Spoločnosť Domáce Šport

NÁZOR REDAKCIE Kontroverzná Saganova diskvalifikácia spustila mediálnu hystériu. Začal sa hon na čarodejnice

Slovensko cyklistu Petra Sagana diskvalifikovali po dojazde 11. etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

BRATISLAVA – Nie je lepšia reklama pre Tour de France, ako mať v hlavnej úlohe Petra Sagana. Najlepšie plateného cyklistu súčasnosti, jedného z najpopulárnejších jazdcov, ktorého na sociálnych sieťach sledujú denne tisíce fanúšikov.

 

Nie je na trhu lepší marketingový produkt, ako trojnásobný svetový šampión. Pritom je úplne šum a fuk, či je to pozitívna alebo negatívna reklama. Po 11. etape Tour de France 2020 sú diskusie na všetkých možných serveroch a pod množstvom článkov preplnené názormi, hodnoteniami, analýzami či vulgarizmami všetkého druhu. V štýle sto ľudí, sto chutí. Čo sa vlastne stalo? Záver 11.etapy bol špeciálne pripravený pre hromadný dojazd a elitných špurtérov. Išlo o veľa – víťazstvo aj body do súťaže o zelený dres. Finiš bol preto extrémny.

Do cieľovej rovinky vo viac ako 60-kilometrovej rýchlosti vpálilo približne 50 jazdcov a každý chcel byť vpredu. Na posledných 50 metroch sa vpredu sformovala superrýchla zostava Caleb Ewan, Sam Bennett, Peter Sagan a Brian Coguard. Bolo jasné, že ani jeden z nich vo finále neuhne. Po tom, ako Sagana zblokoval Clementa Venturiniho, nabral slovenský šampión extrémnu rýchlosť a popri bariére sa dostal nielen cez Bennetta, ale aj na úroveň Wouta van Aerta. Ten síce držal stopu, no Sagan sa snažil zo svojej pozície dostať maximum. Riziko, či trafí bariéru, alebo sa prešmykne okolo van Aerta, bolo maximálne.

To, že prišlo ku kontaktu medzi oboma cyklistami, je evidentné. Sagan využil rameno aj ľavý lakeť, aby mal komfortnejšiu pozíciu, no podobne sa zachoval aj van Aert. To, že bol Sagan drzejší, odvážnejší a silnejší, je jeho bonus. To, že sa van Aert zľakol a vyšiel z rytmu, naopak, je jeho problém. No aby z toho bola Saganova diskvalifikácia, tak to je naozaj silné a odvážne rozhodnutie jury.

Vyzerá to tak, že rozhodcovia chceli byť jednoducho dôležití. Veď obaja – Sagan aj van Aert – chceli vyhrať a urobili pre to všetko. Hranica rizika tu bola, je a bude vždy prekročená. Ale nechcú práve to fanúšikovia, média aj organizátori Tour de France? Určite áno… ale podľa toho kedy, kde a s kým im to vyhovuje.

 

Slovensko cyklistu Petra Sagana diskvalifikovali po dojazde 11.etapy Tour de France. Zdroj: Facebook / letour.com

Sagana potrestali podľa sekcie 5.1 pravidiel UCI. Tá hovorí, že odchýlka od zvolenej dráhy, ktorá prekáža, alebo ohrozuje iného pretekára, či nepredvídateľný špurt (vrátane potiahnutia za dres či za sedlo, zastrašovanie alebo ohrozenie úderom hlavou, kolenom, lakťom, ramenom, rukou atď), bude potrestaná pokutou 500 švajčiarskych frankov, odobratím 25 percent bodov, ktoré získal víťaz etapy, a preradenie na posledné miesto skupiny.

Dnes som bol rýchly a v špurte som sa snažil prejsť na pravú stranu. Jedného pretekára som obišiel ľahko, ale potom sa to poriadne zúžilo. Musel som sa posunúť, aby som sa vyhol bariéram a ako výsledok ma preradili. To ma stálo veľa bodov, ale ešte som nevzdal boj o zelený dres,” uviedol Sagan na oficiálnej stránke svojho tímu.  Podobných a ešte horších kontaktov je pri takýchto špurtoch veľa. Navyše, Sagan aj van Aert mali situáciu pod kontrolou. Nebol to prípad z pretekov Okolo Poľska, kde Dylan Groenewegen takmer prizabil Fabia Jakobsena.

Jednoducho zafungoval prípad Lex Sagan a prílišná snaha dodržiavať pravidlá. Napokon reakcia Caleba Ewana to iba potvrdzuje. “Páni. V závere ideme všetci v zápale momentu. Je to etapa Tour de France a nie vždy premýšľate nad bezpečnosťou, myslíte len na to, dostať sa prvý na pásku. Áno, v televízii to vyzerá dosť zle a asi to nemal urobiť, no som si istý, že nechcel nikomu ublížiť.”

To, že mal van Aert v návale emócii iný názor, je pochopiteľné. Čo iné mal povedať? Že bol Sagan silnejší, rýchlejší, odvážnejší a drzejší? To by od megatalentu svetovej cyklistiky asi nechceli média počuť. Belgičan sa zľakol nad Saganovou trúfalosťou.

“Bol som taký šokovaný a nahnevaný, že som použil veľmi nepekné slovo a potom som sa mu snažil povedať, že takto sa to nerobí a nepáči sa mi, čo spravil. Jediné čo sa vrátilo, boli ostré slová, takže bolo ťažké viesť konverzáciu. Nebolo tam miesto a ak použijete lakte, aby ste si ho vytvorili, je to proti pravidlám.” opísal momenty po incidente van Aert. Nuž, asi bolo, keď sa tam Sagan prešmykol a nikomu sa nič nestalo. Strach bol príliš veľký.

Faktom je, že organizátori Tour poriadne zasiahli do bodovacej súťaže a Sagana takmer odpísali. Prekvapujúcejšia bola ale reakcia tímu Bora. Až príliš alibistická. “Petra Sagana potrestali. Akceptujeme rozhodnutie jury. Naším cieľom je vždy zvíťaziť, no slušným spôsobom, i keď je adrenalín vysoko v špurte na Le Tour,” uviedla Bora na svojom oficiálnom profile na twitteri. Žiadne emócie, ani zlosť, iba pokora a strohé konštatovanie.

 

V každom prípade sa ponúka otázka, či by rozhodcovia na Tour konali inak, ak by bol Sagan Francúz, Nemec, Angličan alebo Talian. Možno by sa rozhodovali menej radikálne. Napokon už pri Saganovom vylúčení z Tour v roku 2017 po jeho súboji s Markom Cavendishom sa mnohým zdalo, že im Sagan vyhovoval ako exemplárny príklad dokazovať si svoju dôležitosť.

Ako v reklame “Sagan na všetko použitie.” Najlepšou odpoveďou teraz bude, ak náš cyklista ovládne celú bodovaciu súťaž a v Paríži mu budú odovzdávať zelený dres. Potom si celú diskvalifikáciu môžu arbitri dať zarámovať a za klobúk.