Domáce Šport Top

NÁZOR REDAKCIE Najbohatší slovenskí športovci. Ktorí sú milionári a ktorí chudáci?

Slovenská futbalová reprezentácia pred duelom s Chorvátskom. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Zoradiť najlepších slovenských športovcov sa dá podľa rôznych kritérií či aspektov. Podľa populárnosti, úspechov, sledovanosti, aktivít na sociálnych sieťach. Aj podľa zárobkov.

 

Divácky najatraktívnejšia je určite posledné kritérium. Peniaze boli, sú a budú vždy najzaujímavejším artiklom, ktorý hýbe mediálnym svetom. Zmluvy, prémie, odmeny, platy – to všetko má svoj cveng a silu. Aj tí, čo sa športu venujú okrajovo, sú zvedaví, koľko zarobí ich sused, spolužiak, známy, kamarát, “ten” športovec – aby sa mohli rozvíjať rôzne pivné diskusie, špekulácie, kombinácie a fabulácie. Veď reči peňazí rozumie každý. No tak, ako v živote, ani v športe neplatí, že “každému rovnakým metrom”. Rozdiely sú obrovské, niekedy až miliónové. Náročnosť jednotlivých športových disciplín či kategórii je pritom neporovnateľná. Bežecké lyžovanie, biatlon, cyklistika či plávanie je pre mnohých športovým Mt. Everstom, kým taký futbal je akceptovaný ako ľudová zábava obyvateľstva a milióny v ňom sú považované za rozmar, hýrenie a preceňovanie umenia hráčov aj trénerov. Napokon, aj odmeny čo to ukazujú a symbolizujú.

Anastasia Kuzminová je biatlonová legenda, trojnásobná olympijská víťazka, majsterka sveta, ale vo Svetovom pohári a na prémiách zarobila oproti futbalistom iba omrvinky. Biatlon je pritom extrémne náročný zimný šport. Okrem toho patrí medzi tie vôbec najpopulárnejšie. Aj najsledovanejšie. No Kuzminová dostala “iba” 116-tisíc eur. Paulína Fialková ešte menej – sumu 84-tisíc eur.

Pozrime sa aj na Petru Vlhovú. Má titul majsterky sveta v obrovskom slalome, plus k tomu striebro a bronz. Celkovo skončila druhá, ale na účte žiadne milióny nemá. Po skončení sezóny ju a jej tím potešilo 428-tisíc eur. Málo? Veľa? Opýtajte sa Vlhovej. Celý rok na cestách, po hoteloch, všetko vo vlastnej réžii. To futbalisti sú oproti tomu “rozmaznávaní” že až. To je úplne iná liga. Aj keď ste priemerný, nikdy nič nevyhráte, stačí aby ste sa dostali do elitného zahraničného mužstva a ste do smrti “zahojený”.

Popularita a marketingová sila futbalu robí svoje a je to cítiť na platoch hráčov aj trénerov, či odmenách manažérov. Pre porovnanie – slovenskí reprezentanti. Albert Rusnák by mal v americkej lige zarobiť za Salt Lake 870-tisíc eur, Róbert Mak v Zenite Petrohrad 1,4 milióna eur, Peter Pekarík v Herthe Berlín 1,6 milióna eur a Ondrej Duda v tom istom klube 2 milióny eur. Podobne je na tom Stanislav Lobotka v Celte Vigo. Vladimír Weiss ml., aj keď vôbec nehráva, má v katarskom Al Gharafa, 2,8 milióna eur. Milan Škriniar v milánskom Interi veľmi slušné 3 milióny eur. No kráľom je Marek Hamšík, ktorý v Čine dostáva 9 miliónov eur. Je tak vôbec najlepšie plateným slovenským športovcom. Má viac ako Peter Sagan. Slovenský cyklista poberá od BORY 6 miliónov. V profi pelotóne je to však vôbec najviac.

No sťažovať sa nemôžu ani tenisti a tenistky. Aj keď za rok nik z nich nevyhral v dvojhre ani jediný turnaj ATP a WTA, stačí účasť na grandslamoch v prvých kolách, sem – tam druhé či tretie miesto na turnajoch nižšej kategórie a, ako sa ľudovo hovorí, máte na “kávičku”. Napríklad Martin Kližan si na kurte vybehal 566-tisíc eur, Magdaléna Rybáriková 314-tisíc eur, Dominika Cibulkova 265-tisíc. Iným príkladom je Filip Polášek, ktorý vo štvorhre vyhral 3 turnaje a má za sebou životnú sezónu. Aj v príjmoch – 592-tisíc eur je krásna a zaslúžená suma. Samostatnou kapitolou sú hokejisti hrajúci v NHL, kde sú nastavené striktné ligové pravidlá, tabuľky a platové stropy. Tímy tak môžu “rozhadzovať” iba presne určené sumy a ich rozpočet je limitovaný. Ale keď už ste v jednom z 31 tímov NHL, potom aj dostanete adekvátnu odmenu.

Platy Slovákov v NHL v sezóne 2019/2020 

BRANKÁR

Jaroslav Halák                  2.75 milióna USD

OBRANCOVIA

Zdeno Chára                     2 milióny USD

Andrej Sekera                  1.5 milióna USD

Christián Jaroš                725-tisíc USD

Martin Marinčin              700-tisíc USD

Erik Černák                       698-tisíc USD

ÚTOČNÍCI

Tomáš Tatar                      5.5 milióna USD

Marián Gáborík                3.175 milióna USD

Richard Pánik                   2.750 milióna USD

Marián Hossa                   1 milión USD

Marko Daňo                      800-tisíc USD

Tomáš Jurčo                      750-tisíc USD

Peter Cehlárik                   700-tisíc USD

Slováci v NHL –  celkové príjmy v miliónoch USD

  1. Zdeno Chára                             97.8
  2. Marián Gáborík                       96
  3. Marián Hossa                           94
  4. Andrej Sekera                          46.5
  5. Ľubomír Višňovský                 44.5
  6. Pavol Demitra                          40
  7. Žigmund Pálffy                        38.5
  8. Miroslav Šatan                         35.5
  9. Jaroslav Halák                         33
  10. Michal Handzuš                      32.5
  11. Peter Bondra                            31.5
  12. Tomáš Tatar                             30
  13. Andrej Meszároš                     29
  14. Jozef Stumpel                          21.5
  15. Richard Pánik                          20
  16. Róbert Švehla                          19.5
  17. Tomáš Kopecký                       14.5
  18. Richard Zedník                        13.5
  19. Peter Budaj                               13
  20. Ladislav Nagy                           11

 

Mohlo by vás zaujímať: