Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Ďalšia biatlonová fraška Slovenska na svetovom šampionáte. Opäť nás v štafete diskvalifikovali

Slovenská štafeta na trati majstrovstiev sveta v biatlone v talianskej Anterselve. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Pred poslednými tromi disciplínami na svetovom šampionáte v biatlone boli slovenské šance na medailu minimalistické. Reálne povedané nulové.

V mix štafete dvojíc by potešilo, ak by naša dvojica ostala na trati až do konca. V štafetách mužov a žien budeme radi, ak nás najlepší neprebehnú o kolo a Slovákov nestiahnu z trate. Nuž a v záverečných pretekoch s hromadným štartom už budeme iba pravdepodobne bilancovať nevydarené, neúspešné a deprimujúce majstrovstvá sveta. Medzera za Kuzminovou je totiž väčšia a hlbšia, ako si dámy a páni z biatlonového prostredia dokázali predstaviť. Aj keď nový prezident biatlonového zväzu Peter Vozár je prekvapujúco spokojný a z výsledkov v Anterselve nadšený.

“Máme päť umiestnení v Top 20 a to sme ešte iba v polovici šampionátu. Stále máme pred sebou po dva individuálne štarty. Sestry Fialkové majú vynikajúci tím, ktorý je na vysokej profesionálnej úrovni. Pri Martinovi Otčenášovi sa dá povedať iba jedno, že šokoval biatlonový svet. Trináste miesto zo šprintu je obrovský úspech pre mužský biatlon na Slovensku a povzbudenie do budúcnosti,” pokračoval Vozár.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Asi máme každý iné predstavy o úspechu. Úspech v športe je totiž merateľný medailami, titulmi, víťazstvami, pódiovými umiestneniami. Nie iba nomináciou v štartovom poli. Coubertinove heslo – “Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa”  je už archaizmus a v súčasnosti má iba ak romanticko-melancholický význam. Ústup z pozícií tu je, a výrazný. Porovnávať sa s Nórmi či Francúzmi je pre nás nereálne, ale momentálne to platí aj s Českom. Navyše degradáciu slovenského biatlonu si vieme slušne podkopať aj zo zákulisia.

Nominácia dvojice Veronika Machyniaková – Tomáš Hasilla bola do mix štafety iba zlým vtipom. Všetky krajiny postavili to najlepšie, čo majú k dispozícii. My nie. Vlastne nebolo prečo. Veď sú to “iba” majstrovstvá sveta, ideálne miesto testovanie systémom pokus – omyl. Už sme jeden “trapas” v Anterselve zažili hneď na úvod šampionátu, keď naše kvarteto diskvalifikovali. Aj tam sme nechali v hoteli najlepších a “srandičky” skončili po treťom úseku. Hazardovať s reputáciou slovenského biatlonu vieme na jednotku, aj si to alibisticky obhájiť. Ale za akú cenu?

Mix štafeta dvojíc je najmladšou disciplínou v biatlone, na majstrovstvách sveta bola na programe iba druhýkrát a v Antersleve to bol doslova šprint na lyžiach a s puškou. 1 500 metrová trať  a streľba – dvakrát pre mužov a ženy. Rozhodovala streľba, kde ste mohli po chybných výstreloch trikrát dobíjať a ak ste ani potom nevybielili terče, išli ste na trestný okruh. Ale nie 150, ale iba 70 metrov. Machyniaková bola na svojom prvom úseku jednou z najpomalších, musela dvakrát dobíjať a Hasillovi odovzdávala štafetu až na 26. mieste. “Bolo to hrozné, už v prvom kole som mala kŕče v bruchu, nebolo mi dobre. Vôbec som si to neužila,” povedala Machyniakova v cieli.

Slovenský biatlonista musel hasiť, čo sa dalo, aby sme neskončili predčasne. Hasilla takisto dvakrát netrafil v leže, no v opravách bol bezchybný. V stoji mal nulu, ale aj tak odovzdával opäť Machyniakovej na 26. mieste. Čo tretí úsek? Machyniaková raz minula a dobíjala v leže, no jej strata narástla na tri minúty a už viselo vo vzduchu stiahnutie z trate. To sa stalo hneď po Machyniakovej streľbe v stoji, takže Hasilla sa na svoj druhý úsek už ani nedostal. Slovensko tak diskvalifikovali na dvadsiatom šiestom mieste, keď za nami skončili iba Chorváti, Belgičania, Maďari a Briti. Nuž, veľká hanba na slovenský účet. Titul majstra sveta získali Nóri, druhí boli Nemci a tretí Francúzi.

Majstrovstvá sveta v biatlone – Anterselva

Miešané štafety dvojíc (6 km + 7,5 km): 1. Nórsko (Marte Olsbuová Röiselandová, Johannes Thingnes Bö) 34:19,9 min (0+6), 2. Nemecko (Franziska Preussová, Erik Lesser) +17,6 s (0+5), 3. Francúzsko (Anais Bescondová, Emilien Jacquelin) +29,8 (0+4),… 26. Slovensko – dostihnuté o jedno kolo (0+6)