Politika Domáce Parlamentné voľby Top

NAŽIVO ZO ŠTÁBOV Matovič je víťaz volieb, PS/SPOLU pohoreli

Igor Matovič verí, že oficiálne výsledky podporia tie z exitpollu TV Markíza. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel

BRATISLAVA – Horúčka sobotňajšej noci začína. Do zatvorenia volebných miestností zostávajú posledné chvíle. Väčšina voličov, ktorí chceli v dnešných parlamentných voľbách odovzdať svoj hlas, tak už urobila. Odvolené majú aj lídri jednotlivých strán. Najhorúcejšie chvíle volieb majú však iba pred sebou. Najbližšie hodiny budú vo volebných centrálach očakávať ortieľ, ktorý ich vystrelí na vrchol, alebo ich vyradí z hry. A redakcia Glob.sk bude pri tom. Sledujte spolu s nami prvé reakcie po zatvorení volebných miestností, predbežné výsledky, radosť ale aj smútok počas vyvrcholenia politickej udalosti roka. 

 

Volebné noci sa skončili a s nimi končí aj náš online. Ďakujeme, že čítate Glob.sk. 

04:27 Zo štábu OĽaNO: Matovič na tlačovej besede po spočítaní viac ako 90% hlasov povedal, že je šťastný, že bol porazený Smer. Ako prvého chce osloviť Borisa Kollára, s ktorým má vraj bezproblémový vzťah. Pokúsi sa zložiť koalíciu OĽANO – SaS – ZA ľudí – Sme rodina. “Náš cieľ je pokúsiť sa vyskladať ústavnú väčšinu,” hovorí. Tvrdí, že sa bude pokúšať získať aj voličov Kotlebu a to aj riešením rómskej problematiky. OĽaNO zrejme budú v NR SR zastupovať až traja rómski poslanci. Povedal, že mu je ľúto, že PS/SPOLU do parlamentu zrejme neprejdú. “My ale zvládneme zastúpiť aj liberálnych voličov,” tvrdí Matovič.

03:58 Zo štábu koalície PS/Spolu: Pred malou chvíľou Beblavý spolu s Trubanom rozpustili volebnú noc v Starej tržnici. Dôvodom je prenájom haly, ktorý je platný do 4:00 ráno. Koalícia stále nemá vyhraté. Aby sa dostala do parlamentu, potrebuje 7 percent. Aktuálne sa šplhá na hranicu 6,5 percent. Predstavitelia koalície sa poďakovali hosťom za podporu a čas, ktorý s nimi strávili. Tí sú už na odchode a spolu s nimi aj my. Ďakujeme, že ste s nami sledovali dianie zo štábu PS/Spolu. 

3:55 Online z volebného štábu strany Za ľudí sa končí. 

3:51 Zo štábu Za ľudí: Po sčítaní viac ako 80 percent zápisníc sa k priebežným výsledkom volieb vyjadril aj Andrej Kiska. Strana sa aktuálne nachádza niečo málo nad 5 percentami. Na začiatok bývalý prezident pripomenul, že strana existuje iba pol roka a posledné dni okrem toho čelili silnej antikampani. „Teším sa na, v podstate dá sa povedať už na dnešné stretnutie s niektorými politikmi,“ povedal Kiska. Telefonoval už aj s Igorom Matovičom a zablahoželal mu k výsledku. Tiež uviedol, že verí, že koalícia PS/Spolu sa nakoniec do parlamentu dostane. Aktuálne sú pod hranicou 7 percent, ktorú potrebujú prekonať.

03:33 Zo štábu koalície PS/Spolu: Hostí čoraz viac ubúda. Niektorí odchádzajú so slovami: ,,Hádam to dobre spočítajú.” Napriek pokročilej hodine sa stále nájde veľa sympatizantov koalície, ktorí sú ochotní počkať na záverečné výsledky v Starej tržnici.

03:26 Zo štábu OĽaNO: Hostia pomaly odchádzajú z volebnej noci Igora Matoviča. Samotný predseda sa už niekoľko minút fotí pri fotostene s fanúšikmi aj kolegami. Tlačový brífing avizoval po sčítaní 90% hlasov.

03:26 Zo štábu Smer-SD: Online zo štábu Smer-SD a volebná noc končí, predstavitelia strany avizovali, že najbližšie vyjadrenia dajú až ráno v diskusiách. 

03:15 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Počas posledného brífingu sa podľa predbežných výsledkov hnutie z tretieho miesta posunulo na druhé. Kollár, ale aj ďalší kandidáti s radosťou prijali správu od novinárov. ,,Úžasné, ďakujem. Našim sympatizanom, voličom z celého srdca veľmi pekne ďakujeme, nezradíme vás, nesklameme vás a budeme na vás vždy myslieť.’’ Na záver Kollár ešte pogratuloval Matovičovi a zavtipkoval. ,,Všetko dobré Igor, aj keď musím povedať, voľby vyhral Harabin.’’ Hostia gratulujú Kollárovi a pomaly odchádzajú.

03:09 Zo štábu Smer-SD: Dosluhujúci premiér a líder strany Smer-SD Peter Pellegrini priznal prehru, víťazovi volieb – hnutiu OĽaNO zablahoželal. Podľa neho sa ukazuje, že niektoré opozičné strany sa ani nemusia dostať do parlamentu, avšak stále nie sú spočítané najväčšie volebné okrsky – Bratislava a Košice. Narážal na výsledky exit pollov, ktoré koalícii PS/Spolu a Kiskovej strane Za ľudí odhadovali väčší volebný výsledok. Pellegrini však stále verí, že si ich strana udrží aspoň 19 percent. Nevylúčil, že by bol ochotný rokovať s Matovičom o prípadnej spolupráci. “To sa však treba prv spýtať pána Matoviča, či by bol ochotný niečo také spraviť,” odpovedal Pellegrini na novinársku otázku.

Rovnako priznal, že to, že pôjde Smer do opozície, už dlhšie ukazovali aj prieskumy, keďže by zrejme nemali s kým zostaviť vládu. Nepriaznivý výsledok jeho bývalých koaličných partnerov – Most-Híd a SNS ho vraj ľudsky mrzí. Predseda strany Robert Fico pritom nedávno na adresu Bélu Bugára a jeho strany povedal, že ho v prípade, ak sa nedostane do parlamentu, dobehne karma. Podľa Pellegriniho sa vo voľbách ukázalo, že voliči nedôverujú novým stranám, ale skôr sa utiahnu k tým, ktoré sú na politickej scéne už dlho, ako OĽaNO, Smer, ĽSNS či Sme rodina. Avšak, na adresu Igora Matoviča sa vyjadril, že sa nezmenil. “Poznáme Matoviča niekoľko rokov a hádam si nemyslíte, že sa zmenil. Bude nás však zaujímať, ako bude zvládať svoju funkciu,” povedal Pellegrini. Uznal, že Igor Matovič využil pri voľbách dobrý marketing. 

2:50 Zo štábu strany Za ľudí: Hotel Devín, kde má strana svoj volebný štáb, sa pomaly vyprázdňuje, postupne odchádzajú ľudia, vidieť nie je už ani Andreja Kisku. Líder strany by sa mal vyjadriť približne okolo štvrtej hodine ráno. Po sčítaní takmer 70 percent hlasov z okrskov by sa Za ľudí dostali do parlamentu iba tesne. Aktuálne má 5,29 percenta.

02:45 Zo štábu koalície PS/Spolu: Truban spolu s Beblavým predstúpili pred pomaly sa rozpúšťajúci dav hostí. Vyzvali ich k tomu, aby počkali ešte pár desiatok minút či hodín do spočítania všetkých hlasov. Predstavitelia koalície sa opäť vrátili medzi hostí.

02:37 Zo štábu OĽaNO: Podľa Štatistického úradu už teraz získal Matovič viac ako 200-tisíc preferenčných hlasov. Predseda hnutia kandidoval zo 150. miesta, rovnako ako ostatní dosluhujúci poslanci. Aj tí získali slušný počet preferenčných hlasov, minimálne niektorí sa tak opäť posadia do poslaneckých lavíc. Momentálne je spočítaných 65% okrskov, OĽaNO by pri súčasných číslach do NRSR poslalo až 51 poslancov.

