Spoločnosť Domáce Kultúra PR článok Top

Návrat do roku 1961. Na divadelných doskách ožíva veľký filmový podvod

Zdroj: predpredaj.sk

BRATISLAVA – Začiatok marca prinesie bohatý kultúrny program. Tešiť sa môžete na úžasné divadelné predstavenie v podaní slovenských hereckých hviezd. Zahrajú vám dokonalé klamstvo. A ak by ste si chceli aj zaspievať, nie je problém. Pripravený je koncert Hudba bez bariér, ktorý so sebou nesie obrovské posolstvo. Chýbať nebude ani zaujímavé duo Lerner y Moguilevsky, ktorí prispievajú k obnove klezmerského štýlu.

 

Čachtická pani

Už o niekoľko dní príde do vášho mesta divadelno-folklórna veselohra o veľkom filmovom podvode z roku 1961 – Čachtická pani.

Písal sa rok 1961. Do osvetovej besedy v Bratislave, ktorá zakladala filmársky krúžok, zavítali dvaja filmári – režisér s kameramanom. Tí túžili natočiť skutočný film o legendárnej krvavej grófke – Čachtickej pani.

No problém bol v tom, že sa na natáčanie nenašli peniaze a tak museli klamať. Najprv im naleteli ľudia v Bratislave, kde nakrúcali večer bez svetiel a filmu v kamere, robili castingy či skúšali hercov. Dokonca rozdávali zmluvy s tučnými honorármi. Celá hanba a posmech sa však ušli len Čachticiam, kde ostali podvodníci zopár dní. Celé roky ich potom ľudia volali Filmárovce. Čachtičania zložili o tejto udalosti aj pieseň a neboja sa tak baviť na svoj účet. 

 

Predstavenie Čachtická pani je návratom do roku 1961. Zdroj: predpredaj.sk

Päť minút slávy

Takmer po šesťdesiatich rokoch sa dostala táto téma na divadelné dosky vďaka Viliamovi Klimáčkovi, ktorý napísal rovnomennú hru Čachtická pani. Hlavných úloh sa zhostil Roman Poláčik a Martin Šalacha. ,,Moja postava – kameraman Laco, je veľmi šikovný klamár, dokázal si sfalšovať vysvedčenia a roky sa vydával za falošného lekára, ktorý pomôže ženám sa bezbolestne zbaviť svojich problémov. Len na to, že im vôbec nepomohol, došli dámy až o pár mesiacov neskôr. Takže je jasné, že o kamere a práci pri filme nevedel vôbec nič. Ale čo to si užil, kým mu na to prišli a odsúdili ho,“ skonštatoval Roman Poláčik.

V ďalších úlohách sa predstavia Anička Šišková, Peter Sklár, Matej Landl, Janka Kovalčíková či Richard Autner. Nebude dokonca chýbať ani folklórny súbor Ekonónom. ,,Teším sa, že diváci budú prekvapení, aký vtipný príbeh som vymyslel, ale pravda je, že som „len“ zdramatizoval fakty a všetko sa stalo naozaj. A pokojne sa môže stať znova,“ povedal Viliam Klimáček. Dodal, že ešte aj dnes sú ľudia ochotní naletieť médiám. ,,Pre pocit piatich minút slávy, ako to hovorieval Andy Warhol, sme ochotní riskovať povesť. Obávam sa, že sa to od roku 1961 dodnes nezmenilo.“ 

VSTUPENKY

2.3. BRATISLAVA – Istropolis 20:00

16.3. KOŠICE – Spoločenský Pavilón 20:00

23.3. TRNAVA – Dom kultúry 20:00

 

Ľudia sa pre slávu nechajú oklamať. Zdroj: predpredaj.sk

Hudba bez bariér

Už v utorok 3. marca sa môžete tešiť na večer plný emotívnej hudby. Benefičné podujatie Hudba bez bariér pokračuje vo svojom cestovaní po Slovensku a zavíta do Liptovského Mikuláša. Výťažok zo vstupného bude venovaný na dobročinné ciele OZ Parasport24. Počas večera vystúpi zoskupenie La Gioia, ale aj gitarový mág Dávid Bílek. O úžasné tanečno-akrobatické vystúpenie sa postará zoskupenie Vertigo.

Podporiť charitatívny projekt príde aj slovenské acapella zoskupenie FOR YOU. Veľkým lákadlom bude určite víťazka Česko-Slovensko má talent 2019 Margaréta Ondrejková. „Veľmi rada podporím akcie, ktoré sú zamerané týmto smerom. Myslím si, že je prirodzené pomáhať ľuďom, ktorí to nemajú doma, alebo v živote také ľahké. Základné denné činnosti, ktoré sú pre nás prirodzené, iným môžu spôsobovať veľké problémy. Napriek môjmu mladému veku som sa už stretla so situáciami, kedy aj drobná pomoc dokázala ľudom zmeniť život. Preto, ak by nastala situácia, v ktorej by som ja osobne dokázala niekomu zmeniť život, rada to spravím,povedala Ondrejková.

 

Na koncerte nebude chýbať zoskupenie La Gioia. Zdroj: predpredaj.sk

Aj pre tých najmenších

Organizátorom podujatia Hudba bez bariér je Miroslav Buľovský. K poslaniu organizátora charitatívnych projektov ho priviedol jeho životný príbeh. Pred rokmi prežil životný pád na dno a keď mu bolo naozaj najťažšie, tú správnu cestu a prístup k životu mu ukázali hendikepovaní ľudia. Hudba bez bariér je jeho srdcovka. ,,Je úžasné, že z toho majú veľký zážitok ľudia s hendikepom. Na každom koncerte sú ich vždy desiatky a sedia vpredu ako najdôležitejší pre tento projekt. Vlastne preto som sa rozhodol organizovať takéto podujatia,” dodal.

Dokonca sa návštevníci akcie môžu tešiť na novinku. „Prvý raz budeme mať na mieste konania koncertu detský kútik s animátormi, kde môžu rodičia nechať detičky, vychutnať si koncert a chvíľu oddychu.” Vstupenky sú dostupné v sieti predpredaj.sk.

 

Na akcii Hudba bez bariér vystúpi gitarový mág Dávid Bílek. Zdroj: predpredaj.sk

LERNER y MOGUILEVSKY

Po šiestich rokoch konania spoločného festivalu si bratislavský KlezMORE pripravil novinku. Jesenný festival prichádza s prekvapením – jarným špeciálnym koncertom v podobe absolútnej špičky klezmer žánru. V Pistoriho paláci v Bratislave sa už onedlho ocitnete vo svete plnom židovskej hudby.

Očakávať môžete duo Lerner y Moguilevsky, ktorí prispievajú k obnove klezmerského štýlu. Dokonca si vytvorili svoje vlastné hudobné razenie, hudobnú reč založenú na bohatej improvizácii, kombinovaní s hudobnými elementmi argentínskej ľudovej hudby, džezu, súčasnej hudby a tanga. Príďte si vychutnať ich unikátny repertoár. Lístky zakúpite TU.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Čachtická pani – Roman Polák. Zdroj: predpredaj.sk
Predstavenie Čachtická pani. Zdroj: predpredaj.sk
Čachtická pani – Matej Landl. Zdroj: predpredaj.sk
Čachtická pani – Martin Šalacha. Zdroj: predpredaj.sk
Predstavenie Čachtická pani. Zdroj: predpredaj.sk
Čachtická pani – Jana Kovalčíková. Zdroj: predpredaj.sk
navigate_before
navigate_next