Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Ďalšia slovanistická klasika. Na Tehelnom poli opäť vyhodili trénera. Kopačky dostal Ján Kozák mladší

Tréner futbalistov Slovana Bratislava pred zápasom predkola Európskej ligy s KF Feronikeli. Zdroj TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Svetská sláva, poľná tráva. Bolo že to múdrych rečí, vyhlásení, tlačových konferencií, spoločných fotografií, plánov a oslavných chorálov na adresu Jána Kozáka mladšieho. Skupinová fáza Európskej ligy, zisk majstrovského titulu, Slovenského pohára.

 

Spokojnosť fanúšikov k tomu. Potom ako v Slovane skončil Martin Ševela a Ján Kozák ml. dokázal s mužstvom nemožné, začali sa na Tehelnom poli masírovať ambíciami Ligy majstrov. Herným štýlom alá Barcelona a trénerom, ktorý mal po rokoch improvizácie, vyhadzovov a nekoncepčného výberu prvých mužov lavičky konečne dať mužstvu medzinárodný punc. S pomocou trénera, ktorý sa líšil od svojich kolegov, ktorí nikdy nedostali priestor, čas a právomoci na niečo zmysluplné. Mali len možnosť vyplniť zápis o stretnutí, zvládnuť pozápasovú tlačovku a diplomaticky vysvetliť svoje kopačky. Teraz prišiel mráz aj na Jána Kozáka.

Po viac ako roku sa aj on môže prihlásiť na úrade práce ako nežiaduci. Dôvody nie sú známe a asi ani nikdy nebudú. O to je to horšie a zároveň klasické, stereotypné, otravné, slovanistické. Medové motúzy pod nos sa totiž na Tehelnom poli mažú pravidelne a ešte pravidelnejšie sa vyhadzujú tréneri. Rečičky o hernom posune, novej stratégii, nenaplnených cieľoch či inom smerovaní sú iba trápnymi frázami snažiacimi sa zakamuflovať niečo iné, dôležitejšie. To, či mal mal Ján Kozák podiel na koronavírusom probléme na Faerských ostrovoch, alebo sa chcel zbaviť Weissa mladšieho, alebo si postavil hlavu v súboji Dávida s Goliášom a išiel do konfrontácie s Ivanom Kmotríkom, je už iba v rovine špekulácii a pivných diskusií.

No nie je normálne aby Slovan vyhodil trénera, ktorý bol pre mužstvo ešte pred pár týždňami niečo ako Franz Beckenbauer pre Bayern Mníchov. Ale ľutovať jednu či druhú stranu nemá žiaden význam. Slovan je súkromná firma, platiť a vyhadzovať si môže koho chce. Tréner Kozák zrejme neodíde s minimálnou mzdou a vedel do čoho ide, keď podpisoval zmluvu. Aj s kým ju podpisoval. Je iba smutné, že je to dokola stále tá istá pesnička s nudným refrénom. Opäť stagnácia, nový impulz, posun dopredu (alebo dozadu?), zlepšenie. Najmä veta – “… dlhšie sme zvažovali tento krok…” je čarovná. Po skupinovej fáze EL, titulu a národnom pohári. Asi Kozák zabudol vyhrať Ligu majstrov…

„Vzhľadom na neuspokojivé výkony, ktoré nezodpovedajú potenciálu kádra a predovšetkým značke ŠK Slovan Bratislava, sme sa rozhodli pre zmenu na trénerskom poste. Slovan sa musí prezentovať iným výkonom a iným prejavom. Dlhšie sme zvažovali tento krok. Posledné zápasy boli z pohľadu nášho herného prejavu veľmi zlé a slabé, nevideli sme očakávané zlepšenie. Naopak, mužstvo v poslednom období stagnovalo. Slovan sa stále musí zlepšovať, čo sa však v tomto prípade nedialo. Máme pred sebou najdôležitejšiu fázu v rámci európskych pohárov, na ktorú musíme byť čo najlepšie pripravení, a po posledných zápasoch sme presvedčení, že mužstvo potrebuje nový impulz. Poslednou kvapkou bol včerajší výkon v pohári, ktorý nemôžeme nazvať inak než blamážou. Fanúšikovia, ktorí merali na zápas cestu, alebo sledovali priamy prenos na Slovan TV, si nezaslúžia vidieť takýto prejav. Potrebujeme konať rázne a rýchlo. Meno nového trénera oznámime verejnosti a fanúšikom v najbližších dňoch. Veríme, že nový tréner prinesie do mužstva nový impulz,“ povedal generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík ml.