Politika Spoločnosť Domáce

Navrhneme kvartálne zúčtovať výpadok z koncesionárskych poplatkov, hovorí Rezník

Zdroj: SITA / Diana Černáková

BRATISLAVA – O spôsobe kompenzácie výpadku príjmov z tzv. koncesionárskych poplatkov RTVS naďalej rokuje s Ministerstvom financií (MF) SR a Ministerstvom kultúry SR. Podľa generálneho riaditeľa RTVS Jaroslav Rezníka by reálny výpadok príjmov mohol byť kompenzovaný na základe kvartálneho zúčtovania.

 

“Keďže reálny výpadok bude pravdepodobne vyšší ako približne osem miliónov, ktoré odhadol Inštitút finančnej politiky MF, navrhujeme mechanizmus štvrťročného zúčtovania, ktorým by sa kompenzoval reálny výpadok,” uviedol Rezník o komunikácii s rezortmi na pondelkovom rokovaní Rady RTVS. Otázkou kompenzácie nižších príjmov z poplatkov sa rada zaoberala v súvislosti s témou východísk budúcoročného rozpočtu.

Plénum Národnej rady SR v polovici septembra schválilo návrh poslancov SNS, aby od januára 2020 tzv. koncesionárske poplatky okrem osôb ŤZP, respektíve osôb, ktoré bývajú s ťažko zdravotne postihnutými, nemuseli platiť ani dôchodcovia a poberatelia dávok v hmotnej núdzi. Doteraz tieto skupiny platili poplatky v polovičnej sadzbe. Plénum rovnako schválilo pozmeňujúci návrh poslanca SNS Karola Farkašovského, upravujúci časový rozsah vysielania reklamy, ktorý by mal aspoň čiastočne kompenzovať výpadok príjmov z koncesionárskych poplatkov.

Šéf RTVS v reakcii na schválenú novelizáciu vtedy uviedol, že krok poslancov vníma ako prirodzený civilizačný krok v duchu rešpektu k ľuďom, ktorí sú po celoživotnej práci na zaslúženom aktívnom odpočinku. “Očakávame súčasne, že celý výpadok tohto príjmu bude v zmysle deklarovaných záruk plne kompenzovaný zo štátneho rozpočtu takým spôsobom, ktorý nijako nezníži nezávislosť RTVS,” dodal za verejnoprávne médium.

Actly je seriózna agentúra, realizujúca pre RTVS prierezovú štúdiu

Agentúra Actly je štandardná seriózna agentúra s ktorou RTVS začala spolupracovať už pred letom na prierezovom celospoločenskom prieskume. Doterajšie výstupy a dáta potvrdzujú jej objektívnosť a korektnosť. Generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník to uviedol v diskusii na pondelkovom rokovaní Rady RTVS, ktorá sa týkala spolupráce verejnoprávneho médiá s menovanou agentúrou a realizovaného prieskumu predvolebných preferencií politických strán.

Rezník vysvetlil, že spolupráca vychádzala so zámeru osloviť inú agentúru ako najčastejšie citované a zároveň takú, ktorá neprijíma objednávky od politických strán. “Toto Actly spĺňa, sú za ňou renomovaní sociológovia Tatiana Rosová a Martin Mravec,“ uviedol Rezník, pričom zdôraznil, že podmienkou spolupráce zo strany RTVS bolo to, aby bola agentúra schopná realizovať prieskum na veľkej skupine respondentov metódou osobných rozhovorov. “Teda žiadny bleskový telefonický prieskum,“ upozornil Rezník. Poukázal i na to, že prieskum preferencií politických strán bol súčasťou balíka výstupov komplexného prieskumu, ktorý bude RTVS postupne zverejňovať počas novembra. “Tieto výstupy budú mapovať postoje občanov k aktuálnym spoločenským témam a poslúžia aj pri tvorbe programu,“ dodal.

Rezník zároveň uistil, že agentúra Actly nie je jedinou agentúrou zaoberajúcou sa prieskumami, s ktorou bude RTVS v nasledujúcom období spolupracovať.