tlačovej konferencii kritizovali súčasnú vládu. Vytýkali jej napríklad pomalú výstavbu diaľnic, stagnáciu kvality podnikateľského prostredia, ale aj rozpočet. Podľa členky strany, nezaradenej poslankyne Natálie Blahovej, vláda zanedbala tiež školstvo, zdravotníctvo a sociálnu oblasť. Galko doplnil, že mimoriadne nevydarený rok má za sebou aj slovenská obrana.

Galko a Rajtár žiadali na začiatku decembra 2019 Generálnu prokuratúru (GP) SR o väzobné stíhanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Argumentovali tým, že väzobné stíhanie má predísť tomu, aby Dobroslav Trnka mohol ovplyvňovať svedkov a mariť vyšetrovanie, zabrániť jeho úteku a vyhýbaniu sa trestnému konaniu, ale aj zaistiť jeho bezpečnosť.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) koncom decembra obvinil Dobroslava Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014, keď po prevzatí zvukovej nahrávky Gorila od Mariana Kočnera ju ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi. Ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer-SD) zhodnotila jeho obvinenie ako potvrdenie kvalitnej práce polície, ktorá si zodpovedne plní svoje povinnosti.