Politika Domáce

Návrh o dvojnásobnom zvýšení daňového bonusu je podľa Verešovej nespravodlivý

Anna Verešová - Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA – Návrh strany Most-Híd, ktorým sa dvojnásobné zvýšenie daňového bonusu dotýka len rodín s dieťaťom do šesť rokov, je podľa poslankyne NR SR Anny Verešovej (OĽaNO) nespravodlivý. Ako dnes povedala, návrh, samozrejme, pomôže rodinám, ale iba tým s malými deťmi do šesť rokov, a preto je nespravodlivý.

„Veď výdavky na školákov a študentov sú vyššie ako na malé deti. Dokonca na stredoškolákov dvojnásobne vyššie oproti predškolákom,“ povedala Verešová, ktorá chce do druhého čítania prísť s pozmeňujúcim návrhom na zrušenie navrhovanej vekovej hranice. „Všetci pracujúci rodičia starajúci sa o deti musia mať rovnaké daňové zvýhodnenie,“ zdôraznila.

Verešová pripomenula, že trikrát predkladala oveľa lepší návrh, ktorý trikrát koaliční poslanci zmietli zo stola. „Aj tí zo strany Most-Híd. My sme v ňom navrhovali jednak dvojnásobné zvýšenie daňového bonusu pre pracujúcich rodičov bez ohľadu na vek detí a tiež aj rast výšky bonusu podľa počtu detí. Kvôli nepriaznivému demografickému vývoju progres daňového bonusu zaviedli už viaceré štáty EÚ a všetky susedné krajiny V4,“ upozornila poslankyňa OĽaNO.

Návrh koaličných poslancov zo strany Most-Híd na zvýšenie daňového bonusu na predškolákov prešiel tento týždeň do druhého čítania. Poslanci totiž v prvom čítaní dnes schválili návrh novely zákona o dani z príjmov, ktorým sa má zvýšiť daňový bonus na deti do šesť rokov veku na dvojnásobok oproti súčasnosti. Zmenu navrhujú s účinnosťou od 1. apríla budúceho roka. V praxi sa tak má zvýšiť v budúcom roku daňový bonus na predškolákov o 22,17 eura mesačne, teda o 266,04 eura ročne. Daňový bonus predstavuje sumu, ktorú si môžu pracujúci a samostatne zárobkovo činné osoby odpočítať priamo z daní.

Ak návrh prejde v parlamente v navrhovanom znení, rozpočtové výnosy z daní z príjmov v budúcom roku klesnú podľa odhadov strany Most-Híd o 39,7 mil. eur. Dopad zdvojnásobenia daňového bonusu na deti do šesť rokov v roku 2020 predpokladajú na úrovni 74,6 milióna eur a v roku 2021 v objeme 80,2 milióna eur.