02:35 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Medzi novinármi sa začala šíriť informácia, že predseda hnutia a niektorí z členov pôjdu do centrály Igora Matoviča. Informáciu v zápätí Kollár vyvrátil a dodal, že odísť z jeho volebného štábu by bolo neúctivé voči všetkým, ktorí sú tu. S Matovičom sa ale plánuje určite stretnúť.

02:23 Zo štábu OĽaNO: Matovič na pódium pozval Eriku Jurinovú, Jozefa Viskupiča a Martina Fecka. Fecko však už je na ceste domov. Matovič hosťom opisuje, ako kedysi spoločne išli do politiky. “Chcel som im z tohto miesta poďakovať,” hovorí. Hala sa pomaly vyprázdňuje, približne polovica hostí tu však stále je. Viskupič povedal Matovičovi, aby sa otočil k plátnu. Ako prekvapenie mu pripravili video, v ktorom sú zostrihané zábery z celej Matovičovej kariéry. OĽaNO tento rok oslavuje 10-ročné výročie vzniku. Práve Matovič, Fecko, Viskupič a Jurinová spolu hnutie založili a dlho boli jediní členovia. Video je emotívne a hostia tlieskajú. Matovič po skončení videa svojich priateľov objal, je očividne vyvedený z miery.

02:16 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Spolu s Mariánom Greksom vystúpil aj spevák Ivan Vereš, ktorý spravil doslova šou. Dnes večer je pre hostí ešte pripravená aj torta.

02:13 Zo štábu koalície PS/Spolu: Michal Truban sa aktuálne prechádza medzi hosťami, s úsmevom na perách s nimi diskutuje a tiež sa fotí. Novinári očakávajú sľubovaný briefing koalície. 

02:04 Zo štábu OĽaNO: Matovičovi sa podľa jeho slov omylom zablokoval mobilný telefón, musel tak čakať, kým si zavolá s inými politickými lídrami. Momentálne by už malo byť všetko v poriadku, Matovič by si mal telefonovať s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Ešte na začiatku volebnej noci predseda OĽaNO povedal, že pozval do Trnavy aj iných lídrov opozičných strán. Zatiaľ však nikto neprišiel. Zrátaných je takmer 50% hlasov, OĽaNO vedie. Za ľudí a SaS majú momentálne veľmi tesne nad 5%, PS/SPOLU potrebných 7% na vstup do parlamentu zatiaľ nemá. Zrátané však ešte zrejme nie sú najväčšie volebné okrsky, ktoré sú v Bratislave a v Košiciach. Práve tu by mohli strany zamerané na mestského voliča dobehnúť rozdiel oproti exit pollom. V Mestskej športovej hale v Trnave vládne pohodová atmosféra.

02:03 Zo štábu koalície PS/Spolu: Niektorých hostí koalície vyčerpáva zdĺhavé čakanie na výsledky až natoľko, že si posadali na zem. Hostia majú totiž k dispozícii len stolíky určené na státie.

02:00 Zo štábu Za ľudí: Vo volebnej centrále strany Andreja Kisku je atmosféra čím ďalej, tým komornejšia. Strana by sa podľa aktuálnych čísel dostala do parlamentu iba veľmi tesne. Spočítaná je takmer polovica hlasov.

01:43 Zo štábu Smer-SD: Podľa medializovaných informácií by mala mať strana okolo 3:00 hodiny ráno brífing, respektíve vtedy, keď bude spočítaná aspoň polovica okrskov. Počet novinárov sa v centrále Smeru preriedil. V súčasnosti je spočítaných vyše 38 percent okrskov, vedie OĽaNO s 23,80 percentami, za nimi je Smer s vyše 20-timi percentami. Viaceré opozičné strany sú stále pod hranicou zvoliteľnosti.

01:29 Zo štábu OĽaNO: Organizátori oznamujú prítomným, že volebná noc potrvá minimálne do tretej. Zároveň ich vyzvali, aby sa zabávali. Pri fotostene je pripravená tabuľa, na ktorú hostia priliepajú politikom odkazy. OĽaNO sa ich takouto formou pýta, čo im ľudia prajú a čo od nich očakávajú. Väčšinou sa tam nachádzajú lístočky s heslom “zastavte korupciu”, ľudia ale píšu aj o pokutách alebo autenticite. Prítomných je o niečo menej, ako na začiatku, stále však pomerne dosť.

