Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Anketa športovec roka vyvoláva polemiku a vášnivé diskusie. Čo rozhoduje o prvenstve?

Najlepší športovci Slovenska v ankete Športovec roka 2017. Zdroj: TASR / Marko Erd

BRATISLAVA – Anketa o najlepšieho športovca Slovenska je každý rok mediálne aj fanúšikovsky mimoriadne zaujímavá a atraktívna. Skôr by sa jej však hodilo pomenovanie anketa o najpopulárnejšieho či najobľúbenejšieho športovca.

 

To by totiž reálnejšie odzrkadľovalo jej postavenie v spoločnosti či charakterizovalo jej opodstatnenie. Lebo nie vždy vyhral anketu tej najlepší slovenský športovec. Je lepší Peter Sagan? Anastasia Kuzminová? Michal Martikán? Ján Volko? Petra Vlhová? Sú lepší futbalisti, hokejisti, kajakári, veslári, tenisti? Podľa akých kritérií? Čo rozhoduje? Prvenstvá, medaile, triumfy? Je významnejšie či úspešnejšie byť prvý vo vodnom slalome? Prehrať vo finále Wimbledonu? Získať zelený dres na Tour de France? Alebo odohrať v NHL 1 500 zápasov? Cyklistika je globálny šport, mimoriadne populárny na celom svete, vo vodnom slalome máme najväčšie úspechy, ale robí ho spolu možno 10 krajín na top úrovni, futbal a hokej majú u nás pozície športov číslo jedna a dva. Atletika je kráľovnou športu. Zjazdové lyžovanie a biatlon sú najsledovanejšími zimnými športami.

Slovenský cyklista Peter Sagan po siedmykrát vyhral bodovaciu súťaž a zelený dres na Tour de France. Zdroj: TASR / AP

Podobným spôsobom by sme mohli pokračovať aj do rána a kritérií na to, čo je lepšie, dôležitejšie, ťažšie či sledovanejšie by sme našli milión. Aj preto do hry o najlepšieho športovca Slovenska vstupuje subjektívny dojem a pocit ľudí, ktorí v ankete hlasujú. Mať rozhovor so Saganom má určite väčšiu pridanú hodnotu ako s Martikánom či Volkom. Byť kamarát so Zdenom Chárom či Jarom Halákom je pre mnohých hodnotnejšie ako byť na rovnakej úrovni s Vlhovou. Vždy tam bude poriadna miera sympatií, kamarátstva, obľúbenosti, popularity, aktuálnej dôležitosti či pragmatickej vypočítavosti. Vždy.

Je Végh viac ako Sagan?

Ako inak by sa mohlo uvažovať a špekulovať nad triumfom zápasníka MMA Attilu Végha. Stačí iba úžasný marketing na americký spôsob, príťažlivý titulok Zápas storočia, mediálna masáž projektu v štýle Rocky IV všetkého druhu, sociálne siete, idol v očiach mladej techno generácie a už tu máme kandidáta minimálne na víťazstvo v diváckej ankete roka. Aj preto netreba význam tejto ankety preháňať, glorifikovať. Ale ani ju podceňovať, alebo zľahčovať. Má svoj význam, tradíciu, históriu. Vždy vyvolá emócie, polemiku, diskusie, ale aj kontroverzné či urazené reakcie. Nuž, a práve to drží podobné ankety nad vodou a dáva im atraktivitu a popularitu. Végh je novodobý gladiátor, ktorý sa “trafil” do nálady a doby v ktorej žijeme. Štýlovo, pragmaticky a dokonale vyplnil priestor, o ktorý nik nejavil záujem. Napokon”silákov a bitkárov” história aj súčasnosť zbožňovali a uctievali.

Slovenská lyžžiarka Petra Vlhová pózuje s medailou za druhé miesto v celkovom poradí žžien Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Anketa Športovec roka má svoj význam aj rozmer. Okrem športovcov aj pre ich agentov, mediálne agentúry a sponzorov. Veď kto by chcel, aby ten jeho “kôň” bol iba druhý, tretí, desiaty? Športovec chce byť vždy prvý a najlepší. Sú to výhody, bonusy, sláva, tučné konto v banke. Keď nebol Sagan v roku 2017 kráľom slovenského športu, cítil sa dotknutý a ponížený -nezáujmom a nedostatkom rešpektu od novinárov – hoci sa stal po tretíkrát majstrom sveta. Anketu nevyhral a na galavečer neprišiel.

Športový úspech však nie je merateľný iba medailami, víťazstvami, triumfami, ale v dnešnej dobe už aj počtom fanúšikov na sociálnych sieťach, mediálnou prezentáciou, marketingom a osobnou popularitou. Aj preto bude Športovec roka 2019 opäť súbojom klasickej trojice Peter Sagan, Petra Vlhová, Anastasia Kuzminová. O kreslo na slovenskom Olympe si to rozdá mediálna a marketingová ťažká váha na dvoch kolesách, zlatá a majstrovská kométa z bielych svahov, či nežnosť, charizma a večný úsmev biatlonovej legendy. Všetko ostatné bude honosné, aj keď iba sprievodné garde.

Slovenské biatlonistky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková. Zdroj: TASR / AP

Úspech sa totiž nedá odvážiť, ani odmerať. Aj preto sú podobné ankety kombináciou popularity, obľúbenosti, lokálnej príťažlivosti či historickej tradície. Fungujú v nich osvedčené pravidlá, stereotyp, tradičné hodnoty aj istá dávka márnomyseľnosti, sebectva a dôležitosti. Nech je ako chce – najlepší športovec Slovenska za rok 2019 bude známy 19. decembra a jeho víťaz bude z tejto elitnej kategórie laureátov. Ale veríte tomu, že to nebude jeden z trojlístka Peter Sagan, Petra Vlhová, Anastazia Kuzminová? Aj keď Végh môže povyhrávať všetky vedľajšie ankety, dnes totiž o úspechu rozhodujú sociálne siete, fan kluby a snaha byť iný, zaujímavý, originálny.

Tu je desiatka najlepších, podľa abecedného poradia, z ktorej bude známy víťaz ankety Športovec roka 2019 na Slovensku. Danka Barteková (streľba), Matej Beňuš (vodný slalom), Zdeno Chára (ľadový hokej), Paulína Fialková (biatlon), Anastasia Kuzminová (biatlon), Filip Polášek (tenis), Peter Sagan (cyklistika), Milan Škriniar (futbal), Petra Vlhová (zjazdové lyžovanie) a Ján Volko (atletika).

Mohlo by vás zaujímať: