Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Dúbravka je najlepším hráčom anglického Newcastlu. A nie vďaka šťastiu či náhode

Martin Dúbravka je najlepším futbalistom anglického Newcastle United v sezóne 2019/2020. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Slovenský futbal má v zahraničí desiatky hráčov, v elitných ligách ich pôsobí iba zopár, no výnimočných spočítate na prstoch jednej ruky. Porovnanie, ktorý je najlepší, je takmer nemožné.

 

Je to kombinácia mediálneho záujmu, predajnej ceny, vplyvu agentov, ligy kde hrá, jeho pozície v tíme. Pre niekoho sú rozhodujúce góly, pre iného minutáž zápasov či umiestnenie v rôznych anketách. Futbalistom svetovej extratriedy, akých má Slovensko ako šafranu, je určite Martin Dúbravka. Brankár Newcastlu United je nielen na súpiske mužstva z najlepšej ligy sveta, ale je tiež jeho lídrom a po aktuálnej sezóne aj najlepším hráčom. Nuž a to je pocta, ktorá už teraz robí z Dúbravku  ašpiranta na víťaza v ankete Futbalista roka.

 

Martin Dúbravka je najlepším futbalistom anglického Newcastle United v sezóne 2019/2020. Zdroj: TASR / AP

To však iba v prípade, ak by sa v tejto zvláštnej a unikátnej sezóne anketa vyhlasovala. Nuž a to je najväčší paradox. Konečne by mohol vyhrať brankár, no pre pandémiu koronavírusu “futbalista roka” s najväčšou pravdepodobnosťou nebude. Dúbravka tak  šancu stať sa prvým brankárom, ktorý by ju vyhral, nateraz zrejme nedostane.

31-ročný Dúbravka je v Newcastli od roku 2018, keď na britské ostrovy prestúpil z pražskej Sparty. V práve skončenej sezóne odchytal za prvé mužstvo 39 zápasov a 11-krát si udržal čisté konto. Je vôbec prvým slovenským futbalistom, ktorý sa v Anglicku stal najlepším hráčom sezóny niektorého z mužstiev Premier league.

 

Martin Dúbravka je najlepším futbalistom anglického Newcastle United v sezóne 2019/2020. Zdroj: TASR / AP

 “Je to veľká česť a privilégium. Poznám históriu tohto klubu a viem, akí skvelí futbalisti tu hrajú. Som šťastný, že som mohol byť na ihrisku v každom zápase. Verím, že v ďalšej sezóne dosiahneme lepšie tabuľkové postavenie, pretože si myslím, že naše mužstvo má potenciál. Taký je plán,” povedal pre klubový web Dúbravka. Dostal sa tak do elitnej spoločnosti legiend Newcastlu akými boli Kevin Keegan, Shay Given, Alan Shearer alebo Nicky Butt.

Martin Dúbravka sa narodil v Žiline, v mužstve ktorej sa dostal do ligy. Neskôr hrával za dánsky Esbjerg a české kluby Slovan Liberec a Sparta Praha. V Newcastli má zmluvu do roku 2022 a jeho aktuálna suma, za ktorú by ho mohol klub predať, je viac ako 30 miliónov libier. Zo Sparty pritom odišiel na hosťovanie za 4 milióny libier a za prestup dostali Pražania ešte ďalšie dva milióny.

 

Martin Dúbravka je najlepším futbalistom anglického Newcastle United v sezóne 2019/2020. Zdroj: TASR / Pavol Neubauer

V prípade Dúbravku presne platí, že nie je dôležité, čo sa píše v novinách, ale to, čo dokáže na ihrisku. Nie počty článkov o prestupoch do všetkých možných klubov planéty, ale reálna výkonnosť, kvalita, rešpekt, pokora a uznanie sú podstatné. Anglicko nie je žiadna futbalová diera, kde majú o legionárov núdzu. Práve naopak. Ak sa chcete v Premier league presadiť a byť najlepší, tým najlepším musíte aj skutočne byť – v zápase, na tréningu, v mužstve, v šatni aj mimo štadióna. “Martin je jeden z najlepších profesionálov, akých som kedy stretol. Pracovať s ním mi pomohlo v tom, aby som sa zlepšil ako brankár. Je to typ hráča, akého tento klub potrebuje,” povedal o Dúbravkovi jeho kolega Rob Elliot.

Mohlo by vás zaujímať