Politika Zahraničné Top

NATO sa obáva hororového scenára. Putinove ponorky výrazne zvýšili svoju aktivitu

Ruská ponorka triedy Borei. Zdroj: wikipedia

BRUSEL – Severoatlantická aliancia tento rok pozorovala najväčšiu aktivitu ruských ponoriek od čias studenej vojny. Informovala o tom nemecké združenie “Redaktionsnetzwerk Deutschland” (RND) s odkazom na oficiálne správy z ústredia NATO.

 

Rusko neustále posilňuje svoje operácie pod vodou, uviedla hovorkyňa NATO Oana Lungescuová pre RND. Len v októbri v okolí Nórska Severoatlantická aliancia pozorovala súčasne až desať ruských ponoriek. NATO bude na tieto operácie reagovať. 

Západní spojenci plánujú okrem iného viac hliadok v severnom Atlantiku. Okrem toho chcú investovať do moderného protiponorkového boja zo vzduchu. Hovorkyňa zdôraznila, že “severný Atlantik má zásadný význam pre bezpečnosť Európy” a to z hľadiska vojenských zásobovacích trás, civilných obchodných ciest a komunikačných kanálov

Ruská jadrová ponorka triedy Borei. Zdroj: YouTube

Západ je znepokojený technologickým pokrokom Ruska

Podľa informácií RND sa západné armády pozerajú s veľkými obavami na najnovší technologický pokrok Ruska. Ruské ponorky sú teraz omnoho tichšie a rakety sú zároveň omnoho rýchlejšie ako doteraz.

Rusko tiež v súčasnosti testuje vylepšenie ponoriek triedy Borei, vďaka ktorému by boli plavidlá len ťažko zistiteľné. Počas roku 2020 by mali byť okrem toho vybavené nadzvukovými raketami typu Zirkon. Nie je zatiaľ jasné, či sú západné protiraketové systémy schopné tieto strely zachytiť.


Obávaná nadzvuková raketa typu Zirkon. Zdroj: YouTube

Obavy o internetové spojenie s USA

Jedným z hrozivých scenárov, o ktorých sa v NATO špekuluje, je to, že ruské ponorky by mohli prerezať podmorský internetový kábel medzi USA a Európou. Cez tento kábel prebieha väčšina internetovej komunikácie.

Útoky tohto druhu sú súčaťou tzv. hybridnej vojny – teda kombinácie otvorených a skrytých vojenských akcií. “Seabed Warfare” (vojna na morskom dne) sa podľa správy RND stáva pre západných spojencov veľkou témou.

Mohlo by vás zaujímať