Politika Zahraničné

Naši vojaci na západnej hranici sú v plnej bojovej pohotovosti, povedal Lukašenko

Zdroj: SITA / AP

MINSK – Bieloruské armádne jednotky na západnej hranici boli uvedené do plnej bojovej pohotovosti, oznámil v utorok tamojší prezident Alexandr Lukašenko.

 

Prezident na zasadaní bezpečnostnej rady štátu upozornil, že v blízkosti západnej hranice narastá napätie. “Vďaka Bohu, zareagovali sme na to a nasadili bojové jednotky našej armády na západnej hranici a uviedli ich do plnej bojovej pohotovosti. Minister obrany mi oznámil, že všetko je hotové a príslušné jednotky sú pripravené zvládnuť svoje povinnosti,” citovala Lukašenka agentúra TASS.

Lukašenko už skôr tvrdil, že západné krajiny zhromažďujú v regióne vojenskú silu. Úradujúci prezident Alexandr Lukašenko vo voľbách z 9. augusta podľa oficiálnych výsledkov získal 80,1 percenta hlasov, jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská 10,12 percenta. Cichanovská i zvyšní kandidáti odmietli uznať výsledky týchto volieb, ktoré považujú za nespravodlivé. Následné masové protesty vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 6000 osôb bolo zadržaných.