Regióny Prešov Svidník

Návštevníci Svidníka sa môžu tešiť na sprievodcovské služby

skanzen, Svidník, UNESCO
Svidnícky skanzen Zdroj: TASR/Maroš Černý

SVIDNÍK – Certifikované sprievodcovské služby zaviedlo v týchto dňoch Turistické informačné centrum (TIC) Svidník. Ako informovala hovorkyňa mesta Kristína Tchirová, takéto služby v regióne doteraz neboli zastúpené.

TIC Svidník už má za sebou prvý sprievod s certifikovaným sprievodcom, ktorým odštartovalo turistickú sezónu. Mesto navštívila 48-členná skupina turistov. “Títo návštevníci mali záujem o prehliadku Duklianskeho priesmyku a ostatných vojenských pamiatok, dreveného chrámu v Ladomirovej, zapísaného v svetovom zozname dedičstva UNESCO, a chceli sa dozvedieť viac o našom meste – histórii, zaujímavostiach i o ‘veciach zo života’,” povedala certifikovaná sprievodkyňa TIC Svidník Martina Lazengová.

Cestovatelia a návštevníci Svidníka a okolia majú podľa jej slov chuť objavovať unikátneho dedičstvo a históriu. Vojenská história spolu s Karpatskou drevenou cestou, ktorá je príznačná pre región, sa stáva čoraz častejšie vyhľadávanou lokalitou a atrakciou nielen pre slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov. Svidník bude tento rok na mape projektu Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska s názvom Legendarium.

TIC Svidník už v začiatkoch registrovalo dopyt po sprievodcovských službách, no tiež problém chýbajúcich certifikovaných sprievodcov v regióne. “Na vykonávanie tejto činnosti je nutné dostať osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu v odbore, vydané vzdelávacou inštitúciou akreditovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,” doplnila Lazengová. Informácie o sprievodcovských službách sú dostupné na webe mesta Svidník v časti infocentrum, na sociálnych sieťach, telefonicky, ako aj priamo v infocentre.