Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Futbalová reprezentácia mala klasicky opäť iba silácke reči a plné pampersky

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v Chorvátsku 1:3. Zdroj: TASR / Martin Baumann

BRATISLAVA – Slovenská futbalová reprezentácia opäť raz predviedla, prečo má šport u nás minimálny kredit, prečo je námetom na vtipy všetkého druhu a prečo sa hráme na niečo, čím nie sme. Svaly napíname v mediálnom prostredí, na ihrisku je to iba vyfučaný balón plný sľubov, rečičiek a nagélovaných fráz.

 

Už dlho. Je úplne irelevantné, kto sedí na trénerskej lavičke a kto sa potáca na ihrisku. Naše preplatené, preafektované, ale “dobre potetované primadony” majú jeden problém. Pred každým dôležitým zápasom sú profesormi futbalu – obdivuhodnými a iba ťažko napodobiteľnými. Na papieri sme pred mikrofónmi a kamerami majstri galaxie, kde všetko vieme, všetko poznáme a od všetkého máme kľúče. Ako chrobák Truhlík. No od prvého hvizdu rozhodcu sa silácke reči menia na plné pampersky a realita je poriadne deprimujúca. Po zápase v Chorvátsku môžu tréner Pavel Hapal, hráči Marek Hamšík, Róbert Mak a spol. vyplakávať, snívať a žiť v kombinatorike “keby bolo keby” aj do Vianoc. Jednoducho dostali zaslúženú „nakladačku“ a hrať sa teraz na ťažko sklamaných môžu iba ak na koncoročnom večierku pod jedličkou.

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v Chorvátsku 1:3. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Je paradoxné, že pri všetkej tej biede, nekvalite a úbohosti môžeme ešte stále postúpiť na EURO 2020. Stačí aby sme v poslednom zápase vyhrali nad Azerbajdžanom a Wales remizoval s Maďarskom. Potom sa náš tím, krívajúci na obe nohy, dostane na šampionát. To by bolo terno… Mediálna masáž o nenapodobiteľnej úrovni a kvalite slovenského futbalu, funkcionárov a ich vizionárstve by nemala konca kraja. Ale čo by sme tam robili a s kým? Hamšík je v Číne „zahojený“, ale stratený. Už je načase aby si určil priority. Peniaze, alebo poriadne mužstvo a reprezentácia. Už je načase aby v repre skončili Mak, Kozáčik, Pekárik. Už je načase aby sa zobudil Škriniar, Kucka a Rusnák.

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v Chorvátsku 1:3. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Bývalí hráči reprezentácie do 21 rokov ešte síce plávajú na vlne popularity po šampionáte v Poľsku, ale už je načase, aby sa vrátili na zem. Za zásluhy môžu dostať odmeny iba ak od sociálnej poisťovne, keď pôjdu do dôchodku, ale nie v tvrdom futbalovom biznise. Tu sa chlapci poriadne prepočítali. Je naozaj načase aby prezident futbalového zväzu Ján Kováčik prestal žiť na ružovom obláčiku slovenského futbalového raja. Lebo tu sa živorí na žihľave, aj to umelo vyživovanej. Kde nie je systém, disciplína a morálka, tam nie je poriadok,  úspechy a perspektíva. Chorváti nám dali počas kvalifikácie dvakrát lekciu, ale my by sme ju potrebovali aspoň dvakrát do týždňa. Inak bude žiť v slovenskom vzduchoprázdne na veky vekov.

Mohlo by vás zaujímať: