Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Ďalšie slovenské hokejové Kocúrkovo. Alebo vojna paragrafov medzi zväzom a Liptovským Mikulášom

Hokejová extraliga rieši legislatívny spor medzi hokejistami Liptovského Mikuláša a zväzom. Zdroj: Facebook / janblchacdennik

BRATISLAVA – V slovenskom hokeji sa za posledné roky udialo viacero pozoruhodných príbehov, z ktorých každý by mohol ašpirovať na komédiu roka. Palácová revolúcia pri voľbách nového prezidenta, sabotáž hráčov pri nominácii na majstrovstvá sveta v Nemecku, ignorácia reprezentačného trénera Zdena Cígera, pofidérny nákup hokejok a návšteva NAKA na hokejovom zväze…

 

Skutočnou lahôdkou sú však aktuálne udalosti v Tipos extralige, kde hokejisti Liptovského Mikuláša neodohrali posledné dva zápasy najvyššej súťaže – v piatok v Detve a v nedeľu v Košiciach. Oba budú skontumované v neprospech Liptákov a ak sa to stane ešte raz, bude Liptovský Mikuláš vylúčený zo súťaže. Už aj v tak zdevastovanej lige by to bola pre slovenský hokej poriadna hanba, veľká antireklama a dehonestujúca vizitka všetkých, ktorí v tomto škandále majú prsty. Či už je to zväz s prezidentom Miroslavom Šatanom a jeho výkonným výborom, Liptovský Mikuláš ako mesto alebo subjekty MHK32 L.Mikuláš aj ŠK32 L.Mikuláš. Každý z nich má maslo na hlave a nemôže sa na nič a nikoho vyhovárať.

O čo vlastne ide? V piatok 13. novembra hokejisti Liptovského Mikuláša nevycestovali na zápas 12. kola Tipos extraligy do Detvy. Dôvodom malo byť preregistrovanie hráčov klubu MHK32 L.Mikuláš, ktorý má súťažnú licenciu na nový subjekt ŠK32 L.Mikuláš, ktorý nemá licenciu. Do piatka 13. novembra totiž v klube nedisponovali odpoveďou od SZĽH, či žiadosti o prevod licencie bude vyhovené. Preto v dobrej viere pre zachovanie hokeja v meste požiadali hráčov o preregistrovanie na nový klub ŠK32 Liptovský Mikuláš. Takže ligu hrať nemohli. Zväz totiž tvrdí, že súťažnú licenciu má klub MHK 32 Liptovský Mikuláš a iba on tak môže pokračovať v lige. Iba že ten už nemá žiadnych hráčov. Celú šialenú situáciu vysvetlil primátora mesta Jaroslav Blcháča na svojom facebookovom profile.

To bolo v piatok, no v nedeľu 15. októbra dostala celá komédia ďalší rozmer. Hráči Liptovského Mikuláša totiž pricestovali do Košíc na vlastné náklady, boli prítomní aj na predzápasovom rozkorčuľovaní a nastúpili na ľad na stretnutie, no duel sa nemohol odohrať, lebo prišli bez svojho realizačného tímu. Jeho absencia bola prekážkou pre riadne vyplnenie predzápasového zápisu. “Pre neprítomnosť zodpovedných osôb z tímu hostí nebol tento zápis riadne vyplnený. Na štadióne nebol prítomný zodpovedný človek, ktorý má právomoc riešiť tieto veci. Zo strany Liptovského Mikuláša sú v informačnom systéme uvedené mená Ladislava Pidu a Milana Čankyho, ktorí môžu podpisovať zápis,” uviedol jeden z dvojice hlavných rozhodcov duelu Tomáš Orolin.

“Ťažko sa mi hľadajú slová na túto situáciu. Nielen ja, ale všetci chalani z kabíny sme z toho unavení. Pre mňa je to na sklonku kariéry zase niečo nové. Momentálne to nie je o nás hráčoch, ale o ľuďoch, ktorí si to majú vyriešiť. My sme tu na to, aby sme odohrali zápas a urobili si svoju prácu, na ktorú sa tešíme a za ktorú berieme plat. Tak sme si to povedali aj v šatni. Teraz vyzlečieme výstroj a ideme domov,” povedal na celú trápnu situáciu kapitán Liptákov Rudolf Huna. Nuž, to je veru čistokrvný kabaret.

