NÁZOR REDAKCIE Bankrot, konkurz, súdy. Kto zaplatí miliónové dlhy Slovana?

BRATISLAVA – Karma je zdarma. Staré ošúchané, ale stále platné pravidlo, ktoré by si rodina Širokých mala vygravírovať do rodinného erbu. Ak si totiž majitelia hokejového klubu HC Slovan Bratislava mysleli, že si ďalšími medovými motúzikmi o romantickej rozprávke ako splatiť dlhy získajú extraligovú licenciu, tak tentokrát veštili nie z krištáľovej, ale z betónovej gule.

 

Narobili si totiž miliónové dlhy, nesplácali ich, nasľubovali takmer šesťdesiatke hráčov a členom realizačného tímu hory-doly a mysleli si, že oni – „veľký Slovan“ – opäť všetko ustoja a zahrajú do autu. No trafili pekne vedľa. Žaloby, súdy, hroziaci bankrot, exekúcie, konkurz, splátkové kalendáre, čísla účtov, adresy právnikov a všemožné termíny sa na nich valia zo všetkých strán. „Skúmali sme, či všetky kluby, ktoré vlani hrali Tipsport Ligu, predložili čestné prehlásenie o tom, že majú vysporiadané všetky záväzky. Všetko je u nich v poriadku. Zaoberali sme sa aj situáciou Slovana, ten však nepredložil vôbec nič. Preto navrhneme výkonnému výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), aby Slovanu neudelil licenciu,“ povedal predseda predstavenstva Pro-Hokeja Juraj Koval.

Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Ale to je iba začiatok hororového scenára, ktorý budú v najbližších dňoch čítať v rodine Širokých. Slovanu totiž hrozí konkurzné konanie, keďže 28. júna 2019 bol na Okresný súd Bratislava I podaný návrh na vyhlásenie konkurzu bývalého účastníka KHL a osemnásobného slovenského majstra. Podal ho jeden z hráčov, ktorému vedenie Slovana dlhuje výplaty. Nuž a klub, ktorý je v konkurze, nemôže za žiadnych okolností dostať extraligovú licenciu. Súd má rozhodnúť do 15.júla. Maximálne do 1.augusta musia slovanisti reálne preukázať, že majú splatené všetky dlhy, ktorých výška je viac ako 3 milióny EUR.

Rečičkami v štýle „Sľubotechna s.r.o“ to už nepôjde. Najmä zámorskí hráči majú v klube poriadne „sekery“. Jeff Taffe 300-tisíc eur, Barry Brust 200-tisíc, Kyle Chipchura 180-tisíc, Cam Barker 60-tisíc, či extréner Eduard Zankovec 75-tisíc eur. „Nič nepodpíšem. Navrhovali sme totiž, že nám zaplatia 30 až 50 percent a ostatné peniaze v splátkach do konca roka. Slovan ale na to nepristúpil a tak sme odmietli splátky. Osobne im neverím, že by ich dodržali, potrebujú totiž iba licenciu, nič viac,“ komentoval aktuálnu situáciu Jeff Taffe.

Jeff Taffe sa vyjadril, že v prípade Slovana nič nepodpíše. Klub mu dlží státisíce. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Brankár Marek Čiliak je rovnako nekompromisný: „Mali dosť času, aby moje dlhy vyrovnali. Nedostal som nič. Splátkový kalendár som nepodpísal, prečo by som to robil? Pravidlá sa musia dodržiavať a neustúpim ani o vlások. Všetko sa opäť iba naťahuje a nikam to nevedie.“ Slovan sa zahráva s ohňom, ale majitelia si stále hudú svoje.

„Nastala, podľa nás, nejasná situácia, také bezvládie. Nie je jasné, kto momentálne riadi ligu, či Pro-Hokej alebo už zväz. Každopádne Pro-Hokej vždy dával iba odporúčania na udelenie licencie. Podľa neho je smerodajný dátum 1. august, dokedy má Slovan vydokladovať dohody so všetkými hráčmi,“ okomentoval aktuálny vývoj člen predstavenstva a viceprezident HC Slovana Bratislava Juraj Široký mladší. Zvláštne vyjadrenie. Akoby si neuvedomoval, že už o necelý mesiac môže byť extraliga bez Slovana, Slovan bez licencie a Bratislava bez hokeja… Potom by asi rodina Širokých musela chodiť po Bratislave kanálmi. Tú hanbu a hnev fanúšikov by totiž tak ľahko nerozdýchali.

Tvrdé slová na adresu klubu mal aj bývalý brankár Marek Čiliak. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Podnikať totiž na dlh, robiť ramená a napínať svaly v reprezentačných priestoroch vie každý, ale mať „gule“ a dodržiavať zmluvy a pravidlá vedia iba správni chlapi. Aj preto treba veriť, že funus v belasom 1.augusta nebude aktuálny a nad hrobom najslávnejšieho hokejového klubu na Slovensku nebudú hodovať kŕdle škodoradostných posmievačikov.

Viac o téme: bankrot, Barker, Brust, Chipchura, Čiliak, dlhy, Extraliga, HC Slovan, hokej, Juraj Koval, Juraj Široký, konkurz, licencia, Pro Hokej, Slovan, Slovensko, splátky, súd, Taffe, Zankovec

Súvisiace články