01:15 Zo štábu Smer-SD: Novinári dávali funkcionárom strany otázky o tom, či Robert Fico ponúkne svoju funkciu v prípade, ak Smer nevyhrá voľby. Pellegrini na túto otázku nechcel odpovedať, rovnako neodpovedal ani na otázku, či sa bude prípadne uchádzať o funkciu predsedu strany. Nič však nevylúčil, podľa jeho slov je o tom ešte predčasné hovoriť. Ako dodal, všetky funkcie, ktoré zastával, dostal v pomerne zložitom období, kde musel vždy hasiť nejaký problém. 

Na nepríjemné otázky Peter Pellegrini nechcel odpovedať. To, prečo neprišiel predseda strany Robert Fico medzi novinárov, nevedel adekvátne vysvetliť. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

01:05 Zo štábu OĽaNO: Podľa priebežných výsledkov Štatistického úradu SR je stále vo vedení Igor Matovič, tesne za ním je Smer. Problém však zatiaľ majú Za ľudí a PS/SPOLU. Matovič svojim politickým kolegom praje, aby ich výsledky stúpli. Podľa neho sú zatiaľ zrejme spočítané najmä menšie okrsky, výsledky sa ešte budú meniť.

01:02 Zo štábu Smer-SD: Novinári sa konečne dočkali, do presscentra po dlhom čakaní prišli predstavitelia Smeru – podpredsedovia strany Peter Pellegrini, Peter Žiga, Richard Raši a Juraj Blanár. Medzi novinárov ale neprišiel predseda strany Robert Fico, ktorý sa údajne zúčastní až dnešnej popoludňajšej tlačovky Smeru, ktorá by mala byť o 15:00. Jeho neúčasť Pellegrini nevedel vysvetliť. Podľa slov dosluhujúceho premiéra nič ešte nie je stratené, avšak v prípade, ak sa potvrdia výsledky exit pollov, je ochotný na najbližšom pracovnom sneme strany ponúknuť svoju funkciu podpredsedu strany.

Dodal, že to bude strana brať ako vyúčtovanie za niektoré ich kroky. “Chcem sa poďakovať všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili volieb. Ukazuje sa, že účasť by mohla byť vyššia, ako tomu bolo pred štyrmi rokmi. Čím vyššia účasť, tým relevantnejšie výsledky a tým silnejší mandát pre všetkých,” konštatoval Pellegrini.  Pri jeho prvých slovách sa cez otvorené okno v miestnosti niesli slová okoloidúceho, ktorý zakričal “Pello do basy”. Viacerí novinári, vrátane premiéra, sa nečakaného výkriku zľakli. Ako hodnotia voľby a či prijmú zodpovednosť budú verejnosť informovať neskôr, pravdepodobne na popoludňajšej tlačovke. 

00:56 Zo štábu Za ľudí: Herec Ady Hajdu, ktorý prišiel povzbudiť do štábu strany Za ľudí priznal, že pôvodne chcel voliť PS. „Ale niekedy treba voliť s rozumom,“ povedal s tým, že hrozilo, že by sa Kiska nedostal do parlamentu. „Videl som svinstvá, ktoré dávali na pána Kisku, na ktorého som bol hrdý, že bol môj prezident,“ povedal.

Zdroj: zoznam.sk

00:54 Zo štábu koalície PS/Spolu: Časť hostí po zverejnení neoficiálnych výsledkov exit pollu odišla. Väčšina však naďalej zostáva v Starej tržnici a netrpezlivo očakáva oficiálny verdikt.

00:51 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Hostia sa bavia a tancujú. Do rytmu im hrá kapela na čele so spevákom Mariánom Greksom. Veľkým lákadlom je aj kapustnica, na ktorej si mnohí pochutnávajú. Boris Kollár chodí pomedzi hostí a konverzuje s nimi. Pre hostí je otvorený aj dvor reštaurácie, kde sa môžu pokochať výhľadom na Bratislavský hrad.

00:38 Zo štábu OĽaNO: V Mestskej športovej hale v Trnave, kde OĽaNO oslavuje pravdepodobné víťazstvo, zabáva hostí skupina Muzikanti. V pozadí sa vysiela tlačová beseda Smeru. Igor Matovič striedavo chodí pomedzi ľudí a pomedzi novinárov. Ostatní kandidáti sa družia s hosťami, organizátori dokonca pripravili fotostenu, kde sa ľudia fotia s poslancami či kandidátmi. Nálada je veľmi pozitívna.

00:26 Zo štábu koalície PS/Spolu: Keďže priestory Starej tržnice praskajú vo švíkoch, hostia sa chodia nadýchať von čerstvého vzduchu. Pri šatniach sa tvoria rady, skupinky ľudí sa presúvajú hore-dole.

Zdroj: Glob.sk

0:23 Zo štábu Za ľudí: Atmosféra v štábe strany Andreja Kisku je momentálne pokojnejšia, no stále tu panuje dobrá nálada. Podporiť ho prišiel napríklad aj herec Ady Hajdu. Čaká sa na prvé výsledky.

0:17  Zo štábu OĽaNO: Matovič si na pódium zavolal ľudí, ktorí pracovali na jeho kampani.

0:06 Zo štábu OĽaNO: „Donedávna sa uvažovalo, či budete premiérom. Vy musíte byť lepším premiérom, aký je teraz. To je jednoduché, lebo latka je na zemi. Vy musíte byť najlepším premiérom. Musíte sa dohodnúť, iná cesta neexistuje. Veľmi vám držím palce,“ povedal Milan Kňažko. „Držím vám palce, pán premiér,“ povedal. Po ňom hovoril Ján Budaj. „Slovensko sa musí stať vzorom slušnej krajiny. Víťazstvo je naše, priatelia,“ povedal. Matovič potom na pódium zavolal svoju manželku. “Ďakujem, že pri mne stojíš a dúfam, že si na seba nájdeme ešte čas,” povedal so smiechom Matovič, dav ľudí sa zasmial s ním.

00:05 Zo štábu koalície PS/Spolu: Napätie tesne pred vyhlásením oficiálnych výsledkov parlamentných volieb 2020 by sa dalo v Starej tržnici krájať. Hostia neustále sledujú live televízne vysielanie a mapujú situáciu aj v iných volebných štáboch.

23:56 Zo štábu OĽaNO: Matovič na pódium pozval niektorých kandidátov. “Ján Budaj a Milan Kňažko mali kedysi odvahu postaviť sa pred ľudí. V mene všetkých ľudí, ktorí si vážia váš význam pre budovanie demokracie na Slovensku, vám chcem povedať – ďakujem. Aj vám pani Remiášová chcem poďakovať, stali ste sa ženou, ktorá dodala ľuďom odvahu,” hovorí Matovič. Dav pod pódiom po každej jeho vete tlieska. “Všetci, ktorí ste dnes prišli zabojovať, ste symbolom boja proti ficizmu,” hovorí. V hale by malo byť viac ako tisíc ľudí, ktorí prišli ako verejnosť podporiť Igora Matoviča. “Pevne verím, že sme sa dnes definitívne zbavili mafie,” hovorí. Slovo odovzdal Anne Remiášovej. Tej sa trasie hlas, keď ďakuje ľuďom. “Strašne dlho som na to čakala,” hovorí.

23:58 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: V štábe hnutia Sme rodina panuje výborná a priateľská atmosféra. Novinári sa môžu pohybovať medzi hosťami. Hostia sa medzi sebou rozprávajú a popritom počúvajú živú kapelu, ktorá hrá príjemnú jazzovú hudbu.

23:48 Zo štábu Za Ľudí: „Dovoľte mi zablahoželať pánu Matovičovi. Vyzerá to podľa prvých čísel, že dosiahol skutočne dobré číslo,“ uviedol Kiska. Stále bol však opatrný, počkať si chce na oficiálne výsledky. Do Trnavy, kde má svoj štáb Igor Matovič, sa zatiaľ nechystá.

Zdroj: zoznam.sk

22:45 Zo štábu Za Ľudí: „Za mňa, ako za predsedu strany, patrí najväčšie ďakujem všetkým tým ľuďom, ktorí stoja okolo mňa,“ povedal Kiska na brífingu po zverejnení prvých exit pollov. Viackrát spomenul aj špinavú kampaň, ktorá podľa jeho slov bola proti nim mierená.

23:43 Zo štábu Smer-SD: Novinári stále čakajú na vyjadrenie predstaviteľov strany, doteraz nemajú žiadne informácie o tom, kedy zídu dole do presscentra. Novinári sa medzitým občerstvujú a pozerajú prvé reakcie z iných štábov. 

Časť cateringu, ktorú pre novinárov pripravila strana Smer-SD. Zdroj: Glob.sk

23:36 Zo štábu OĽaNO: Igor Matovič predbežne nechce hovoriť, o aké rezorty by mal záujem. Povedal, že v parlamente by vraj chcel poskladať ústavnú väčšinu a spolupracovať by chcel aj s Borisom Kollárom. “Poďme zabojovať aj o voličov Mariana Kotlebu, drvivá väčšina z nich len chce, aby to tu fungovalo,” hovorí Matovič. Spolupracovať ale v budúcnosti chce aj s prípadnými opozičnými stranami, ktorých by si ako premiér volal na pravidelné obedy.

23:29 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: ,,Ja vám chcem všetkým poďakovať. S vysokou pravdepodobnosťou nás podržíte v parlamente. Z tohto predbežného výsledku to vychádza na 7%. Ja som veľmi vďačný. Som rád, že veľmi veľa ľudí pochopilo, že ak má prísť skutočná zmena, tak môže prísť len tým spôsobom, že sa na tých ľudí budeme pozerať srdcom, nie cez tú peňaženku a cez excelovskú tabuľku,” reagoval Boris Kollár po zverejnení exit pollu TV Markíza.

23:26 Zo štábu koalície PS/Spolu: Koalícii prišla osobne vyjadriť podporu aj herečka Zuzana Fialová, ktorú Glob.sk zachytil aj počas volebnej noci prezidentky Zuzany Čaputovej.

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

23:19 Zo štábu OĽaNO: “Bol to boj o spravodlivosť. Dúfam, že ľuďom v najbližších rokoch ukážeme, že sme dobrá voľba. Chceme sa zodpovedať ľuďom,” hovorí Igor Matovič. Podľa neho veľkú úlohu zohrali nevoliči. Zároveň povedal, že pozval ostatných lídrov strán, aby prišli podporiť OĽaNO do Trnavy.

23:15 Zo štábu Za Ľudí: V tábore strany Andrej Kisku zavládla po zverejnení exit pollu televízie Markíza radosť. Andrej Kiska v tom čase dole medzi ľuďmi nebol. O pol dvanástej by mal mať tlačový brífing. Podpredseda strany Juraj Šeliga upozornil, že exit poll je jedna vec a reálne výsledky iné, čo už ukázala aj minulosť.

23:13 Zo štábu koalície PS/Spolu: Výsledky exit pollu TV Markízy ukázali, že koalícia PS/Spolu, ktorá potrebovala 7 percent na to, aby sa dostala do parlamentu, nateraz disponuje 9,7 percentami. Zatiaľ sa zdá, že je treťou najúspešnejšou stranou. Hostia v Starej tržnici po zverejnení predbežných výsledkov burácali, tlieskali a gratulovali Trubanovi a Beblavému.

23:04 Zo štábu OĽaNO: Markíza zverejnila výsledky ich exit pollu, podľa ktorého OĽaNO jednoznačne vyhralo voľby. Pokiaľ je to pravda, ide o tretiu stranu v histórii Slovenska, ktorá vyhrala voľby. Športová hala buráca od radosti, ľudia skandovali “Igor”. Matovič pre médiá povedal, že si váži takúto podporu. Ďalším prekvapením je pomerne nízky výsledok strany ĽSNS.

Exit poll TV Markíza jednoznačne favorizuje OĽaNO. Zdroj: FB / Na telo s Michalom Kovačičom

23:02 – Zo štábu Smer-SD: Predseda strany Robert Fico po tom, ako videl, že novinári stoja pred hlavným vchodom, sa rozhodol prejsť cez zadný vchod a press centrum, kde bola iba hŕstka ľudí. Vyhol sa tak otázkam novinárov. Podľa hovorcu by mala mať strana prvú tlačovku po 23. hodine. 

