Kauzy Domáce Top

Fico si zobral čas na vysvetlenie vzťahu s Kočnerom. Nie som politický chrapúň, povedal

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA (Petra Hollá/Kristína Koštialiková/SITA) – Volal som si s Kalim, mám sa stretnúť s Hranolom. Aj tak si mal údajne Marian Kočner písať s Alenou Zsuzsovou. Z ich správ vyplýva, že sa Kočner mal stretávať s vtedajšíám predsedom vlády Robertom Ficom a exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Preberať mali viaceré témy, ktoré v tom čase – pred a po vražde novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej hýbali Slovenskom.

 

Jednou z tém stretnutí či telefonátov mal byť aj údajný pád vlády po dvojnásobnej úkladnej vražde, či  registrácia politickej strany, ktorú sa mu nepodarilo založiť. So Zsuzsovou si Kočner písal, že nemajú dostatok hlasov pod petíciou, tak od neho zisťovala, či ich má ísť zbierať. Ide o komunikáciu, ktorú si medzi sebou vymenili od septembra 2017 do mája 2018. Tú sa podarilo získať z aplikácie Threema z telefónu, ktorý odovzdal vyšetrovateľom Peter Tóth. Podpisy pod stranu Cieľ, ktorú chcel Kočner založiť, získavala Zsuzsová aj iní ľudia, pričom ich mali falšovať. Písal o tom Denník N.

Zbierať podpisy chodila do rómskych osád, či falšovala podpisy chudobných ľudí, ktorí chodili k jej známej. Tá mala tzv. potravinovú banku. Veľkú časť ich rozhovoru Kočner Zsuzsovú komandoval, aby sa jej podarilo dané podpisy vyzbierať, pričom ona ho mala ubezpečovať, že robí pre to všetko. Pri odovzdávaní podpisov na ministerstve vnútra, narazili na problém, pretože niektoré občianske preukazy, ktoré boli na podpisových hárkoch, boli dávno vyradené z evidencie. Krk mu v tejto veci mal zachrániť exminister vnútra Robert Kaliňák. Napokon stranu Cieľ ani nezaregistrovali. Rovnako riešili aj odchod Kaliňáka z postu ministra vnútra. Zsuzsová vtedy zisťovala, či to je Kočnerovi ľúto. Na to odpovedal, že nie. 

Stretnúť sa mal s expremiérom Robertom Ficom, ktorého prezýval Hranol. Posledný februárový deň 2018 písal, že sa bojí, že to Fico neustojí. Následne sa začali veľké protesty a zhruba v polovici marca podal Fico demisiu a na jeho miesto, spolu s novou vládou, nastúpil vtedajší vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Fica spomínali ešte v niekoľkých komunikáciách. K celej veci sa strana Smer-SD vyjadrila na dnešnej tlačovej konferencii. Tu je ich stanovisko:

Džihád proti Smeru

Na tlačovej konferencii Robert Fico poprel, že by sa stretával s Marianom Kočnerom.  “Môžete sa ma stokrát pýtať, môžem ísť na detektor lži. Ja som sa s ním nikdy tak nestretol,” povedal. Tvrdí, že s Kočnerom sa stretol iba na spoločenských akciách. “Kto nestretol pána Kočnera,” pýta sa. Rovnako vylúčil, že by si s ním niekedy hovoril o straníckych veciach. S pánom Kočnerom som nikdy o strane Smer nehovoril, ani som nemal možnosť. Nemal som ho ako poradcu, stretával som ho na spoločenských záležitostiach,“ deklaroval.

Médiám vyčítal, že sú voči strane posadnutí a to sa podľa jeho slov mení na akýsi džihád. Ako príklad uviedol verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie Mariana Kočnera. Následne dodal, že prieskumy verejnej mienky ukazujú na to, že by Smer mohol po piatykrát vyhrať parlamentné voľby, či byť súčasťou novej vlády. Priestor na to, podľa jeho slov, vytvárajú kauzy opozície.

Na tlačovej konferencii Robert Fico poprel, že by sa stretával s Marianom Kočnerom. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

Výzva Sakovej, Pellegrinimu, Čižnárovi a Lučanskému

Fico na dnešnej tlačovej konferencii taktiež povedal, že médiá a opozícia tvrdia, že Kočner ovládol celú políciu. „Ja sa pýtam, ako to? Veď v roku 2017, keď som bol predsedom vlády, bol obvinený z dvoch ekonomických trestných činov a v roku 2018 sa dostal za mreže,” zdôraznil Fico. Bývalý premiér to teda považuje za ďalší pokus zvaliť na Smer niečo, čo je maximálne nedôveryhodné. V tejto súvislosti sa obáva, že nastane situácia, keď zabijú nejakého politika. „A za to budú niesť zodpovednosť politici a médiá, ktoré v našej spoločnosti šíria nenávisť,” domnieva sa Fico.

Následne vyzval všetkých kompetentných – ministerku vnútra Denisu Sakovú a predsedu vlády Petra Pellegriniho k politickej zodpovednosti. Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského vyzval, aby urobili poriadok v orgánoch činných v trestnom konaní. Fico očakáva aj zvolanie branno-bezpečnostného parlamentného výboru. Žiada zistiť, do akej miery sú orgány činné v trestnom konaní pod politickým tlakom.

Fico vyzval všetkých kompetentných. Zdroj: Glob.sk

Komunikácia s Bugárom aj Dankom

Z konverzácie medzi Kočnerom a Zsuzsovou následne vyšlo najavo, že sa Kočner stretol na Maldivách so šéfom strany Most-Híd ešte v marci minulého roku. Išlo o náhodné stretnutie, podpredseda parlamentu tam bol s manželkou, Kočner tam rovnako súkromne dovolenkoval. Po tom, ako informácie o ich stretnutí na dovolenke vyšli na povrch, sa Bugár priznal, že sa na exotických ostrovoch videli, pozdraviť sa mali na raňajkách. Zo správ, ktoré zverenil Denník N, však mal byť ich kontakt užší a mali spolu debatovať o vtedajšej politickej situácii na Slovensku. Zsuzsovej sa Kočner mal chváliť tým, že si spolu dohodli aj rokovanie. Bugár však na dnešnom tlačovom brífingu informácie o rokovaní dementoval. Podľa jeho slov je Kočner zlo a v minulosti sa s ním nestretával, ani nekomunikoval. Viac sme písali TU.

Po tlačovej konferencii Roberta Fica sa na zverejnenú komunikácii rozhodol reagovať aj predseda parlamentu Andrej Danko. Viac informácii TU.