Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Hanebný výkon futbalistov Dunajskej Stredy v Linzi. V Rakúsku dostali sedem gólov

Futbalisti Dunajskej Stredy pred zápasom Európskej ligy na štadióne rakúskeho LASK Linz. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

LINZ – Ďalšiu klasickú európsku pohárovú sezónu majú slovenské mužstvá už za sebou. A naši futbalisti majú v tomto smere po sezóne. Znova poľahky, štýlovo a v prvých predkolách – ako neustále sa opakujúci refrén.

Žilina s Ružomberkom dostali kopačky už v prvom predkole Európskej ligy, Slovan Bratislava si na Faerských ostrovoch v Lige majstrov ani nekopol do lopty. S hanbou vypadol, no dostal možnosť na reparát v pohári číslo dva. Vo Fínsku však belasí pohoreli a na Tehelnom poli sa už tuho pripravujú len na našu ligu.

Posledným mušketierom na európskej scéne bola Dunajská Streda, ktorá príjemne prekvapila v druhom predkole proti Jabloncu. Či to bol iba výstrel do tmy, alebo reálna šanca šokovať súperov v Európskej lige, ukázal duel v Linzi.

To, že v slovenskej lige vyhrala Dunajská Streda všetkých sedem zápasov, nie je totiž ešte žiadne meradlo kvality, ani veľká reklama za slovenskými futbalovými hranicami. Napokon, čo platí u nás, za našimi humnami je už iba vtipná irónia na pobavenie.

Aj v Rakúsku sa zázrak zo Žitného ostrova rozplynul ako ranná hmla. Už po šestnástich minútach bolo po dvoch góloch Marka Raguza po zápase. Naivita obrany Dunajskej Stredy pri centroch do šestnástky bola v oboch prípadoch nepochopiteľná a na tejto úrovni amatérska. Dvakrát to isté cez neexistujúcu stopérsku dvojicu, tak takýto “luxus” si vedia vždy doloviť iba slovenské mužstvá. Pritom na LASK u nás pozerá väčšina slovenských fanúšikov cez prsty a  rakúske mužstvá sa často považujú za niečo druhotriedne.

Treba však pripomenúť, že Linz sa v minulej sezóne prebojoval do vyraďovacej fázy Európskej ligy, kde až v osemfinále vypadol s Manchestrom United. V aktuálnej sezóne rakúskej ligy futbalisti Linzu najprv zdolali Austriu Viedeň 1:0, následne v minulom kole remízovali na ihrisku Tirolu 1:1. Teraz už aj v Dunajskej Strede vedia, čo všetko chýba slovenským tímom, aby sa zo suterénu mohli pozrieť aspoň do výťahovej šachty európskej smotánky.

Ak v prvom polčase Dunajská Streda zaspala, potom na začiatok druhého dejstva zrejme zostal slovenský vicemajster v šatni pri bufetových stoloch. Ani nie po šesťdesiatich sekundách postávalo v šestnástke niekoľko duchom neprítomných hráčov a Petar Filipovič dal zrejme svoj najľahší gól kariéry. Potom už nasledoval iba kolotoč, ktorý dostali žlto-modrí zadarmo. Na ihrisku postávali ako sadrové kužele – odovzdaní, slabí, bezradní ľudkovia. Žiaden pohyb, žiadna aktivita. V 51. minúte dostali štvrtý, o dve minúty piaty a o ďalšie tri minúty šiesty gól.

Futbalisti Dunajskej Stredy sa totálne strápnili po úbohom výkone v zápase Európskej ligy v Linzi. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Tak odchodený zápas, po ktorom by mali hráči odovzdať registračné preukazy a obuvníkovi kopačky, sme už pekne dlho nevideli. Dostať štyri góly za 10 minút je nielen umenie, ale aj hanba neskutočných rozmerov. To nebola zhoda okolností, smola či pomoc rozhodcov, ale jednoducho neschopnosť. Z výkonu DAC mohli mať radosť iba v práčovni, keďže spotený dres mohol mať iba brankár Martin Jedlička z vyťahovanie lôpt zo siete.

Domáci nakoniec vystriedali, na ihrisko poslali hráčov, ktorí nastupujú iba minimálne, ale obraz hry sa vôbec nezmenil. Na jednej strane galapredstavenie, na druhej iba imitácia akože futbalových postavičiek.

Štýlovú bodku za slovenským knokautom v európskych pohároch dal najmladší hráč Linzu Tomas Sabitzer v 77. minúte. V zrýchlenej chôdzi strelil siedmy gól vysmiateho rakúskeho mužstva. Ak budú domáci potrebovať nejakého súpera na pobavenie počas miestnych hodov, môžu pokojne zavolať na Žitný ostrov. Tam už budú vedieť, koho majú do Linzu poslať. LASK vyhral nad Dunajskou Stredou v treťom predkole Európskej ligy 7:0.

3. predkolo Európskej ligy UEFA 2020/2021

LASK Linz – FC DAC 1904 Dunajská Streda 7:0 (2:0)

Góly: 6. a 16. Raguž, 47. Filipovič, 51. Michorl, 53. Gruber, 55. H. Balič, 77. Sabitzer. ŽK: Kružliak, ČK: 48. Blackman (DAC). Rozhodovali: Brisard – Pages, Debart (Fr.), bez divákov.

LASK: Schlager – Wiesinger, Trauner, Filipovič (58. Ramsebner) – Ranftl, Holland, Michorl, Renner – Gruber (58. Reiter), H. Balič (72. Sabitzer) – Raguž

DAC: Jedlička – Blackman, Müller, Kružliak, Davis – A. Fábry (36. Beskorovajnyj), Schäfer, A. Balič – Kalmár – Divkovič (60. Bednár), Ramirez (60. Nicolaescu)

Bernd Storck, tréner D. Stredy: “Nechcem hovoriť o detailoch, doteraz to pre nás bola fantastická sezóna. Tento súper bol pre nás veľmi silný. Musíme sa poučiť z tohto zápasu, máme mladé mužstvo. V obrane musí pracovať celé mužstvo, nesmieme dostávať takéto góly. Chceme pokračovať v predchádzajúcich výkonoch z tejto sezóny, proti Jabloncu sme hrali na najvyššej možnej úrovni. V budúcom ročníku sa vrátime silnejší.”

Zsolt Kalmár, kapitán D. Stredy: “Nechcem hovoriť o zápase, musíme to brať pozitívne. Urobili sme všetko, čo sa dalo, vedeli sme, že proti nám stojí dobrý tím so skúsenosťami. Musíme sa koncentrovať na budúcnosť, na domácu ligu. Musíme sa držať našej cesty, spoločne víťazíme a spoločne prehrávame. Stali sa chyby, nechceme však konkretizovať, kto ich urobil. Dokážeme sa posunúť na vyššiu úroveň.”