22:55 Zo štábu Za ľudí: „Spravili sme, čo sa dalo.“ Týmito slovami reagoval Andrej Kiska na otázku, či je nervózny. Exprezident sa krátko prešiel medzi členmi a sympatizantmi strany, ktorí sa v hoteli Devín nachádzajú. Volebnú noc poňal zatiaľ odľahčene – nesiahol dokonca ani po kravate. K výsledkom sa však zatiaľ vyjadrovať nechcel a následne zasa odišiel. V hoteli má k dispozícii apartmán. Atmosféra v centrále je zatiaľ veselá – prítomní sú viacerí členovia strany ako Vladimír Ledecký, Marek Hattas či Vladimíra Marcinková. Kiska by mal mať tlačovku približne o 23:30.

21:53 Zo štábu koalície PS/Spolu: Fotografie členov koalície PS/Spolu z predvolebnej kampane vystriedalo na obrazovke živé televízne vysielanie verejnoprávnej televízie. Hudba sa stlmila, ale vrava neutícha. Práve naopak, hostia diskutujú čoraz vášnivejšie. Netrpezlivo očakávajú prvé výsledky z exit pollu.

22:45 Zo štábu Smer-SD: Novinári čakajú na funkcionárov Smeru pred vchodom centráli. Do štábu prišiel Martin Glváč, Ladislav Kamenický, Denisa Saková, Richard Raši, Juraj Blanár a Ľuboš Blaha, ktorý prišiel v dobrej nálade. Funkcionárom strany nie je veľmi do reči. Medzi čakajúcich novinárov prišiel aj Martin Daňo, po chvíli ale odišiel. Prišiel aj premiér Peter Pellegrini, ktorý povedal, že ak Smer nevyhrá, bude sklamaný.

Novinári čakajú na funkcionárov Smeru vonku pred hlavným vchodom. Zdroj: Glob.sk

22:42 Zo štábu koalície PS/Spolu: Michal Truban spolu s Miroslavom Beblavým privítali svojich hostí v Starej tržnici úvodným príhovorom. Poďakovali v ňom každému, kto sa nejakým spôsobom pričil k posunu či propagácii koalície PS/Spolu.

22:41 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Peter Pčolinský prišiel oznámiť novinárom, že predseda hnutia Kollár bude mať brífing približne o 23:15. Čakajú na Exit polle, ktorý odvysiela TV Markíza o 23:00. Reportérov pozdravil aj ďalší z kandidátov Milan Krajniak.

22:30 Zo štábu OĽaNO: Zrejme hlavný organizátor volebnej noci privítal prítomných. Úvodné slovo hovoril do megafónu, ktorý strana používala na protestoch pred Bonaparte alebo pred Ministerstvom spravodlivosti. Na pódiu sa už chystá kapela, zároveň je prichystané plátno, kde sa bude premietať televízny prenos s výsledkami.

22:20 Zo štábu OĽaNO: Ľudia sa zhromažďujú v hale. Organizátori pre nich prichystali občerstvenie, na mieste sú už aj niektorí kandidáti.  Pri vchode sa utvoril rad, účastníkov totiž kontrolujú na koronavírus.

Ľuďom pred vstupom do Mestskej športovej haly kontrolujú teplotu, zrejme kvôli koronavírusu. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Anjel

22:20 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Novinárov je zrejme akosi viac, než sa očakávalo. Akreditačné preukazy totiž už došli a tak musí komunikačné oddelenie improvizovať. Redaktorom, ktorí prichádzajú neskôr, dávajú preukazy, na ktorých je iba perom napísané PRESS.

22:18 Zo štábu koalície PS/Spolu: Do priestorov Starej tržnice prišli už obaja hlavní predstavitelia koalície PS/Spolu. Michal Truban v sprievode svojej priateľky a Miroslava Beblavého sme našli už v dave hostí. Hostí čoraz viac pribúda. Organizátori počítajú s veľkou účasťou. Nahlásaných je až tisíc hostí.

Zdroj: zoznam.sk / Ján Zemiar

22:15 Televízia Markíza zverejnila prvý Exit Polle. Zatiaľ bez konkrétnych strán. Voľby a s nimi aj moratórium sa končia až o 23:00.

22:04 Zo štábu Za ľudí: Pred desiatou hodinou večer dorazil do hotela Devín, kde má svoj volebný štáb, aj predseda strany Za ľudí Andrej Kiska. Exprezident bol dobre naladený. Odvolil si dnes dopoludnia v rodnom Poprade po boku manželky a poobede si to už namieril smer Bratislava. Volebnú noc strávi na tom istom mieste, kde sa v roku 2014 tešil z výhry v prezidentských voľbách. Ako prezradil, z rodiny mu spoločnosť bude robiť staršia dcéra Natália a vnučka. Výsledok svojej strany však tipovať nechcel.

21:58 Zo štábu OĽaNO: Do haly prichádza už aj verejnosť. Pri vchode im merajú teplotu, zrejme kvôli koronavírusu. Na mieste je už aj županka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, jedna zo zakladajúcich členov strany.

21:48 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Boris Kollár očakáva vysokú volebnú účasť. ,,Ževraj v mestách je veľa ľudí,’’ dodal ale, že na vidieku ich bolo menej. Vyjadril sa aj k volebnej noci Igora Matoviča, ktorý si prenajal športovú halu a pozval verejnosť. ,,Uňho to je v poriadku. Dobre, že to urobil.” Predchvíľou spolu volali a vzájomne si poďakovali za prácu.

 

Volebná noc hnutia Sme rodina sa koná v Au Café. Zdroj: zoznam.sk / Vlado Benko

21:45 Zo štábu koalície PS/Spolu: Niektorí hostia si na sebe aj počas volebnej noci nechali merč koalície PS/Spolu, iní zas študujú príručku Bod zlomu. Stará tržnica je už takmer plná a hostia vášnivo diskutujú. Do rytmov tanečnej hudby sú na obrovskej obrazovke premietané fotografie z potuliek koalície PS/Spolu po Slovensku.

21:37 Zo štábu OĽaNO: Strana Igora Matoviča si na voľby prenajala Mestskú športovú halu v Trnave. Okrem hostí a novinárov pozvali aj verejnosť, ľudia pomaly prichádzajú. Samotná udalosť začína o 22:00.

21:35 Zo štábu Smer-SD: Predstavitelia strany Smer-SD majú vlastný vchod, pre novinárov je určený zadný vchod a musia na politikov čakať vonku. Doteraz medzi novinárov prišiel za stranu iba hovorca.

21:34 Zo štábu koalície PS/Spolu: Hostia sú od novinárov odseparovaní záterasami. Majú vlastný bar, šatňu a pohostenie. Zážitok z volebnej noci zdieľajú na sociálnych sieťach prostredníctvom fotografií. Novinári sledujú aktuálne dianie z vyvýšeného balkónu.

21:25 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Reštaurácia Au Café je takmer plná. Prišiel už aj predseda hnutia Boris Kollár, ktorý neobišiel ani novinárov.

21:10 Zo štábu koalície PS/Spolu: Priestory Starej tržnice na bratislavskom Námestí SNP sa pomaly začínajú plniť sympatizantmi PS/Spolu. Kandidátov koalície začali púšťať do priestorov historickej budovy presne o 21:00. Niektorí ,,nedočkavci”, ktorí prišli pred oficiálnym otvorením, museli počkať pred Starou tržnicou. Dôvodom malo byť dolaďovanie posledných detailov.

21:05 Zo štábu Sme rodina – Boris Kollár: Hnutie strávi volebnú noc v bratislavskej reštaurácii Au Café. Novinári majú vyhradenú miestnosť. Hostia pomaly začínajú prichádzať. Novinárov prišiel pozdraviť jeden z kandidátov za hnutie Peter Pčolinský.

21:00 Zo štábu Smer-SD: Strana Smer-SD tradične “odlifrovala” novinárov mimo priestor, kde majú volebnú noc kandidáti a členovia strany. K dispozícii majú dva priestory – samotné tlačové centrum v centrále a vedľajšiu “oddychovú miestnosť” s občerstvením. Hovorca strany Ján Mažgút novinárom nevedel povedať, aký bude priebeh večera, ani kedy začnú chodiť predstavitelia strany a kandidáti.

Zo štábu strany Smer-SD informuje Petra Hollá

Zo štábu koalície PS/Spolu informuje Kristína Koštialiková

Zo štábu hnutia OĽaNO informuje Zuzana Janíková

Zo štábu strany Za ľudí informuje Veronika Kováčová

Zo štábu hnutia Sme rodina informuje Henrieta Hačundová