Komentáre a názory Top

NÁZOR REDAKCIE Nadal prekonal v Paríži nesmrtelný rekord. Teraz chce skalp Federera

Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Sú osobnosti, ktoré sú výnimočné iba počas svojej kariéry a sú legendy, ktoré si športoví fanúšikovia pamätajú celé desaťročia. V tomto smere patrí výstavné miesto v galérii nesmrteľných kráľovi antuky Rafaelovi Nadalovi. 33 ročný rodák z Mallorky získal totiž počas víkendu dvanástu trofej, slávny pohár Mušketierov, pre víťaza Roland Garros v Paríži.

 

Nadal ako prvý hráč v histórii tenisu vyhral niektorý z grandslamových turnajov 12-krát. Dosiaľ sa o toto privilégium delil s Austrálčankou Margaret Courtovou, ktorá jedenásťkrát triumfovala na Australian Open. Kráľovská bola preto aj jeho odmena. Na konto pribudlo Nadalovi 2,3 milióna EUR.

„Je fantastické, čo som v Paríži dokázal a vôbec nedokážem popísať, ako sa cítim. Je to sen. V roku 2005 mi ani len nenapadlo, že tu ešte v roku 2019 budem. Je to pre mňa neuveriteľné,“ povedal priamo na kurte po zápase s Dominikom Thiemom Rafael Nadal.

Je vskutku obdivuhodné a fascinujúce, čo španielsky gladiátor rok čo rok predvádza na červenej antuke. Napriek zdravotným problémom či v podobe konkurencie Rogera Federera,  Novaka Djokoviča alebo Dominika Thiema. Veď Nadal odohral pri svojich štrnástich účastiach na Roland Garros 95 zápasov a iba 2 prehral. Celkovo vyhral na antuke 59 turnajov. Na ostatných povrchoch ani nie polovicu 23. To je dominancia, aká nemá vo svete športu obdoby.

Aj preto je reálna možnosť, že Nadal môže prekonať aj ďalší nesmrteľný rekord Rogera Federera, ktorý vyhral 20 turnajov veľkej štvorky. Nadal má zatiaľ vo svojej zbierke 18 grandslamov, ale oproti 37 ročnému Federerovi je o 4 roky mladší. Nuž bude to ešte zaujímavý tenisový rok. Veď pred nami sú ďalšie dva grandslamové turnaje – Wimbledon a US Open, kde budú síce favorizovaní iní hráči. Tráva a betón nie sú totiž pre Nadalové kolená ideálnymi povrchmi, no kto by ho po jeho heroických výkonoch v Paríži odpisoval…