 

Prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan. Glob.sk / Peter Korček

Snaha o prevod licencie spoločnosti MHK 32 a.s. na nový subjekt ŠK 32 Liptovský Mikuláš sa ťahá už niekoľko mesiacov. Výkonný výbor SZĽH ju koncom septembra neodsúhlasil. “Výkonný výbor SZĽH sa od apríla prevodom súťažnej licencie MHK 32 Liptovský Mikuláš na iný subjekt zaoberal už trikrát a trikrát prevod zamietol z dôvodu námietok zo strany mestského kontrolóra, a tiež z dôvodu podozrenia z pokusu zbaviť sa vzniknutého dlhu na starom subjekte. Prevod licencie by v takom prípade vrhol zlé svetlo na hokejový zväz. MHK 32 Liptovský Mikuláš však súťažnú licenciu má a nič mu nebráni v tom, aby v lige pokračoval. Veríme, že v Liptovskom Mikuláši si interné spory vyriešia a príslušné veci dotiahnu do konca v prospech hokeja,” reagoval v stanovisku hokejový zväz.

Generálny manažér hokejového klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš a. s. Milan Čanky ale s odôvodnením VV SZĽH nesúhlasil, keďže podľa neho boli podmienky na prevod licencie splnené. Nekonečný príbeh a cirkus na pokračovanie je tu. Ani latinsko-americká telenovela by sa nemusela hanbiť za taký komediálny scenár. O čo tu vlastne ide? O byrokraciu, striktné dodržiavanie predpisov, osobnú averziu, peniaze? Alebo o nepochopiteľnú tvrdohlavosť  ľudí, ktorí môžu a musia o legislatívnych veciach rozhodovať? Je absolútne neprijateľné aby rukojemníkmi v celej veci boli hokejisti. Navyše, riešenie nie je momentálne žiadne. Ani avizované plánované stretnutie Miroslava Šatana a Jána Blcháča.

Ak sa nič nevyrieši do stredy 18. novembra, kedy je na programe duel Liptovského Mikuláša so Zvolenom, bude na slovenskej hokejovej scéne poriadne dusno a horúco. Ak sa stretnutie neodohrá a Liptáci budú mať na konte možnú tretiu kontumáciu, ďalším krokom je vylúčenie Liptákpov so súťaže. Budeme veľmi zvedaví, ako sa k celej veci postavia na hokejovom zväze. Lebo tu už nejde iba o hokej a všetci zainteresovaní by to mali pochopiť. Urobiť kompromisy a celú nechutnú záležitosť vyriešiť. Lebo hanby si už slovenský hokej sám vo vlastnej kuchyni vyrobil za posledné roky viac ako dosť. “Očakávam, že tak, ako nám všetkým v našom mestečku na zabezpečení podmienok pre zachovanie hokeja záleží, aj výkonný výbor urobí všetko pre to, aby hokej v Liptovskom Mikuláši v extraligovej triede pokračoval,” naznačil riešenie primátor Liptovského Mikuláša.

To, že situácia je neudržateľná, dokazuje aj stanovisko Asociácie profesionálnych hokejových klubov APHK, ktorá sa postavila na stranu hokejistov z Liptovského Mikuláša. V otvorenom liste APHK vyzvala predstaviteľov zväzu, aby sa urýchlene začali zaoberať otázkou prechodu licencie pre najvyššiu slovenskú hokejovú súťaž prostredníctvom predaja časti podniku z klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš, a. s., na nový subjekt ŠK 32 Liptovský Mikuláš, s. r. o. Podľa Asociácie nebráni prevodu licencie na nový subjekt z legislatívneho hľadiska žiadna zákonná či iná administratívna prekážka a legitimita tohto procesu bola zavŕšená riadnym a právoplatným zápisom v obchodnom registri príslušného súdu. APHK ďalej v liste uvádza, že obe spoločnosti splnili všetky zväzové podmienky na prevod licencie a nemajú žiadnu dlžobu voči hráčom ani trénerom.