Zahraničné

Násilné protesty v Iraku majú desiatky obetí a tisícky zranených

Irak - Zdroj: TASR/AP Photo/Khalid Mohammed

BAGDAD – Na 73 mŕtvych a viac ako 3000 zranených stúpol v sobotu počet obetí násilných protivládnych protestov, ktoré už piaty deň prebiehajú v irackej metropole Bagdad a ďalších mestách na juhu Iraku. Informovala o tom agentúra AFP.

Na odstúpenie vlády irackého premiéra Ádila Abdala Mahdího vyzval v súvislosti s násilnosťami aj vplyvný šiitský duchovný Muktada as-Sadr, ktorý tiež vyhlásil, že v krajine by sa pod dohľadom OSN mali konať predčasné voľby. Nepokoje vypukli v utorok v Bagdade a rozšírili sa do prevažne šiitských juhoirackých provincií. Spontánne zhromaždenia zvolávajú väčšinou mladí ľudia, ktorí chcú prácu, zlepšenie služieb, zastavenie korupcie či prístup k základným komoditám ako elektrina či voda.

Iracké bezpečnostné sily zaviedli vo štvrtok v metropole Bagdad zákaz vychádzania a Mahdí v piatok účastníkov protestov vyzval, aby sa vrátili domov. Iracké bezpečnostné sily zaviedli vo štvrtok v Bagdade zákaz vychádzania a premiér v piatok vyzval účastníkov protestov, aby sa vrátili domov.